Strona główna zdrowie Globalny raport dotyczący samobójstw ujawnia, gdzie wskaźniki są najwyższe… po szokującym wpisie...

Globalny raport dotyczący samobójstw ujawnia, gdzie wskaźniki są najwyższe… po szokującym wpisie w USA

98
0


Stany Zjednoczone mają szósty najwyższy wskaźnik samobójstw na świecie, co jest ponurym rankingiem, który wynika z trwającego od kilkudziesięciu lat wzrostu liczby samobójstw w ciągu ostatnich trzech dekad.

W światowym rankingu międzynarodowego serwisu zajmującego się receptami Universal Drugstore uznano Koreę Południową za posiadającą najwyższa stawka samobójstw wśród mężczyzn i kobiet, a Chorwacja i Australia zajmują 10. miejsce.

Samobójstwo stało się dziesiątą najczęstszą przyczyną śmierci w USA. Od 2011 r. do 2022 r. wskaźniki wzrosły o 16 procent, przy czym najwyższy jak dotąd wskaźnik odnotowano w 2022 r., w którym odnotowano rekordową liczbę 49 369 zgonów samobójczych.

Wskaźnik samobójstw w USA wyniósł 14,1 zgonów na 100 000 mieszkańców, znacznie mniej niż w Korei Południowej wynoszący 24,1 samobójstw na mieszkańca, choć nieco wyższy niż 12,4 zgonów na mieszkańca w Australii i Chorwacji.

Wskaźniki samobójstw w USA osiągnęły rekordowy poziom w 2022 r. i wyniosły ponad 14 zgonów na 100 000 osób

Wskaźniki samobójstw w USA osiągnęły rekordowy poziom w 2022 r. i wyniosły ponad 14 zgonów na 100 000 osób

Międzynarodowy punkt sprzedaży recept Universal Drugstore umieścił Koreę Południową jako kraj o najwyższym wskaźniku samobójstw wśród mężczyzn i kobiet, a Chorwacja i Australia plasują się na 10. miejscu

Międzynarodowy punkt sprzedaży recept Universal Drugstore umieścił Koreę Południową jako kraj o najwyższym wskaźniku samobójstw wśród mężczyzn i kobiet, a Chorwacja i Australia plasują się na 10. miejscu

W pierwszej dziesiątce krajów mężczyźni częściej popełniali samobójstwa. Na Łotwie mężczyźni prawie osiem razy częściej popełniali samobójstwa niż kobiety, co stanowi najwyższy wskaźnik wśród krajów znajdujących się na liście. Mężczyźni popełniali samobójstwo średnio cztery razy częściej.

Za Koreą Południową uplasowała się Litwa ze wskaźnikiem zgonów samobójczych na mieszkańca wynoszącym 18,5. Następnie znalazła się Słowenia z 15,7 zgonów na mieszkańca.

Za Słowenią znalazła się Japonia z 15,4 zgonów na 100 000, a za nią Węgry z 14,8 zgonów na 100 000.

Za Stanami Zjednoczonymi, gdzie odnotowano 14,1 samobójstw na mieszkańca, znalazła się Estonia ze wskaźnikiem samobójstw na poziomie 13,6 na mieszkańca.

Finlandia i Łotwa zajęły miejsca ósme i dziewiąte, z odpowiednio 12,9 i 12,7 zgonów na mieszkańca.

Naukowcy stwierdzili: „Korea Południowa odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów z powodu samobójstwa – 24,1 na 100 000 osób, a za nią plasowały się Litwa, Słowenia, Japonia i Węgry.

„To sugeruje, że wpływy kulturowe mogą odgrywać dużą rolę w ustalaniu wskaźników samobójstw, ponieważ wszystkie te kraje pochodzą z dwóch określonych regionów geograficznych, Azji Wschodniej i Europy Wschodniej”.

Nie zaproponowali zbyt wielu wyjaśnień tak wysokich wskaźników, ale prawdopodobnie ma to związek z piętnem związanym z problemami zdrowia psychicznego i szukaniem pomocy w formie terapii i medycyny.

W Korei Południowej i Japonii panuje szczególnie napięte środowisko edukacyjne i pracy, a także społeczne piętno wokół zdrowia psychicznego, które może zwiększać w tym kraju liczbę samobójstw.

