Szefowie Formuły 1 opóźnili plan zorganizowania wyścigu na koniec sezonu dla aspirujących kierowców co najmniej do 2025 roku.
Pomysł, nazwany „wyścigiem debiutantów”, polegał na zorganizowaniu imprezy typu sprint w ramach testów posezonowych w Abu Zabi, aby zapewnić młodym kierowcom lepszą okazję do wykazania się swoimi kwalifikacjami do ścigania się w F1.
Jednak na środowym posiedzeniu Komisji F1 zdecydowano, że potrzeba więcej czasu, aby pomysł zadziałał tak skutecznie, jak to możliwe.
W oświadczeniu FIA napisano: „Chociaż koncepcja spotkała się z szerokim poparciem, ustalono, że ze względu na ograniczenia czasowe i organizacyjne impreza nie odbędzie się w 2024 r., a dyskusje będą kontynuowane w celu sformułowania potencjalnej koncepcji i planu na 2025 r. „
Zespoły, organ zarządzający FIA i posiadacz praw komercyjnych Liberty Media – trzy strony tworzące Komisję F1 – zgodziły się, że istniało wrażenie, że plan się spieszy.
Wśród obaw znalazło się obciążenie nałożone na członków zespołu, którzy mają już za sobą najdłuższy sezon w historii i będą zmuszeni pozostać w Abu Zabi po ostatnim wyścigu w ramach tej nowej imprezy.
Istnieją również konsekwencje dla frachtu i innej logistyki, a także sposobu, w jaki wydarzenie będzie transmitowane w telewizji i zapewnienia, że będzie atrakcyjne dla każdej publiczności.
Nie ma gwarancji, że wydarzenie odbędzie się w 2025 r., ale zamierzenie jest takie, że tak się stanie.
Pomysł zorganizowania wyścigu zrodził się z powszechnej obawy, że młodzi kierowcy mają niewiele okazji, aby udowodnić swoją wartość na maszynach F1 ze względu na ograniczenia w testowaniu, które zostały narzucone w ostatnich latach ze względu na koszty.
Wyścig młodych kierowców współczesnymi samochodami zaledwie kilka dni po ostatnim Grand Prix sezonu mógłby zapewnić zespołom skuteczny sposób oceny umiejętności kierowców.
Ostatni pomysł był taki, że odbędą się krótsze sesje kwalifikacyjne i wyścig o długości podobnej do tych dodanych do formatu weekendów „sprintowych”.
Wśród innych tematów omawianych w Komisji F1 uzgodniono rewizję przepisów na rok 2026, które obejmują poważne zmiany zarówno w podwoziu, jak i silnikach, w celu zwiększenia oczekiwanych osiągów aerodynamicznych samochodów.
Nastąpiło to po tym, jak zespoły wyraziły obawy, że samochody na rok 2026 będą zbyt wolne, i jest następstwem współpracy pomiędzy FIA a zespołami.
Ponadto uzgodniono zmiany w przepisach sportowych i finansowych – po stronie sportowej „mając na celu uproszczenie ich struktury”, a co do zasad dotyczących pułapów budżetowych, aby „zapewnić równowagę konkurencyjną między sprawiedliwością sportową a stabilnością finansową”.
Nie podano żadnych szczegółów.