Strona główna zdrowie Głównym powodem kontrowersji związanych z boksem na Igrzyskach Olimpijskich 2024 jest stan...

Głównym powodem kontrowersji związanych z boksem na Igrzyskach Olimpijskich 2024 jest stan zdrowia – oto, co myślimy o jej walczących kobietach

57
0


Kontrowersje wokół olimpijki bokserki Imane Khelif nasiliły się dziś wieczorem po tym, jak zdecydowanie pokonała Tajkę i awansowała do finału.

Pojawiły się wezwania, aby 25-letnia Khelif mierząca 170 cm wzrostu, której brakuje teraz jednego zwycięstwa do złota olimpijskiego, została zakazana w zawodach ze względu na sugestię, że może nie być biologicznie kobietą.

Nie jest transpłciowa – są zdjęcia z jej dzieciństwa, gdy była małą dziewczynką – a organizatorzy igrzysk twierdzą, że Algierka przeszła wszystkie testy kwalifikujące płeć.

Jednak Khelif została zdyskwalifikowana z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata przez organ zarządzający IBA pod przewodnictwem Rosji po tym, jak nie przeszła testu płci na krótko przed walką o złoty medal.

Niektórzy eksperci ds. zdrowia uważają, że cierpi ona na zaburzenia rozwoju płciowego (DSD), co jest ogólnym terminem określającym osoby cierpiące na grupę schorzeń, w przypadku których ich anatomia reprodukcyjna nie odpowiada typowej definicji mężczyzny lub kobiety.

Khelif temu zaprzecza.

DailyMail.com rozmawiał z dwiema kobietami urodzonymi z ZRP – a także z lekarzami – o tym, czy ich zdaniem Khelif ma nieuczciwą przewagę nad swoimi przeciwniczkami.

Imane Khelif pokazała zdjęcie, jak świętuje dziś swoje zwycięstwo nad tajskim bokserem Janjaemem Suwannaphengiem

Imane Khelif pokazała zdjęcie, jak świętuje dziś swoje zwycięstwo nad tajskim bokserem Janjaemem Suwannaphengiem

Khelif budzi kontrowersje wokół jej kandydatury w boksie kobiet

Khelif budzi kontrowersje wokół jej kandydatury w boksie kobiet

Hannah Twigg jest interseksualną kobietą z Wielkiej Brytanii, która cierpi na chorobę zwaną zespołem całkowitej niewrażliwości na androgeny (CAIS).

Oznacza to, że chociaż ma męskie chromosomy XY, jej organizm nie reaguje na testosteron z powodu mutacji genetycznej.

W rezultacie rozwinęły się u niej cechy kobiety – ponieważ testosteron nie ma wpływu na jej rozwój płciowy.

Pani Twigg powiedziała: „W szkole średniej często grałam w drużynach sportowych, grając w drużynach sportowych.

'[But] Nigdy nie czułem, że mój stan daje mi przewagę lub wadę w sporcie”.

Dodała: „Chciałabym skorzystać z okazji i powiedzieć, że Imane Khelif nie jest nikomu winna wyjaśnień dotyczących swojej płci i tożsamości”.

Ponieważ testosteron nie oddziałuje na jej organizm, oznacza to, że nie przeżyła gwałtownego wzrostu masy mięśniowej, jakiego doświadczają mężczyźni w okresie dojrzewania.

Po okresie dojrzewania mężczyźni mają około 40 do 50 procent większej masy mięśniowej niż kobiety.

Niektórzy eksperci sugerują jednak, że Khelif może cierpieć na inną chorobę, zwaną niedoborem 5-alfa-reduktazy (5-ARD).

W tym przypadku osobnik jest biologicznie mężczyzną – z chromosomami XY – ale jego organizm nie reaguje na kluczowy hormon w macicy, co prowadzi do rozwoju pochwy lub nieokreślonych zewnętrznych narządów płciowych.

Jednakże wewnętrznie mają niezstąpione jądra, które zaczynają uwalniać testosteron, gdy ktoś wchodzi w okres dojrzewania, co prowadzi do rozwoju męskich cech, w tym wzrostu masy mięśniowej.

Wcześniej u południowoafrykańskiej biegaczki średniodystansowej Caster Semenyi zdiagnozowano tę chorobę, co doprowadziło do wykluczenia jej z zawodów lekkoatletycznych ze względu na podwyższony poziom testosteronu.

Szacunki wskazują, że około jedna do dwóch na 100 osób w USA rodzi się jako osoba interseksualna lub z ZRP.

Alyssa Ball, działaczka na rzecz społeczności i osoba interseksualna, twierdzi, że Khelif powinien mieć możliwość startu w zawodach

Hannah Twigg, która również jest interseksualna, również stwierdziła, że ​​powinna mieć możliwość startu w zawodach

Kobiety interpłciowe broniły Khelifa, twierdząc, że powinna mieć możliwość startowania w swojej kategorii, ponieważ jest kobietą. Na zdjęciu po lewej Alyssa Ball, aktywistka na rzecz społeczności osób interseksualnych, po prawej Hannah Twigg, interseksualna kobieta z Wielkiej Brytanii, której celem jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby

Khelif był zmuszony zabrać głos i wezwać fanów boksu, aby na początku tygodnia powstrzymali się od znęcania się nad sportowcami

Khelif był zmuszony zabrać głos i wezwać fanów boksu, aby na początku tygodnia powstrzymali się od znęcania się nad sportowcami

Khelif, która od urodzenia była zarejestrowaną kobietą, znalazła się w centrum sporu dotyczącego płci po tym, jak IBA zdyskwalifikowała ją z Mistrzostw Świata w zeszłym roku.  Na zdjęciu jest na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Khelif, która od urodzenia była zarejestrowaną kobietą, znalazła się w centrum sporu dotyczącego płci po tym, jak IBA zdyskwalifikowała ją z Mistrzostw Świata w zeszłym roku. Na zdjęciu jest na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Alyssa Ball, która również jest interseksualna i podnosi świadomość na temat tej choroby, powiedziała DailyMail.com: „Czuję się dość wyczerpana emocjonalnie, mówiąc o tym temacie.

