Strona główna nauka/tech Globalne badanie łączy ekstremalne opady deszczu z wyższą śmiertelnością

Globalne badanie łączy ekstremalne opady deszczu z wyższą śmiertelnością

18
0


Słota
Ekstremalne opady deszczu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności, zwłaszcza z powodu chorób układu krążenia i układu oddechowego. Globalne badanie wykazało, że intensywne i rzadkie opady deszczu zwiększają wskaźniki śmiertelności, co podkreśla potrzebę opracowania strategii zdrowia publicznego uwzględniających zagrożenia dla zdrowia związane z klimatem.

W regionach o ograniczonej roślinności i małej zmienności opadów odkrycia dają globalną perspektywę na to, jak ekstremalne opady deszczu wpływają na zdrowie.

Nowa analiza opublikowana w BMJ’a pokazuje, że ekstremalne opady deszczu są powiązane ze zwiększonym ryzykiem śmierci z różnych przyczyn, w tym chorób serca i płuc. W badaniu, w którym przeanalizowano dane z 34 krajów i regionów, stwierdzono, że wpływ ekstremalnych opadów na zdrowie różni się w zależności od lokalnego klimatu i pokrycia roślinnością, co zapewnia kompleksowy globalny obraz wpływu tych zdarzeń pogodowych na wyniki zdrowotne.

Zmiana klimatu zwiększa częstotliwość i dotkliwość krótkoterminowych opadów deszczu, a pojawiające się dowody sugerują przekonujący związek między opadami a niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w szczególności przenoszeniem chorób zakaźnych.

Jednak wpływ opadów na zdrowie układu krążenia i układu oddechowego oraz wpływ różnej intensywności opadów na te warunki pozostaje słabo zbadany.

Aby rozwiązać ten problem, badacze postanowili zbadać powiązania między codziennymi opadami deszczu (intensywnością, czasem trwania i częstotliwością) a zgonami ze wszystkich przyczyn, z przyczyn sercowo-naczyniowych i oddechowych. Przeanalizowali dzienne rejestry śmiertelności i dane dotyczące opadów z 645 lokalizacji w 34 krajach lub regionach na sześciu kontynentach, obejmujące łącznie 109 954 744 zgonów z jakiejkolwiek przyczyny, 31 164 161 zgonów z powodu chorób układu krążenia i 11 817 278 zgonów z powodu układu oddechowego w latach 1980–2020.

Główną miarą zainteresowania był związek między codziennymi zgonami i zdarzeniami związanymi z opadami deszczu z okresami nawrotów (oczekiwanymi odstępami między zdarzeniami) wynoszącymi jeden rok, dwa lata i pięć lat.

Uwzględniono również czynniki, które mogą mieć wpływ na to powiązanie, takie jak lokalny typ klimatu, zmienność opadów i pokrycie roślinnością.

Kluczowe ustalenia: Wpływ ekstremalnych opadów deszczu

W okresie objętym badaniem zidentyfikowano łącznie 50 913 zdarzeń związanych z opadami deszczu z rocznym okresem zwrotu, 8362 zdarzeń z dwuletnim okresem zwrotu i 3301 zdarzeń z pięcioletnim okresem zwrotu.

Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich lokalizacjach dzień ekstremalnych opadów z pięcioletnim okresem powrotu wiązał się z 8% wzrostem liczby zgonów ze wszystkich przyczyn, 5% wzrostem liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia i 29% wzrostem liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego w ciągu 14 lat. -okres dobowy po wystąpieniu opadów.

Ekstremalne opady deszczu z dwuletnim okresem powrotu były powiązane wyłącznie ze zgonami z powodu chorób układu oddechowego, podczas gdy opady deszczu z rocznym okresem powrotu nie wykazały wpływu ani na zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych, ani z powodu chorób układu oddechowego. W lokalizacjach o mniejszej zmienności opadów lub skąpej roślinności ryzyko śmierci było wyższe w przypadku wystąpienia ekstremalnych opadów.

