Strona główna Sporty Glasgow gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 roku

Glasgow gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 roku

8
0


Getty Images Gymast na zdjęciu podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow w 2014 roku Obrazy Getty’ego

Glasgow ostatni raz było gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2014 roku

Rząd Szkocji jest o krok od uzgodnienia umowy dotyczącej organizacji Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 r. przez Glasgow.

BBC Scotland News rozumie, że sekretarz zdrowia Neil Gray przeprowadzi rozmowy z Commonwealth Games Australia w poniedziałek rano.

Australijski stan Wiktoria wycofał się z roli gospodarza roku 2026 ze względu na rosnące koszty.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak władze australijskie obiecały „wielomilionową inwestycję”, która pomoże sfinalizować ofertę Glasgow dotyczącą ratowania wydarzenia obejmującego wiele dyscyplin sportowych.

Glasgow, które było gospodarzem igrzysk w 2014 r., jest obecnie bliskie potwierdzenia zorganizowania wydarzenia o mniejszej skali i obejmującego mniejszą liczbę dyscyplin sportowych.

Źródło bliskie rozmowom powiedziało: „W ostatnich tygodniach szkocki rząd badał i testował, jak wyglądałaby Szkocja jako gospodarz ograniczonych Igrzysk Wspólnoty Narodów.

„Zaobserwowaliśmy prawdziwy postęp. Jeśli nadal będziemy usatysfakcjonowani faktem, że nie trzeba będzie otwierać budżetu publicznego, aby zapłacić za te mecze, rośnie pewność, że poniedziałek przyniesie dobre wieści”.

W ramach innego kluczowego wydarzenia rząd Wielkiej Brytanii zapewnił w zeszłym tygodniu rząd Szkocji, że do zorganizowania igrzysk nie będą potrzebne żadne środki publiczne.

Getty’ego Usaina BoltaGetty’ego

Ośmiokrotny mistrz olimpijski Usain Bolt zdobył złoto w sztafecie w Hampden podczas igrzysk w 2014 roku

Wcześniej prezes Commonwealth Games Federation (CGF), Chris Jenkins, powiedział, że Glasgow zorganizuje Igrzyska Wspólnoty Narodów „światowej klasy” i stworzy model na przyszłość.

Powiedział, że australijska obietnica finansowania „jeszcze bardziej wzmocni i wesprze” dążenie do ponownego przeniesienia igrzysk do Szkocji.

Jenkins podkreślił również, że igrzyska nie będą wymagały gwarantowania finansowego ani przez rząd Szkocji, ani Wielkiej Brytanii.

Zamiast tego miałby zostać sfinansowany z inwestycji CGF o wartości 100 milionów funtów plus dochody prywatne.

Powiedział: „Wykorzystując istniejącą infrastrukturę sportową, transportową i noclegową oraz światowej klasy obiekty i wiedzę, ta kompaktowa koncepcja nie tylko opierałaby się na dziedzictwie Glasgow 2014, ale zapewniłaby Szkocji pozycję pionierów na początku naszej podróży.

„Ta przyszłościowa, zrównoważona i atrakcyjna propozycja jest czymś, co bardzo nas pasjonuje, ponieważ umożliwi ona w przyszłości organizowanie tych gier większej liczbie krajów.

„Wierzymy, że nasz nowy model gier będzie wyznaczał drogę innym”.

Po latach trudności dla zawodów wydarzenie w 2026 r. zostałoby ograniczone.

Zawierałoby od 10 do 13 dyscyplin sportowych, w porównaniu do 18 w 2014 r.

W zeszłym tygodniu okazało się, że rząd Wielkiej Brytanii zaoferował 2,3 miliona funtów na pokrycie kosztów bezpieczeństwa i ochrony związanych z wydarzeniem finansowanym ze środków prywatnych, ale zwrócił się do rządu Szkocji o pokrycie tej kwoty.

Szkocki sekretarz zdrowia Neil Gray wyraził już wcześniej obawy dotyczące „ryzyka reputacyjnego i finansowego” związanego z ofertą i podkreślił, że nie będzie to replika igrzysk z 2014 roku.

Edycja ta obejmowała ceremonię otwarcia w Celtic Park, a także lekkoatletykę w Hampden, gdzie odbyła się także ceremonia zamknięcia.

Aby jednak zaoszczędzić pieniądze, w 2026 r. wykorzystane zostaną tylko cztery obiekty – w tym stadion Scotstoun i Międzynarodowe Centrum Pływackie Tollcross.

W zeszłym tygodniu Commonwealth Games Australia zaoferowało pokrycie wszelkich niedoborów finansowych.

Powiedzieli zarówno swoim szkockim odpowiednikom, jak i szkockiemu rządowi, że są gotowi zainwestować część rekompensaty, którą otrzymali, gdy australijski stan Wiktoria anulował swoje plany.

Prezydent Commonwealth Games Australia, Ben Houston, powiedział: „Doceniamy fakt, że model jest inny i stwarza to postrzegane wyzwania finansowe i reputacyjne, ale mamy pełne zaufanie do tego modelu”.

Commonwealth Games Scotland, które stoi za ofertą Glasgow, już z radością przyjęło tę ofertę.

W oświadczeniu opublikowanym w zeszłym tygodniu stwierdzono, że „chęć Australijczyków do inwestowania w celu dalszego złagodzenia obaw związanych z postrzeganym ryzykiem finansowym i reputacyjnym pokazuje, jak dużym uznaniem cieszy się nasza opłacalna propozycja w światowej społeczności zajmującej się sportem i wydarzeniami”.



Link źródłowy