Strona główna zdrowie Globalne badanie pokazuje, że do 2050 r. liczba zgonów z powodu nowotworu...

Globalne badanie pokazuje, że do 2050 r. liczba zgonów z powodu nowotworu u mężczyzn wzrośnie do przerażającego poziomu 93 procent – ​​w obliczu ciągłego wzrostu liczby młodszych osób dotkniętych tą chorobą

45
0


Przewiduje się, że do 2050 r. liczba przypadków raka u mężczyzn wzrośnie o 84 procent, a liczba zgonów z powodu tej choroby niemal się w tym czasie podwoi.

Eksperci ostrzegają, że globalne obciążenie nowotworami u mężczyzn gwałtownie wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach, jak wynika z badania wykorzystującego dane ze 185 krajów.

Szacuje się, że w 2050 r., jeśli obecne tendencje się utrzymają, zostanie zdiagnozowanych około 19 milionów przypadków raka, w porównaniu z 10 milionami odnotowanymi w 2022 r.

Przewiduje się, że liczba zgonów z powodu nowotworów wzrośnie jeszcze bardziej: z 5 milionów w 2022 r. do ponad 10 milionów w 2050 r., co oznacza wzrost o 93%.

Chociaż przewiduje się, że starsi mężczyźni będą odpowiadać za większość ofiar śmiertelnych w związku ze starzeniem się społeczeństwa, eksperci przewidywali również niepokojący wzrost liczby młodych mężczyzn zabijanych przez tę chorobę w nadchodzących latach.

Aktor Czarnej Pantery Chadwick Boseman zmarł w 2020 roku w wieku 43 lat na raka jelita grubego

Gwiazda Wanted Tom Parker zmarł w marcu 2022 roku po półtorarocznej walce z rakiem mózgu, glejakiem wielopostaciowym, w czwartym stadium, w wieku zaledwie 33 lat

Zarówno aktor Chadwick Boseman, jak i piosenkarz Tom Parker zmarli z powodu nowotworu o wczesnym początku, definiowanego medycznie jako przypadek choroby, która zaatakowała osobę w wieku poniżej 50 lat

W 2008 roku gwiazda „Gwiezdnych Wojen” Ewan McGregor ujawnił, że usunięto mu nowotworowy pieprzyk tuż pod prawym okiem. Miał wtedy 37 lat

Gwiazda Dextera, Michael C Hall, wyzdrowiał z raka o wczesnym początku – w wieku 38 lat zachorował na chłoniaka Hodgkina, obecnie ma 53 lata

W 2008 roku gwiazda „Gwiezdnych Wojen” Ewan McGregor (po lewej) ujawniła, że ​​usunięto mu nowotworowy pieprzyk tuż pod prawym okiem. Miał wtedy 37 lat. Gwiazda Dextera, Michael C Hall (po prawej), wyzdrowiał z raka o wczesnym początku – w wieku 38 lat zachorował na chłoniaka Hodgkina, obecnie ma 53 lata

Naukowcy pod kierunkiem Uniwersytetu w Queensland w Australii twierdzą, że mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko raka i zgonów z powodu tej choroby, i ostrzegają, że jeśli przyczyny nie zostaną usunięte, problem będzie się tylko pogłębiał.

Przewiduje się, że według typu nowotworu największy na świecie wzrost liczby zachorowań będzie dotyczył raka skóry innego niż czerniak, a liczba rozpoznań wzrośnie o prawie 122 procent, do ponad miliona przypadków na całym świecie.

Przewiduje się, że międzybłoniak, nowotwór błony śluzowej płuc najsłynniej powiązany z narażeniem na azbest i rak pęcherza moczowego, również u mężczyzn wzrośnie o ponad 100%.

Przewiduje się, że największy wzrost liczby zgonów z powodu tej choroby będzie miał rak prostaty, przy czym liczba zgonów z powodu tej choroby na całym świecie wzrośnie o 136 procent do prawie miliona w roku 2050.

Podobny gwałtowny wzrost przewiduje się także w przypadku zgonów z powodu raka pęcherza moczowego oraz raka skóry niebędącego czerniakiem.

Jednak rak płuc nadal będzie odpowiadał za największą całkowitą liczbę zgonów w nadchodzących dziesięcioleciach – do 2050 r. na całym świecie będzie to ponad 2 miliony zgonów, co stanowi wzrost o prawie 95% w porównaniu z obecnymi danymi.

