Strona główna nauka/tech Fascynujący nowy gatunek gekona odkryto w Wenezueli

Fascynujący nowy gatunek gekona odkryto w Wenezueli

26
0


Zbliżenie Pseudogonatodes fuscofortunatus
Zespół biologów kierowany przez Uniwersytet Teksasu w Arlington odkrył nowy gatunek maleńkiej jaszczurki na półwyspie Paria w północno-wschodniej Wenezueli. Odkrycie to, opublikowane w Zoological Journal of the Linnean Society, podkreśla wyjątkowe cechy tego gekona, w tym jego mały rozmiar (około 2,5 cala długości), brązowy kolor, głowę w kształcie stożka, długi pysk i szczególną anatomię czaszki. Źródło: UT Arlington

Nowy gekon gatunek Odkryty na półwyspie Paria w Wenezueli wykazuje unikalne cechy anatomiczne, co podkreśla różnorodność biologiczną tego obszaru i pilną potrzebę wprowadzenia ochronnych środków ochronnych.

Zespół naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu Teksasu w Arlington odkrył nowy gatunek gekona, Pseudogonatodes fuscofortunatusna półwyspie Paria w Wenezueli. Gatunek opisany w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „ Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneuszacharakteryzuje się niewielkim rozmiarem (około 2,5 cala długości), brązowym kolorem, głową w kształcie stożka, długim pyskiem i wyjątkową anatomią czaszki.

Pseudogonatodes fuscofortunatus
Nowy gatunek gekona, Pseudogonatodes fuscofortunatus, został zidentyfikowany poprzez połączenie badań wizualnych, genetyki molekularnej i rentgenowskiej tomografii komputerowej (CT) o wysokiej rozdzielczości. Częścią tego, co czyni tego gekona wyjątkowym, są jego wyraźne cechy szkieletu, w tym całkowicie oddzielone kości nosowe i zrośnięte kości ciemieniowe – cechy rzadkie wśród podobnych gekonów. Te cechy, wraz z danymi genetycznymi, odróżniają go od innych gatunków z rodzaju Pseudogonatodes. Źródło: UT Arlington

Unikalne cechy i techniki identyfikacji

Pseudogonatodes fuscofortunatus zidentyfikowano poprzez połączenie badania wzrokowego, genetyki molekularnej i tomografii komputerowej (CT) o wysokiej rozdzielczości. Jego unikalne cechy szkieletu, takie jak całkowicie oddzielone kości nosowe i zrośnięte kości ciemieniowe – rzadkie cechy wśród podobnych gekonów – wraz z danymi genetycznymi odróżniają go od innych gatunków z rodzaju Pseudogonatodes.

Waltera Schargela
Walter Schargel z próbkami nowego gatunku gekona. Źródło: UT Arlington

Znaczenie półwyspu Paria

Odkrycia dokonano podczas prac terenowych w wiecznie zielonych lasach na zboczach gór na półwyspie Paria, obszarze w północno-wschodniej Wenezueli wcinającym się w Morze Karaibskie i znanym z dużej różnorodności biologicznej, umiarkowanych temperatur i bujnej roślinności. Naukowcy zebrali okazy w 2002 r. i ponownie w 2014 r., zwracając uwagę na wyjątkową strukturę czaszki gekona, co doprowadziło do dalszych badań. Nazwa gatunku, fuscofortunatusodzwierciedla brązowe ubarwienie gekona i szczęśliwe okoliczności jego odkrycia.

„Półwysep Paria, będący częścią przybrzeżnego pasma górskiego Wenezueli, był w ostatnich dziesięcioleciach miejscem odkryć dotyczących gadów i płazów” – powiedział główny autor badania Walter E. Schargel, profesor biologii oraz nauk o ziemi i środowisku na Uniwersytecie UT Arlington. „Złożona geografia i klimat regionu tworzą różnorodne siedliska, w których może żyć wiele gatunków. Nowy gatunek gekona uzupełnia rosnącą listę gadów żyjących wyłącznie na tym obszarze, podkreślając potrzebę dalszych poszukiwań i działań ochronnych w regionie”.

Strzał w głowę Waltera Schargela
„Półwysep Paria, będący częścią przybrzeżnego pasma górskiego Wenezueli, był w ostatnich dziesięcioleciach miejscem odkryć dotyczących gadów i płazów” – powiedział główny autor badania Walter E. Schargel, profesor biologii oraz nauk o ziemi i środowisku na Uniwersytecie UT Arlington. „Złożona geografia i klimat regionu tworzą różnorodne siedliska, w których może żyć wiele gatunków. Nowy gatunek gekona uzupełnia rosnącą listę gadów żyjących wyłącznie na tym obszarze, podkreślając potrzebę dalszych poszukiwań i działań ochronnych w regionie”. Źródło: UT Arlington

Konsekwencje dla ochrony i dalszych badań

W skład zespołu badawczego weszli eksperci z różnych instytucji ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Hiszpanii, Brazylii, Kolumbii i Wenezueli. Ich wspólne wysiłki i połączone obserwacje terenowe, porównania okazów muzealnych, DNA sekwencjonowanie i zaawansowane techniki obrazowania umożliwiły kompleksowy opis nowego gatunku.

„To odkrycie nie tylko wzbogaca naszą wiedzę na temat różnorodności biologicznej w tej części Wenezueli, ale podkreśla znaczenie ochrony tych wyjątkowych ekosystemów” – powiedział dr Schargel. „Mam nadzieję, że to odkrycie doprowadzi do wzmożenia środków ochronnych w celu ochrony siedlisk tego rzadkiego gatunku i innych gatunków rodzimych w regionie”.

Badanie podkreśla potencjał dalszych odkryć na półwyspie Paria i podobnych obszarach, gdzie wiele gatunków zwierząt pozostaje nieudokumentowanych. Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak tomografia komputerowa i molekularna analiza genetyczna, odgrywa kluczową rolę w odkrywaniu ukrytej różnorodności życia na Ziemi, oferując nowy wgląd w historię ewolucji i adaptacje ekologiczne tych fascynujących stworzeń.

Odniesienie: „Morfologia i systematyka molekularna potwierdzają nowy gatunek Pseudogonatodes (Squamata: Gekkota: Sphaerodactylidae) z Wenezueli z niezwykłą teleskopową czaszką” autorstwa Waltera E. Schargela, Cristiana Hernándeza-Moralesa, Juana D Dazy, Michaela J. Jowersa, Andrésa Camilo Montes- Correa, Mayke De Freitas, Kathryn A Sullivan, Tony Gamble, Aaron M. Bauer i Gilson A. Rivas, 16 października 2024 r., Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.
DOI: 10.1093/zoolinnean/zlae120

Finansowanie projektu pochodziło z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki, grantu z zakresu doradztwa w zakresie różnorodności biologicznej za pośrednictwem Oro Verde i Fundacion Proyecto Paria, programu EDGE Towarzystwa Zoologicznego w Londynie oraz Fondation Segre.



Link źródłowy