Na początku tego roku Aramco ogłosiło współpracę z organem zarządzającym światową piłką nożną FIFA. Jest także głównym sponsorem Formuły 1 i ma globalną umowę z Międzynarodową Radą Krykieta, światowym organem zarządzającym tym sportem. Odmówiło komentarza.
Ineos, który zainwestował w szereg drużyn sportowych, również odmówił komentarza, choć jest jego prezesem Sir Jim Ratcliffe zaprzeczył wcześniej zarzutom dotyczącym „prania sportowego” ze strony działaczy.
Skontaktowano się z firmą TotalEnergys, której sponsorowanie Pucharu Świata w Rugby w 2023 r. zostało skrytykowane przez Greenpeace, w celu uzyskania komentarza.
Stwierdzono już wcześniej: „Nasz sponsoring sportowy stanowi ogromne laboratorium na świeżym powietrzu, w którym TotalEnergys może testować nowe rozwiązania, które jest pionierem w celu wspierania i prowadzenia swoich klientów i partnerów w kierunku mobilności jutrzejszego świata i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla”.
Shell, który wywołał kontrowersje, sponsorując British Cycling w 2022 r., stwierdził, że „zainwestował w zeszłym roku 4,2 miliarda funtów w rozwiązania niskoemisyjne, co stanowiło 23% jego wydatków kapitałowych”.
Dodał: „Ma to wspierać rozwój niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych, w tym elektromobilności, paliw niskoemisyjnych, energii odnawialnej, wodoru oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla”.
NWI wzywa organizacje sportowe i organy zarządzające do wprowadzenia „zakazów na wzór wyrobów tytoniowych dotyczących sponsorowania przez firmy zajmujące się paliwami kopalnymi oraz do aktywnego poszukiwania i wspierania bardziej zrównoważonych źródeł finansowania”.
Andrew Simms, współdyrektor NWI, powiedział: „Firmy naftowe, które opóźniają działania klimatyczne i dolewają coraz więcej oliwy do ognia globalnego ocieplenia, posługują się starym schematem wielkiego koncernu tytoniowego i próbują udawać mecenasów sportu.
„Ale zanieczyszczenie powietrza paliwami kopalnymi i ekstremalne warunki pogodowe ocieplającego się świata zagrażają przyszłości sportowców, fanów i wydarzeń, od Zimowych Igrzysk Olimpijskich po Puchary Świata.
„Jeśli sport ma mieć przyszłość, musi oczyścić się z brudnych pieniędzy pochodzących od dużych trucicieli i przestać promować własną destrukcję”.