„Jako osoba interseksualna uważam, że powinna mieć możliwość startu w zawodach.

„Bez względu na „zalety”, jakie może posiadać, można powiedzieć, że jest to ktoś inny, kto urodził się z budową fizyczną, która jest najkorzystniejsza w każdym sporcie”.

Doktor Tommy Lundberg, wykładowca fizjologii w szwedzkim Instytucie Karolinska, nie zgodził się z tym, twierdząc, że prawdopodobnie ma biologiczną przewagę, ponieważ prawdopodobnie przeszła już męski okres dojrzewania.

Powiedział: „Jeśli Khelif rzeczywiście ma 5-ARD, uznaje się to za rozwój męski w okresie dojrzewania, a zatem za zaletę.

„Bycie mężczyzną nie jest talentem i nie powinno być nagradzane bardziej niż bycie kobietą.

„Włączenie sportowców o męskiej przewadze w sporcie kobiecym stanowi naruszenie bardzo ważnych zasad uczciwej i bezpiecznej rywalizacji dla zawodniczek”.

W dzisiejszej walce Khelif pokonała swojego konkurenta Janjaema Suwannaphenga po tym, jak obezwładniła dzielnego przeciwnika i oddała większe strzały, a następnie poszybowała do zwycięstwa jednomyślnym werdyktem.

Zasady dotyczące limitów testosteronu zostały wcześniej szczegółowo omówione przez Caster Semenyę, której wykluczono z zawodów na torze kobiet po tym, jak wyszło na jaw, że ma podwyższony poziom testosteronu

Zasady dotyczące limitów testosteronu zostały wcześniej szczegółowo omówione przez Caster Semenyę, której wykluczono z zawodów na torze kobiet po tym, jak wyszło na jaw, że ma podwyższony poziom testosteronu

Dopingowała ją hałaśliwa algierska publiczność, która krzyczała „Imane”, zanim ich bokser w ogóle wszedł na arenę.

Po zwycięstwie omijała zwycięskie kręgi wokół areny, po czym wyszła, by dalej wiwatować – przed piątkową walką o złoto.

Fiona McAnena, która współpracuje z naukowcami badającymi różnice między płciami i jest dyrektorką brytyjskiej organizacji charytatywnej Sex Matters zajmującej się sportem kobiecym, również stwierdziła, że ​​prawdopodobnie ma przewagę.

Powiedziała: „To nie wina tych młodych ludzi, że mają wrodzoną wadę [developmental] chorobie i są rejestrowane jako żeńskie, jeśli ich chromosomy są męskie. Dowiedzenie się o tym może być szokujące, zaskakujące, a nawet traumatyczne.

Ale pomijając to wszystko, kobiecy sport jest stworzony dla osób, które mają przewagę kobiety, a nie mężczyzny.

„Jeśli zawodniczki mają męską przewagę i przeszły męski okres dojrzewania, to nie pasują do kobiecego sportu”.

Stan Khelif nie jest podawany do wiadomości publicznej, dlatego eksperci mogą jedynie spekulować, czy może cierpieć na jakąś chorobę, a jeśli tak, to na jaką.

Jednak niedawne zmiany w oświadczeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) sugerują, że może ona być interseksualna.

3 sierpnia zaktualizowali oświadczenie, w którym stwierdzili, że „nie jest to sprawa dotycząca różnic w rozwoju seksualnym” na „to nie jest sprawa osób transpłciowych”.

Ze swojej strony Khelif oświadczyła, że ​​jest kobietą i obiecała kontynuować rywalizację.

W oświadczeniu powiedziała: „Kieruję moje przesłanie do wszystkich ludzi na świecie, aby przestrzegali zasad olimpijskich zgodnie z Kartą Olimpijską i unikali znęcania się nad wszystkimi sportowcami, ponieważ ma to ogromny wpływ.

„Jest w stanie niszczyć ludzi, zabijać ludzkie myślenie i umysły oraz dzielić ludzi”.

Wcześniej odrzuciła decyzję o wykluczeniu jej z zawodów IBA jako „spisek” mający na celu uniemożliwienie Algierii zwycięstwa.

W Algierii, w której żyje Khelif, obowiązują surowe przepisy anty-LGBT, a społeczeństwo nie toleruje osób transpłciowych.

MKOl interpretuje czyjąś płeć dosłownie na podstawie wpisu w paszporcie.

Organizują także zawody w boksie kobiet w ramach odrębnego sporu z IBA, której wykluczono z udziału.

Jednakże w innych kategoriach, takich jak pływanie, stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do testowania sportowców, jeśli istnieją obawy, że mogą uzyskać przewagę biologiczną.

Eksperci sugerują, że to samo należy zrobić w boksie, twierdząc, że można określić, czy dana osoba przeszła okres dojrzewania płciowego na podstawie badania krwi, które może wykryć wyższy poziom testosteronu.



Link źródłowy