Strona główna nauka/tech Fińskie malowidła naskalne ujawniają ukryte krajobrazy dźwiękowe

Fińskie malowidła naskalne ujawniają ukryte krajobrazy dźwiękowe

15
0


Malowana skała Keltavuori w południowo-wschodniej Finlandii
Malowana skała Keltavuori w południowo-wschodniej Finlandii. Źródło: Julia Szpinicka

Stwierdzono, że fińskie prehistoryczne malowidła naskalne na klifach skutecznie odbijają dźwięk, zapewniając starożytnym ludom wyjątkowe wrażenia słuchowe.

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Helsińskim ujawniło wyjątkowe właściwości akustyczne prehistorycznych miejsc sztuki naskalnej w Finlandii. Naukowcy przeprowadzili pomiary odpowiedzi na impulsy akustyczne w 37 miejscach malowania skał i odkryli, że te same pionowe powierzchnie skał, na których widnieją wizerunki łosi, ludzi i łodzi, służą również jako skuteczne reflektory dźwięku.

Echo Dynamics w miejscach prehistorycznych

Prehistoryczne fińskie malowidła naskalne (5000–1500 p.n.e.) na klifach wznoszących się bezpośrednio nad jeziorami to wyjątkowe akustycznie środowiska.

Kiedy poziom jeziora pozostaje niezmieniony, te niezwykle gładkie powierzchnie skalne generują wyraźne, pojedyncze powtórzenia echa, które dokładnie kopiują dane dźwięki, tworząc słuchowe lustrzane odbicia, które wydają się emanować spoza skalnych ścian. Przyległe, bardziej postrzępione klify brzegów jezior generują słabsze i mniej wyraźne echa, podczas gdy mniej lub bardziej współczesne miejsca zamieszkania na piaszczystych brzegach tych samych zbiorników wodnych nie mają w ogóle słyszalnych ech.

Tratwa zbudowana na zamówienie do nagrywania akustyki
Tratwa zbudowana na zamówienie, używana do nagrań w okresie letnim. Źródło: Julia Szpinicka

Unikalne pomiary akustyczne w miejscach malowania skał

Dane z pomiarów akustycznych zebrano za pomocą specjalnie zaprojektowanej tratwy rejestrującej lub, zimą, z lodu jeziora. Dane pokazują, że prehistoryczni łowcy-zbieracze zbliżający się wodą do miejsc malowideł naskalnych weszli w specjalne środowisko sensoryczne, w którym rzeczywistość wydawała się podwojona.

„Według zastosowanego kryterium psychoakustycznego echa są tak silne, że nie ma powodu przypuszczać, że ludzie w przeszłości ich nie słyszeli” – szacuje archeolog Riitta Rainio. „Więc ludzie słyszeli rozmowę malowanych łosi i postacie ludzkie odpowiadające głosem przypominającym ich własny”.

Cyfrowa rekonstrukcja 3D skały Siliävuori w Finlandii
Cyfrowa rekonstrukcja 3D pomalowanej skały Siliävuori w południowo-wschodniej Finlandii. Źródło: Paavo Rinkkala i Jami Pekkanen

Spostrzeżenia psychoakustyczne i ulepszenia cyfrowe

Oprócz analizy akustycznej badacze wykorzystali reakcje impulsowe, aby udostępnić społeczeństwu charakterystykę akustyczną miejsc malowideł naskalnych.

Perttu Kesäniemi i Mikko Ojanen nagrali improwizacje wokalne i instrumentalne artystów w Laboratorium Badań nad Muzyką Uniwersytetu w Helsinkach i cyfrowo dodali do nich akustykę wybranych miejsc. Posłuchaj próbki dźwięku tutaj:

Na podstawie skanów LiDAR na miejscu i z powietrza Paavo Rinkkala i Jami Pekkanen stworzyli cyfrową rekonstrukcję 3D stanowiska Siliävuori, która uzupełnia pokazy dźwiękowe scenografią wizualną i animowanymi scenami sprzed około 5000 lat. Obejrzyj wideo:

Rola odbić dźwiękowych w rytuałach

Etnomuzykolog Julia Shpinitskaya jest podekscytowana wynikami wieloletniego projektu:

„Chociaż dźwięki wytwarzane przez prehistorycznych ludzi są poza naszym zasięgiem, to badanie wydobywa jedną kluczową cechę wrażeń zmysłowych związanych z malowidłami naskalnymi nad wodą – że odbicia dźwięku silnie uczestniczyły w tych działaniach, czyniąc klify energicznymi i aktywnymi czynnikami”.

Możliwość wzajemnej komunikacji ze środowiskiem fizycznym lub rzeczywistością ponadludzką mogła być zasadniczym powodem, dla którego odwiedzano i malowano te klify oraz dlaczego pozostawiano im ofiary. W historii dźwięku i muzyki badanie stanowi przykład tego, jak znaczącą rolę mogły odgrywać odbicia dźwięku w dawnych społeczeństwach.

Miejsce Siliävuori na mapie
Miejsce Siliävuori na mapie. Źródło: Jani Närhi

Odniesienie: „Odbicia w miejscach łowiecko-zbierackich dzieł sztuki naskalnej nad wodą”: Riitta Rainio, Julia Shpinitskaya, Paavo Rinkkala, Jami Pekkanen, Perttu Kesäniemi i Mikko Ojanen, 24 listopada 2024 r., Badania dźwięku.
DOI: 10.1080/20551940.2024.2419293

Praca była częścią projektu finansowanego przez Akademię Fińską Akustyka i kultura dźwiękowa w miejscach łowiecko-zbierackich dzieł sztuki naskalnej w Europie Północnej, na Syberii i w Ameryce Północnej (2018–2023).



Link źródłowy