Kraje poradzieckie przez lata były świadkami skurczów gospodarczych i przemian społecznych prowadzących do trudności finansowych i niestabilności społecznej.

Samobójstwo stało się jedną z 10 głównych przyczyn zgonów w USA przy rekordowo wysokim wskaźniku depresji

Samobójstwo stało się jedną z 10 głównych przyczyn zgonów w USA przy rekordowo wysokim wskaźniku depresji

Z danych CDC wynika, że ​​liczba zgonów samobójczych w 2022 r. jest najwyższa odnotowana, przewyższając kolejny najbliższy rok (2018) o ponad 1000 zgonów

Z danych CDC wynika, że ​​liczba zgonów samobójczych w 2022 r. jest najwyższa odnotowana, przewyższając kolejny najbliższy rok (2018) o ponad 1000 zgonów

W USA wysoki wskaźnik depresji oraz dostępność broni palnej odgrywają ogromną rolę we wskaźniku samobójstw.

Wskaźniki samobójstw w USA są zwykle najwyższe na obszarach wiejskich, prawdopodobnie dlatego, że ponad 60 procent Amerykanów zamieszkujących obszary wiejskie żyje na obszarach niedoborów specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, a ponad 90 procent psychologów i psychiatrów oraz 80 procent pracowników socjalnych prowadzi praktykę wyłącznie w obszarach metropolitalnych. obszary.

Choroby psychiczne osiągnęły poziom epidemii na całym świecie, a na depresję cierpi około 280 milionów ludzi, w tym pięć procent dorosłych na świecie i 5,7 procent dorosłych w wieku powyżej 60 lat.

Według Gallupa w USA odsetek osób, u których zdiagnozowano depresję, sięgnął 29 procent, czyli o prawie 10 punktów procentowych więcej niż w 2015 roku.

I choć mężczyźni częściej popełniają samobójstwa, kobiety częściej popadają w depresję – diagnozę depresji zgłasza 37% kobiet w porównaniu z 20% mężczyzn.

Odsetek osób, u których zdiagnozowano depresję sięgnął 29 proc., o blisko 10 punktów procentowych więcej niż w 2015 roku

Odsetek osób, u których zdiagnozowano depresję sięgnął 29 proc., o blisko 10 punktów procentowych więcej niż w 2015 roku

Doktor Sarah Lipson, profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Bostońskim i główna badaczka w Healthy Minds Study, największym i najbardziej kompleksowym badaniu zdrowia psychicznego w szkolnictwie wyższym, twierdzi, że przyczyny rekordowo dużej liczby samobójstw są różnorodne.

Powiedziała: „Niektóre z tych samych powodów, dla których zaobserwowaliśmy wzrost częstości występowania depresji, lęku i innych zaburzeń, można również uznać za czynniki ryzyka samobójstwa. Niektóre z nich obejmują stres finansowy, niepewność dotyczącą gospodarki, rynku pracy i czynników społeczno-politycznych oraz samotność, która dramatycznie zmieniła się w ciągu ostatniego stulecia, nawet jeśli uwzględnimy lata pandemii”.

Wskaźniki samobójstw i depresji rosną w niepokojącym tempie również wśród młodych dorosłych i dzieci, a tendencja ta wyjątkowo się pogłębiła podczas pandemii, kiedy społeczeństwo było zmuszone do izolowania się od przyjaciół i rodziny.

Dodała: „I jest też sposób: w tym kraju ludzie umierają w wyniku samobójstwa. Nie możemy rozmawiać o samobójstwach i zapobieganiu samobójstwom, nie wspominając o przepisach dotyczących broni. Większość samobójstw popełnianych jest przy użyciu broni palnej, a ograniczenie dostępu do niej to ważny sposób zapobiegania samobójstwom”.

Ankieta przeprowadzona przez CNN i Kaiser Family Foundation wykazała, że ​​mniej więcej połowa rodziców stwierdziła, że ​​pandemia miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ich dzieci, w tym 17 procent stwierdziło, że miała „bardzo negatywny wpływ”.

Z raportu CDC analizującego trendy w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży w latach 2011–2021 wynika, że ​​13 procent dziewcząt w szkołach średnich próbowało popełnić samobójstwo, a 30 procent poważnie to rozważało. W przypadku nastolatków LGBTQ+ odsetek ten wzrósł do ponad 20 procent, przy czym 45 procent poważnie to rozważało.



Link źródłowy