Strona główna Biznes Francuskie MŚP proszą o dekarbonizację, chcą pewności regulacyjnej – Euractiv

Francuskie MŚP proszą o dekarbonizację, chcą pewności regulacyjnej – Euractiv

63
0


Dostęp do finansowania i brak pewności regulacyjnej, w tym na poziomie UE, pozostają głównymi obawami francuskich MŚP na ścieżce transformacji ekologicznej, choć obawy można stłumić, ponieważ rząd ma nadzieję zachęcić do współpracy między małymi i dużymi przedsiębiorstwami.

Przeczytaj oryginalny francuski artykuł Tutaj

Aby sfinansować zieloną transformację we Francji na kwotę szacowaną na 60 miliardów euro rocznie od 2030 r., stało się jasne, że małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) – które we Francji generują od 20 do 30% emisji gazów cieplarnianych – nie są w stanie zostać w tyle.

Podkreślając znaczenie MŚP w tej zielonej zmianie, francuska minister ds. MŚP i handlu Olivia Grégoire ma w czwartek (13 lipca) przedstawić nowy „Pakt MŚP”, nawiązując współpracę małych firm z dużymi podmiotami z branży, aby ci pierwsi mogli uczyć się od wysiłki tego ostatniego na rzecz dekarbonizacji.

Nie trzeba przekonywać

Inicjatywa doszła do skutku po raz pierwszy ze względu na kryzys energetyczny, który „przyspieszył przejście przedsiębiorstw w kierunku dekarbonizacji, choćby w celu obniżenia cen energii”, powiedział EURACTIV François Perret, szef „Paktu MŚP”.

Rachunki przedsiębiorstw za energię wzrosły średnio o 32,3% we wszystkich sektorach od kwietnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. Najnowsze dane francuskiego instytutu statystycznego INSEE wskazują, że dane liczbowe rok do roku również wzrosły o 21,7% między grudniem 2021 r. a grudniem 2022 r. .

„Wysiłek przekonania [business leaders to move towards decarbonisation] jest za nami” – powiedział EURACTIV Éric Versey, dyrektor wykonawczy Bpifrance odpowiedzialny za finansowanie i sieć, który pilotuje plan klimatyczny banku.

Jednak MŚP nie zawsze wiedzą, jak skorzystać z odpowiednich narzędzi finansowania lub opracować strategię dekarbonizacji.

„Wielu właścicieli MŚP prosi o mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), SMEunited, stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorstw w Europie, wzywa „samych”: „Wiem, że muszę zmniejszyć swój ślad węglowy, ale jak ?” Versey wyjaśnia.

Perret podziela ten pogląd: „MŚP obawiają się, że zaangażowanie się w program dekarbonizacji będzie wymagało zasobów i czasu, których nie mają” – stwierdził.

Zapewnij środowisko przyjazne dla MŚP, a MŚP to zapewnią

27 czerwca, w Międzynarodowy Dzień MŚP (skrót oznacza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), SMEunited, stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorstw w Europie, wzywa decydentów, aby „najpierw myśleli na małą skalę, a postępuj odpowiednio”.

Dostęp do instrumentów finansowania

Na szczeblu rządowym wprowadzono lub są wdrażane środki mające na celu zapewnienie francuskim MŚP wsparcia technicznego i ułatwienie im dostępu do specjalnych instrumentów finansowych opartych na zachętach.

Francuskie przedsiębiorstwa są pierwszymi beneficjentami Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), instrumentu finansowego opracowanego przez Komisję Europejską w 2020 r., aby pomóc państwom członkowskim uporać się ze skutkami pandemii.

Według badania przeprowadzonego w kwietniu 2023 r. spośród 331 000 MŚP, które otrzymały wsparcie w ramach instrumentu UE w 13 krajach, 234 312 to Francuzi. notatka z Działu Badań Parlamentu Europejskiego.

Jednocześnie Bpifrance postawiło sobie za cel pomoc 20 000 MŚP w dekarbonizacji do 2028 r. za pomocą masowej kampanii „od drzwi do drzwi” w ramach Planu działania na rzecz ekologicznego przemysłu.

Od 2020 r. we współpracy z właściwymi organami uruchomiła także specjalną pożyczkę ekologiczną, która może zostać zwrócona w ciągu dziesięciu lat i wynieść 5 mln euro na poprawę procesów energetycznych przedsiębiorstwa lub zachęcanie do ekologicznej mobilności.

Bpifrance przygotowuje się również do wdrożenia „zielonej gwarancji”, aby zachęcić prywatnych graczy finansowych do inwestowania w ryzykowne, innowacyjne projekty transformacji ekologicznej.

Mówiąc bardziej ogólnie, prywatne instytucje finansowe pozytywnie oceniają gospodarkę dekarbonizacyjną: „Sektor finansowy bardzo pragnie finansować MŚP” – wyjaśnił wysoki rangą urzędnik publicznego organu finansowego, który zgodził się wypowiadać pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ich zdaniem problemy wymagające naprawy leżą w finansowaniu innowacyjnych i ryzykownych projektów, dla których konieczne może okazać się współfinansowanie publiczno-prywatne.

„Rentowność jest kluczowym czynnikiem dla inwestorów. Dlatego potrzebujemy, aby rząd wprowadził politykę klimatyczną, która będzie miała bezpośredni wpływ na decyzje gospodarcze” – stwierdził.

Francja ogłasza większe finansowanie renowacji energetycznych

Premier Francji Elisabeth Borne ogłosiła w niedzielę (9 lipca), że od 2024 r. rząd przeznaczy dodatkowe 7 miliardów euro na sfinansowanie zielonej transformacji, z czego część zostanie przeznaczona na renowacje energetyczne.

Brak pewności regulacyjnej

Tymczasem Gerhard Huemer, dyrektor ds. gospodarczych w SMEunited, ogólnounijnej grupie interesów MŚP, chce, aby instytucje UE wkroczyły, aby zapewnić większą pewność regulacyjną, co uniemożliwia długoterminowe inwestycje w zieloną transformację.

Udzielanie pozwoleń na budowę nowej infrastruktury, które może zająć do 18 miesięcy, jest również postrzegane jako kluczowa przeszkoda w wysiłkach na rzecz dekarbonizacji: „Należy położyć nacisk na skrócenie czasu oczekiwania na procedury i wymagania dotyczące wydawania pozwoleń”, powiedział Huemer, który z zadowoleniem przyjmuje zadeklarowany przez Komisję zamiar zmniejszenia obciążeń administracyjnych MŚP „o 25%”.

„Priorytety określone w europejskim programie regulacyjnym nie zawsze są bardzo jasne” – stwierdziło również oficjalne źródło publiczne, dodając, że może to mieć wpływ na decyzje gospodarcze przedsiębiorstw i utrudniać znaczące ekologiczne inwestycje.

Ostatnie badanie Eurobarometr dotyczące MŚP, opublikowane w marcu 2022 r., wykazało, że 34% MŚP skarży się, że procedury administracyjne i prawne są zbyt skomplikowane, a 24% twierdzi, że zniechęcają je koszty działań w dziedzinie klimatu. Jednocześnie 43% chciałoby, aby specjalne narzędzia finansowe zapewniały większe zachęty do inwestowania w dekarbonizację.

[Edited by Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy