Strona główna Biznes Francuskie i włoskie przedsiębiorstwa wzywają przyszłych przywódców UE do podjęcia „kluczowych decyzji”...

Francuskie i włoskie przedsiębiorstwa wzywają przyszłych przywódców UE do podjęcia „kluczowych decyzji” w celu zwiększenia konkurencyjności – Euractiv

56
0


We wtorek (4 czerwca) czołowe francuskie i włoskie organizacje biznesowe zwiększyły presję na przyszłych decydentów UE, aby podjęli kluczowe decyzje mające na celu zwiększenie słabnącej konkurencyjności bloku poprzez obcięcie przepisów i zwiększenie inwestycji.

We wspólnej deklaracji wydanej zaledwie dwa dni przed rozpoczęciem wyborów europejskich Mouvement des Entreprises de France (MEDEF) i Confindustria – największe stowarzyszenia przedsiębiorców we Francji i Włoszech – stwierdziły, że „nadmierna regulacja” i niewystarczająco zintegrowany jednolity rynek poważnie utrudniają wzrost gospodarczy bloku.

„Parlament Europejski, który zostanie wybrany 9 czerwca, wraz z nowymi instytucjami europejskimi będzie musiał podjąć kluczowe dla Unii Europejskiej decyzje” – czytamy w oświadczeniu.

„Nadmierna regulacja znacznie osłabia nasze firmy” – czytamy w dokumencie. „Europa musi […] wypełnić lukę pomiędzy właściwymi decyzjami politycznymi na wysokim szczeblu a ich wdrażaniem.”

W dokumencie wzywa się także do „szoku inwestycyjnego” w celu sfinansowania transformacji ekologicznej i cyfrowej, ułatwionego dzięki większym wydatkom publicznym na poziomie UE i głębszej integracji rynków kapitałowych.

W pierwszym przypadku wzywają ustawodawców do określenia „więcej zasobów i instrumentów finansowych dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstw” w kolejnych wieloletnich ramach finansowych – wzywając ich do „zachowania […] kluczowe kryteria finansowania, takie jak w przypadku polityki spójności koncentracja regionalna i centralna rola partnerów społeczno-gospodarczych”.

Warto zauważyć, że nacisk na ochronę wieloletnich priorytetów bloku w polityce spójności nastąpił po tym, jak partie opozycyjne i administracja lokalna we Włoszech ostrzegały przed rosnącą centralizacją kluczowych decyzji dotyczących finansowania z dala od szerszej gamy interesariuszy publicznych.

Obie grupy wzywają także do utworzenia „potężnego” Europejskiego Funduszu Suwerenności (EFS) – początkowo był to pomysł pływał przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w 2022 r. – pozyskanie do 500 miliardów euro w postaci prywatnych inwestycji w celu finansowania technologii strategicznych.

„Zamówienia publiczne powinny to wspierać poprzez ustanowienie Kup europejskiego aktu i budowanie prawdziwego europejskiego przywództwa” – stwierdzili, odnosząc się do ostatnich propozycji wzmocnienia koncentracji bloku na krajowych produktach i usługach.

„W obliczu ogromnych dotacji państwowych ze Stanów Zjednoczonych i Chin nabywcy publiczni powinni promować technologie europejskie, jeśli są równoważne pod względem ceny, jakości i wydajności” – stwierdziły oba stowarzyszenia.

Na koniec grupy wzywają decydentów do podwojenia unijnej strategii i inwestycji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa w ciągu następnej dekady, ułatwiając lepszą koordynację między państwami członkowskimi w zakresie wydatków na obronę, sprzyjając transgranicznym korzyściom skali i działając na rzecz wspólnego rynku obronnego.

Zalecenia w dużej mierze odzwierciedlają niedawne komunikaty przywódców UE, gdy decydenci starają się zapewnić wyborcom przekonującą platformę umożliwiającą odwrócenie stagnacji gospodarczej w Europie przed wyborami do UE.

Jednak nie wszyscy europejscy decydenci uważają, że ograniczenie biurokracji ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności Europy.

W niedawnym wywiadzie dla Euractiv europejski komisarz ds. pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit skrytykował powszechną narrację, jakoby problemy gospodarcze Europy wynikały przede wszystkim z nadmiernych regulacji.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy