Strona główna nauka/tech Galaktyczna latarnia oświetlająca wiek Wszechświata

Galaktyczna latarnia oświetlająca wiek Wszechświata

38
0


Galaktyka spiralna NGC 4414
NGC 4414, obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, służy jako kosmiczne laboratorium do badania cefeid, których przewidywalne zmiany światła pomagają zmierzyć ogromną skalę Wszechświata, przyczyniając się do naszego obecnego szacunku jego wieku na 13,7 miliarda lat. Źródło: ESA/Hubble i NASA, O. Graur, SW Jha, A. Filippenko

NGC 4414 obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’asłuży jako kosmiczne laboratorium do badania cefeid, których przewidywalne zmiany światła pomagają zmierzyć ogromną skalę Wszechświata, co przyczynia się do obecnego szacunku jego wieku na 13,7 miliarda lat.

To majestatyczne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną bez poprzeczki NGC 4414, położoną około 51 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Coma Bereniki.

Wcześniejsze zdjęcie NGC 4414 (poniżej), zawierające dane z Hubble’a z lat 1995 i 1999, przedstawia galaktykę w ramach misji Hubble’a mającej na celu określenie odległości do odległych galaktyk. Misja ta była częścią trwających badań skupiających się na cefeidach, gwiazdach specjalnych, znanych ze stabilnych i przewidywalnych zmian jasności.

NGC 4414
Ten wspaniały obraz galaktyki spiralnej pokazuje, że galaktyki te mają centralne obszary zawierające starsze i więcej czerwonych i żółtych gwiazd. W ramionach spiralnych przez cały czas rodzą się gwiazdy, dlatego zawierają one więcej niebieskich gwiazd – a także duże ilości pyłu. Źródło: Zespół Dziedzictwa Hubble’a (AURA/STScI/NASA/ESA)

Czas tych zmian jasności zależy od kluczowych właściwości fizycznych, takich jak masa i wewnętrzna jasność. Badając te zmiany, astronomowie mogą poznać charakterystykę gwiazd i, co najważniejsze, obliczyć ich odległości. Z tego powodu cefeidy często nazywane są w kosmologii „świecami standardowymi”.

Supernowe w NGC 4414
Ten kolaż przedstawia supernowe obserwowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA/ESA w galaktyce spiralnej bez poprzeczki, oddalonej o około 51 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Coma Bereniki. Źródło: ESA/Hubble i NASA, O. Graur, SW Jha, A. Filippenko

Astronomowie wykorzystali Hubble’a do obserwacji cefeid, takich jak te znajdujące się w NGC 4414, z niezwykłymi wynikami. Cefeidy wykorzystano następnie jako odskocznię do pomiarów odległości supernowych, które z kolei dały miarę skali Wszechświata. Dziś znamy wiek Wszechświata ze znacznie większą precyzją niż przed Hubble’em: około 13,7 miliarda lat.



Link źródłowy