Dalsza analiza wykazała ochronny wpływ umiarkowanych i wysokich opadów, prawdopodobnie ze względu na mniejsze zanieczyszczenie powietrza i przebywanie ludzi w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak ryzyko szkód wzrosło w przypadku ekstremalnych opadów, prawdopodobnie z powodu uszkodzeń infrastruktury, zanieczyszczenia wody i narażenia na szkodliwe mikroorganizmy.

Ograniczenia badania i implikacje dla zdrowia publicznego

Są to ustalenia obserwacyjne, dlatego nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat związku przyczynowego, a autorzy przyznają, że analizowane lokalizacje znajdowały się głównie w Azji Wschodniej, Europie i Ameryce Północnej, a czynniki indywidualne, takie jak wiek, płeć, rasa, miejsce zamieszkania w mieście/wieś, lub specyficzne warunki kliniczne nie zostały ujęte.

Twierdzą jednak, że odkrycia te podkreślają potrzebę skoordynowanych strategii zdrowia publicznego w celu złagodzenia ogólnych skutków zdrowotnych ekstremalnych opadów. „Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ugruntowaną tendencję polegającą na zwiększaniu krótkoterminowej intensywności opadów w wyniku zmiany klimatu” – dodają.

W powiązanym artykule redakcyjnym John Ji z Uniwersytetu Tsinghua w Chinach z zadowoleniem przyjmuje badanie i twierdzi, że pracownicy służby zdrowia są idealnie przygotowani do kierowania działaniami na rzecz klimatu poprzez edukację pacjentów na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z klimatem i wspieranie odporności w społecznościach.

Jednak pomimo jasnych danych naukowych przyznaje, że działania klimatyczne pozostają trudne.

„Ludzie często zapominają o lekcjach niedoboru w czasach obfitości, co jest ryzykowną formą amnezji związaną ze zmianą klimatu” – zauważa. „Stawka jest o wiele za wysoka, bo kiedy pada deszcz, leje, a w epoce nasilających się ekstremów klimatycznych będzie lało mocniej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Odniesienie: „Opady deszczu i dzienna śmiertelność w 645 lokalizacjach na całym świecie: dwuetapowa analiza szeregów czasowych” autorstwa Cheng He, Susanne Breitner-Busch, Veronika Huber, Kai Chen, Siqi Zhang, Antonio Gasparrini, Michelle Bell, Haidong Kan, Dominic Royé, Ben Armstrong, Joel Schwartz, Francesco Sera, Ana Maria Vicedo-Cabrera, Yasushi Honda, Jouni JK Jaakkola, Niilo Ryti, Jan Kyselý, Yuming Guo, Shilu Tong, Francesca de’Donato, Paola Michelozzi, Micheline de Sousa Zanotti Stagliorio Coelho, Paulo Hilario Nascimento Saldiva, Eric Lavigne, Hans Orru, Ene Indermitte, Mathilde Pascal, Patrick Goodman, Ariana Zeka, Yoonhee Kim, Magali Hurtado Diaz i Eunice Elizabeth Félix Arellano, Ala Overcenco, Jochem Klompmaker, Shilpa Rao, Alfonso Diz-Lois Palomares, Gabriel Carrasco, Xerxes Seposo, Susana das Neves Pereira da Silva, Joana Madureira, Iulian-Horia Holobaca, Noah Scovronick, Fiorella Acquaotta, Ho Kim, Whanhee Lee , Masahiro Hashizume, Aurelio Tobias, Carmen Íñiguez, Bertil Forsberg, Martina S Ragettli, Yue Leon Guo, Shih-Chun Pan, Samuel Osorio, Shanshan Li, Antonella Zanobetti, Tran Ngoc Dang, Do Van Dung i Alexandra Schneider, 9 października 2024 r., BMJ.
DOI: 10.1136/bmj-2024-080944

Badanie zostało sfinansowane przez Fundację Aleksandra von Humboldta.



Link źródłowy