Strona główna Polityka Gena Rowlands, legenda aktorstwa, która zagrała w „Pamiętniku”, umiera w wieku 94...

Gena Rowlands, legenda aktorstwa, która zagrała w „Pamiętniku”, umiera w wieku 94 lat

55
0


Gena Rowlands, okrzyknięta jedną z najwybitniejszych aktorek, jakie kiedykolwiek uprawiały to rzemiosło, oraz światło przewodnie kina niezależnego jako gwiazda przełomowych filmów swojego męża reżysera, Johna Cassavetesa, a która później oczarowała widzów wyciskającym łzy „Pamiętnikiem” jej syna ”, zmarł. Miała 94 lata.

Śmierć Rowlands została potwierdzona w środę przez przedstawicieli jej syna, reżysera Nicka Cassavetesa. Na początku tego roku ujawnił, że jego matka miała chorobę Alzheimera. TMZ poinformowało, że Rowlands zmarła w środę w swoim domu w Indian Wells w Kalifornii.

Działając poza systemem studyjnym, małżeństwo Johna Cassavetesa i Rowlandsa stworzyło niezatarte portrety pracowników klasy robotniczej i drobniaków w takich filmach jak „Kobieta pod wpływem”, „Gloria” i „Twarze”.

Rowlands nakręcił z Cassavetesem 10 filmów w ciągu czterdziestu lat, w tym „Minnie i Moskowitz” w 1971 r., „Opening Night” w 1977 r. i „Love Streams” w 1984 r.

Za dwa z nich otrzymała dwie nominacje do Oscara: „Kobieta pod wpływem” z 1974 r., w którym zagrała żonę i matkę uginającą się pod ciężarem domowej harmonii, oraz „Gloria” z 1980 r., opowiadającą o kobiecie pomagającej małemu chłopcu uciec przed tłumem.

„Ze szczególnym współczuciem interesował się kobietami i ich problemami w społeczeństwie, tym, jak były traktowane oraz jak rozwiązywały i przezwyciężały to, czego potrzebowały, dlatego we wszystkich jego filmach pojawiają się interesujące kobiety, a nie potrzeba ich wiele” – powiedziała. AP w 2015 r.

Oprócz nominacji do Oscara Rowlands zdobył trzy nagrody Primetime Emmy, jedną nagrodę Daytime Emmy i dwa Złote Globy. W 2015 roku otrzymała honorową nagrodę Akademii w uznaniu jej pracy i dziedzictwa w Hollywood. „Wiesz, co jest wspaniałe w byciu aktorką? Nie żyje się tylko jednym życiem” – powiedziała na podium. „Żyjesz wieloma życiami”.

Zdjęcie: nekrolog Geny Rowlands
Aktorka Gena Rowlands w hotelu London West Hollywood w West Hollywood w Kalifornii, 4 grudnia 2014 r.Plik Chrisa Pizzello / Invision/AP

Nowe pokolenie Rowlands poznało się w hicie kinowym jej syna „Pamiętnik”, w którym zagrała kobietę z zniszczoną pamięcią, wspominającą trwający wieki romans. W jej młodszą wersję wcieliła się Rachel McAdams. (Wystąpiła także w „Unhook the Stars” Nicka Cassavetesa w 1996 r.)

W późniejszych latach Rowlands kilkakrotnie występowała w filmach i telewizji, w tym w „Kluczu szkieletu” i serialu detektywistycznym „Monk”. Ostatni raz wystąpiła w filmie w 2014 roku, w „Sześć lekcji tańca w sześć tygodni” grając emerytkę, która zaprzyjaźnia się ze swoim gejowskim instruktorem tańca.

Jednym z jej triumfów w karierze był film Kobieta pod wpływem z 1974 roku, w którym grała gospodynię domową z niższej klasy średniej, która, jak powiedział aktor, „była całkowicie bezbronna i ofiarna; nie miała poczucia własnej wartości. W „Glorii” (1980) wcieliła się w wyblakłą tancerkę, której groził jej były chłopak, szef gangstera. Za obie kreacje była nominowana do Oscara w kategorii najlepsza aktorka.

Ona i Cassavetes poznali się w American School of Dramatic Arts, gdy ich kariery zaczynały się. Pobrali się cztery miesiące później. W 1960 roku Cassavetes zarobił na serialu „Johnny Stacatto” na sfinansowanie swojego pierwszego filmu „Cienie”. Częściowo improwizowany, nakręcony przy naturalnym świetle w nowojorskich lokalizacjach i dysponujący budżetem 40 000 dolarów, krytycy pochwalili go za surowy realizm.

