UGC 11861, galaktyka spiralna z poprzeczką położona w gwiazdozbiorze Cefeusza, leży 69 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ta galaktyka to nie tylko zapierający dech w piersiach widok uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a ale także wylęgarnia aktywności kosmicznej.
W pobliżu centrum północnej konstelacji Cefeusza, wysoko na północnym niebie, znajduje się galaktyka spiralna z poprzeczką UGC 11861, obiekt najnowszego zdjęcia wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
UGC 11861 znajduje się 69 milionów lat świetlnych od Ziemi — co może wydawać się ogromną odległością, ale Hubble’owi w sam raz na uchwycenie tego majestatycznego zdjęcia ramion spiralnych galaktyki i krótkiej, ale jasno świecącej poprzeczki w jej środku. Pośród mętnych gazów i ciemnych pasm pyłu galaktyka ta aktywnie tworzy nowe gwiazdy, widoczne w świecących niebieskich plamach w jej zewnętrznych ramionach.
Aktywność ta zaowocowała trzema eksplozjami supernowych zaobserwowanymi w UGC 11861 i w jego pobliżu w latach 1995, 1997 i 2011. Obie wcześniejsze były supernowymi typu II, będącymi efektem zapadnięcia się masywnej gwiazdy pod koniec jej życia . To zdjęcie Hubble’a wykonano na podstawie danych zebranych w celu badania supernowych typu II i ich środowisk.