Niewielki zespół naukowców zajmujących się morzem z Uniwersytetu Ryukyus, Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Króla Abdullaha i Fundacji Badań Biologicznych Kuroshio odkrył, że na zdjęciach wykonanych przez naukowców-obywateli od kilku lat pojawia się gatunek robaka uznawany za zaginiony od 1957 r. lata.
W ich papier opublikowane w czasopiśmie Materiały Towarzystwa Królewskiego Bgrupa opisuje analizę zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej iNaturalist poświęconej nauce obywatelskiej oraz to, czego się z nich dowiedziała.
Prace zespołu rozpoczęły się, gdy przyjaciel jednego z badaczy dał im kawałek koralowca, który znaleźli podczas niedawnej wyprawy nurkowej. Po zabraniu zwierzęcia do laboratorium w celu zbadania zespół stwierdził, że jest on pełen robaków. Po zbadaniu robaków odkryli, że jest to Haplosyllis anthogorgicola. Stosunkowo łatwo było stwierdzić, które koralowce zamieszkują robaki, ze względu na linie rycia, jakie utworzyły na ich powierzchni.
Zauważyli również, że gatunek ten zaobserwowano i opisano w czasopiśmie naukowym tylko raz. Od tego czasu w czasopismach akademickich nie odnotowano żadnych innych obserwacji ani badań.
Pamiętając, że koniki morskie karłowate są popularnym celem fotograficznym turystów nurkujących wśród koralowców, badacze zaczęli szukać ich zdjęć na stronie internetowej iNaturalist – miejscu, w którym turyści i naukowcy-amatorzy mogą publikować zdjęcia stworzeń lub rzeczy związanych z nauką lub wysiłkami badawczymi.
W ten sposób odkryli, że wiele zdjęć koników morskich miało w tle wizerunki H. anthogorgicola. Okazuje się, że robaki fotobombardowały koniki morskie przez wiele lat. Zatem robak nigdy się nie ukrył ani nie zniknął; naukowcy zajmujący się morzem po prostu o nim zapomnieli.
Analizując zdjęcia robaków i ich nor, zespół badawczy odkrył, że żyły one w wielu miejscach w Azji i że było ich mnóstwo. W sumie odkryli, że robaki pojawiały się na około trzech czwartych wszystkich zbadanych zdjęć koników morskich. Znaleźli także dowody sugerujące, że robaki pomagały koralowcom, oczyszczając unoszące się na wodzie śmieci.
Więcej informacji:
Chloé Julie Loïs Fourreau i wsp., Konik morski trojański: zdjęcia wykonane przez naukę obywatelską przedstawiające port konika morskiego, wgląd w rozmieszczenie i zachowanie długo pomijanego robaka polichaete, Proceedings of the Royal Society B: Nauki biologiczne (2024). DOI: 10.1098/rspb.2024.1780
© 2024 Sieć Science X
Cytat: Gatunki robaków, które uznano za wymarłe, przez cały czas pojawiały się na zdjęciach karłowatych koników morskich (2024, 17 listopada), pobranych 17 listopada 2024 r. z https://phys.org/news/2024-11-worm-species-thought-photos- pigmej.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.