Gena (wymawiane Jenna) Rowlands stała się doświadczoną aktorką dzięki występom telewizyjnym na żywo i tournée po przedstawieniach „The Seven Year Itch” i „Time for Ginger”, a także poza Broadwayem.

Przełom w jej karierze nastąpił, gdy Josh Logan obsadził ją u boku Edwarda G. Robinsona w sztuce Paddy’ego Chayefsky’ego „Środek nocy”. Rola młodej kobiety zakochanej w znacznie starszym szefie przyniosła recenzje obwołające ją nową gwiazdą.

MGM zaproponowało jej kontrakt na dwa zdjęcia rocznie. Jej pierwszy film, komedia wyreżyserowana przez Jose Ferrera i z udziałem Jose Ferrera, „The High Cost of Loving”, przywiódł Rowlands do porównań do jednej z największych gwiazd lat trzydziestych, Carole Lombard.

Prosiła jednak o zwolnienie z kontraktu, ponieważ spodziewa się dziecka. W trakcie swojej kariery często opuszczała ekran na długie okresy, aby zająć się sprawami rodzinnymi.

Oprócz Nicka ona i Cassavetes mieli dwie córki, Alexandrę i Zoe, które również zajmowały się karierą aktorską.

John Cassavetes zmarł na marskość wątroby w 1989 roku, a Rowlands wróciła do aktorstwa, aby złagodzić jej smutek. Pomiędzy zadaniami czasami uczestniczyła w festiwalach filmowych i stowarzyszeniach, biorąc udział w pokazach Cassavetesa.

„Chcę, żeby wszyscy obejrzeli jego filmy” – powiedziała na festiwalu w San Sebastian w 1992 roku. „John był jedyną w swoim rodzaju, najbardziej nieustraszoną osobą, jaką kiedykolwiek znałam. Miał bardzo specyficzny pogląd na życie i indywidualność ludzi.

Virginia Cathryn Rowlands urodziła się w 1930 roku (niektóre źródła podają późniejszą datę) w Cambria w stanie Wisconsin, gdzie na początku XIX wieku osiedlili się jej walijscy przodkowie. Jej ojciec był bankierem i senatorem stanu. Była wycofanym dzieckiem, które kochało książki i udawania. Matka zachęcała dziewczynę do zostania aktorką.

Rowlands opuściła Uniwersytet Wisconsin na pierwszym roku studiów, aby rozpocząć karierę aktorską w Nowym Jorku. Podobnie jak inni aktorzy jej pokolenia, zdobyła bezcenne doświadczenie w prężnie rozwijającej się dziedzinie dramatu telewizyjnego w latach pięćdziesiątych, występując we wszystkich najważniejszych serialach.

Po odejściu z kontraktu z MGM mogła wybierać role filmowe. Kiedy nic jej nie pociągało, występowała w serialach telewizyjnych takich jak „Alfred Hitchcock Presents”, „Bonanza”, „Dr. Kildare” i „Wirginijczyk”. Jednym z największych rozkoszy w jej karierze był udział w filmie telewizyjnym „Strangers” ze swoją ikoną Bette Davis w 1979 roku.

Inne jej filmy to: „Samotni są odważni” z Kirkiem Douglasem, „Spiralna droga” (Rock Hudson), „Dziecko czeka” (z Burtem Lancasterem i Judy Garland, w reżyserii Cassavetesa), „Dwuminutowe ostrzeżenie” (Charlton Heston), „Burza” (w jej debiucie ekranowym z Cassavetesem i Molly Ringwald w rolach głównych) oraz matka, która chce postępować dobrze dla swoich dzieci w studium Paula Schradera z 1987 r. o rodzinie robotniczej „Światło dnia”.

W średnim wieku i później Rowlands nadal odgrywał wymagające role. W surowym dramacie Woody’ego Allena „Another Woman” obsadzono ją w roli pisarki, której życie było chronione przed emocjami do czasu, aż tragiczne wydarzenia zmusiły ją do uporania się ze swoimi uczuciami. W przełomowym filmie telewizyjnym „Wczesny mróz” zagrała matkę zmagającą się z AIDS syna.

Rowlands skomentowała w 1992 roku, że jej role pozostały w jej pamięci.

„Czasami podczas tych białych nocy, kiedy nie śpię i mam dużo czasu na przemyślenie wszystkiego, sprawdzam różne możliwości różnych postaci i to, co mogą teraz robić” – powiedziała.



Link źródłowy