Chociaż przewidywano, że liczba zgonów z powodu nowotworów znacznie wzrośnie wśród mężczyzn w wieku 65 lat i starszych, osiągając ponad 124 procent w 2050 r., młodsi mężczyźni również stanęli w obliczu niepokojącego wzrostu zachorowalności.

Eksperci obliczyli, że liczba zgonów z powodu nowotworów wśród młodszych mężczyzn w wieku od 15 do 64 lat wzrośnie o prawie 40 procent, do prawie 3 milionów zgonów w 2050 r.

Eksperci już wcześniej podnieśli alarm w związku z tajemniczą „epidemią” przypadków raka wśród osób poniżej 50. roku życia.

Dane dla Europy i obu Ameryk były jednak dalekie od łącznej wartości globalnej, przy czym odnotowano jedynie odpowiedni wzrost o prawie 2% i 32% wzrost zachorowań na nowotwory u młodych mężczyzn.

Publikowanie swoich ustaleń w czasopiśmie Rak autorzy stwierdzili, że z różnych powodów mężczyźni na całym świecie są narażeni na wyższy wskaźnik zachorowań na raka i zgonów z powodu nowotworów niż kobiety.

Obejmowały one niższy udział w działaniach zapobiegających nowotworom, niedostateczne wykonywanie badań przesiewowych u mężczyzn, zwiększone narażenie na ryzyko raka, takie jak wyższy ogólny wskaźnik palenia i picia, wyższy wskaźnik narażenia na substancje powodujące raka w pracy i wreszcie wrodzone różnice biologiczne w porównaniu z kobietami.

Ten trend podziału płci w przypadku raka zaobserwowano w wielu badaniach.

Brytyjscy eksperci odkryli już wcześniej, że mężczyźni są o 60 procent bardziej narażeni na raka niż kobiety i o 70 procent większe ryzyko śmierci z jego powodu.

Była to liczba dotycząca nowotworów dotykających zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a nie nowotworów specyficznych dla płci, takich jak rak jądra czy jajnika.

Oprócz czynników wymienionych powyżej eksperci zauważyli również, że mężczyźni częściej niż kobiety dłużej ignorują potencjalne objawy raka i nie zwracają się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu tak szybko, jak kobiety, co może przyczynić się do gorszych wyników leczenia raka.

Główny autor najnowszego badania, dr Habtamu Mellie Bizuayehu z Queensland, stwierdził, że jego odkrycia wskazują na potrzebę wdrożenia środków już teraz, aby w nadchodzących dziesięcioleciach zmniejszyć liczbę mężczyzn chorujących i umierających na raka.

„Współpraca krajowa i międzynarodowa, a także skoordynowane podejście wielosektorowe są niezbędne do poprawy obecnych wyników leczenia nowotworów i odwrócenia przewidywanego wzrostu obciążenia nowotworami do roku 2050” – stwierdził.

„Wdrożenie i rozszerzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozbudowa infrastruktury zdrowotnej, a także utworzenie finansowanych ze środków publicznych szkół medycznych i stypendiów na szkolenie personelu medycznego i personelu zdrowia publicznego może poprawić opiekę nad chorymi na raka i zapewnić równość”.

Dane zawarte w badaniu, podzielone według regionów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pokazują, że w Europie, która obejmuje Wielką Brytanię, przewiduje się, że do 2050 r. liczba przypadków raka u mężczyzn będzie rosła o 40 procent, do prawie 4 milionów rocznie.

Szacuje się, że roczna liczba zgonów z powodu tej choroby w tym regionie również wzrośnie w tym okresie o 50 procent, do prawie 2 milionów.

Dane dla obu Ameryk pokazują, że liczba przypadków w tym regionie WHO wzrośnie o 79 procent, do 4 milionów, a liczba zgonów o prawie 90 procent, do ponad 1 miliona.

Naukowcy podkreślili także, że ciężar nowotworów u mężczyzn dotknie niektóre obszary świata mocniej niż inne.

Na przykład w regionie afrykańskim WHO przewiduje się, że liczba przypadków nowotworów i zgonów wśród mężczyzn wzrośnie o ponad 150 procent.

Dr Bizuayehu stwierdziła, że ​​pokazało to znaczenie poprawy wyników leczenia raka w biedniejszych krajach.

„Należy położyć nacisk na kraje o niskim i średnim wskaźniku rozwoju społecznego, w których zapotrzebowanie na usługi onkologiczne jest wysokie, pomimo znacznego obciążenia nowotworami” – stwierdził.

Autorzy zauważyli, że na ich badanie mogły mieć wpływ różne kwestie związane z jakością danych dotyczących diagnozowania nowotworów i zgonów w różnych krajach

Dane WHO, na których opiera się nowa analiza nowotworów u mężczyzn, wykorzystano również na początku tego roku do wykazania, że ​​do 2050 r. liczba zgonów z powodu nowotworów w Wielkiej Brytanii wzrośnie o ponad 50 procent.

Eksperci twierdzą, że rosnąca i starzejąca się populacja – w połączeniu z niezdrowym stylem życia – przyczyni się do wzrostu liczby przypadków.

Analiza dotycząca konkretnego kraju wykazała, że ​​każdego roku w Wielkiej Brytanii przypadków i zgonów będzie o dziesiątki tysięcy więcej, niż wcześniej szacowano.

Pokazało również, że Brytyjczycy mają jedne z najwyższych na kontynencie szans na zachorowanie na raka, ale radzą sobie lepiej niż Francuzi i Duńczycy.

Wykazało jednak również, że ryzyko śmierci z powodu raka u pacjentów w Wielkiej Brytanii jest większe niż w USA.

Jeśli chodzi o przypadki raka, zwłaszcza u młodych ludzi, dane z Cancer Research UK pokazują, że wskaźnik zachorowalności na tę chorobę wśród młodszych Brytyjczyków (w wieku od 25 do 49 lat) wynosi obecnie nieco ponad 162 przypadki na 100 000 osób rocznie.

To o 22 procent więcej niż w latach 90.

Eksperci twierdzą, że wzrostu nie można odrzucić jako spowodowanego lepszymi metodami wykrywania raka.

Dla porównania, odsetek osób powyżej 75. roku życia, które odpowiadają za około połowę wszystkich przypadków raka w Wielkiej Brytanii, wzrósł w tym samym okresie jedynie o 9%.

Przypadki wśród osób poniżej 50. roku życia są nadal, statystycznie rzecz biorąc, rzadkie i stanowią zaledwie jeden na 10 przypadków tej choroby w Wielkiej Brytanii.

Jednak tempo wzrostu i fakt, że dotychczas naukowcom nie udało się ustalić przyczyny, niepokoją ekspertów.

Onkolog dr Shivan Sivakumar z Uniwersytetu w Birmingham opisał wcześniej tę sytuację jako „epidemię”.

Powiedział: „Obecnie panuje epidemia raka wśród młodych ludzi (poniżej 50. roku życia).

„Nie jest znana przyczyna tego zjawiska, ale obserwujemy, że coraz więcej pacjentów choruje na raka jamy brzusznej”.

Badanie opublikowane w Brytyjski dziennik medyczny W ubiegłym roku stwierdzono, że w latach 1990–2019 liczba przypadków wczesnego początku raka wzrosła na całym świecie o 79 procent.

Eksperci przewidywali również, że liczba przypadków raka u młodych osób będzie nadal rosła – o dodatkowe 31 procent do 2030 roku.

Co roku w Wielkiej Brytanii rak prostaty diagnozuje się średnio u ponad 52 000 mężczyzn, co czyni go najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Co roku z powodu tej choroby umiera około 12 000 mężczyzn – co odpowiada jednemu na 45 minut

Co roku w Wielkiej Brytanii rak prostaty diagnozuje się średnio u ponad 52 000 mężczyzn, co czyni go najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Co roku z powodu tej choroby umiera około 12 000 mężczyzn, co odpowiada jednemu co 45 minut

Dane WHO pokazują, że w Australii zdiagnozowano najwięcej nowotworów o wczesnym początku na świecie – w 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 135 na 100 000 osób.

Na drugim miejscu znalazła się Nowa Zelandia ze 119 przypadkami na 100 000 osób wśród młodych osób.

Dla porównania Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zajęły znacznie niższe, ale nadal wysokie miejsca w światowych rankingach, zajmując odpowiednio 28. i 6. miejsce.

Mężczyzna ccelebrytów przyłapano także na rosnącym wskaźniku zachorowań na raka u młodych osób, zwanego w medycynie nowotworem o wczesnym początku, gdy choroba dotyka osoby poniżej 50. roku życia.

Jednym z nich jest aktor Czarnej Pantery, Chadwick Boseman, który w wieku 43 lat zmarł na raka okrężnicy.

Aktor z Gwiezdnych Wojen Ewan McGregor, piosenkarz The Wanted Tom Parker i gwiazda Dextera Michael C Hall to kolejne przykłady celebrytów płci męskiej, którzy cierpieli na raka przed 50. rokiem życia.



Link źródłowy