W tym sezonie „Kawalera” zdobycie róży to coś więcej niż tylko chemia. Główna bohaterka, Jenn Tran, podkreśla również zgodność religijną.
W niedawnym odcinku Tran opowiedziała uczestniczce, jak chciałaby ostatecznie zaszczepić swoim dzieciom wiarę buddyjską – tę religię, w której się wychowywała, dorastając w wietnamsko-amerykańskiej rodzinie w New Jersey.
„Tam też jest wiele tradycji, które również chcę wprowadzić do rodziny” – Tran powiedział uczestnikowi Devinowi Straderowi w czwartym odcinku. „Idziemy do świątyni w każdy księżycowy Nowy Rok i inne święta i to jest coś, co chcę zaszczepić moim dzieciom”.
Wiele napisano na temat rosnącej różnorodności rasowej w serii „Kawaler”, ale fani twierdzą, że są również podekscytowani faktem, że w końcu zobaczą różnorodność religijną.
W tym sezonie przeznaczono – zdaniem niektórych – odświeżająco zaskakującą ilość czasu antenowego na buddyjskie wierzenia Trana, a także na niektóre religijne wychowanie żydowskich uczestników konkursu – a tego wszystkiego, zdaniem krytyków, unikano w przeszłości, biorąc pod uwagę rzeszę fanów serialu, w większości białych, chrześcijańskich .
Jej otwartość na temat swojej tożsamości religijnej skłoniła jej zalotników również do ujawnienia swojej tożsamości.
Podczas indywidualnej randki z uczestnikiem Jeremym Simonem w zeszły poniedziałkowy odcinek Simon wyraził pragnienie, aby pewnego dnia wychowywać swoje dzieci w kulturze żydowskiej. Powiedział Tran: „Bycie Żydem jest dla mnie bardzo ważne kulturowo. Nie oczekuję, że się nawrócisz, nie potrzebuję, żebyś się nawrócił, ale w końcu chcę mieć dzieci i myślę, że posiadanie żydowskiej tożsamości [is important] z powodu tego, co przydarzyło się Żydom w przeszłości.”
W odpowiedzi Tran powiedziała Simonowi, że buddyzm jest czymś, z czego również nie chciałaby się rezygnować. „Będąc w pobliżu wiary, którą naprawdę kocham, chciałbym, żeby moja mama uczyła tych rzeczy nasze dzieci”.
A fani mówią, że są tu po to.
Sam Mandel, 33-letnia widzka będąca pół Tajwańczykiem, pół Żydówką, powiedziała NBC News, że widziała na ekranie zarówno Trana, jak i Simona, i docenia to, że wyrazili, ile znaczą dla nich ich religie.
„To dość wyjątkowe widzieć, jak członkowie dwóch mniejszościowych grup religijnych rozmawiają o poszanowaniu i łączeniu tych kultur. Panowało zrozumienie potrzeby przekazywania więzi kulturowych i społecznych, czego członkowie dominujących grup religijnych nie zrozumieliby”.
Emma Gray, współgospodarz podcastu
„Dorastałem, świętując zarówno święta żydowskie, jak i buddyjskie” – powiedział Mandel pochodzący z Portland w stanie Oregon. „Podobało mi się, że mówili o współistnieniu w zdrowych związkach przy jednoczesnym zachowaniu ważnych części siebie”.
Emma Gray, współgospodarz podcastu popkulturowego „Love to See It”, powiedziała, że uważa za niezwykle ważne, aby w programie znalazły się przedstawienia dotyczące judaizmu i buddyzmu. Gray, który jest Żydem, powiedział historycznie, że w serialu unikano otwartych rozmów na temat religii, ponieważ producenci uważali, że zniechęci to widzów, a wszelkie wzmianki o tożsamości religijnej skupiały się wyłącznie na chrześcijaństwie ewangelicznym. Przedstawiciele ABC odmówili komentarza.
„To dość wyjątkowe widzieć, jak członkowie dwóch mniejszości religijnych mówią o poszanowaniu i łączeniu tych kultur” – powiedział Gray, który jest także felietonistą MSNBC. „Istniało zrozumienie potrzeby przekazywania więzi kulturowych i społecznych, czego członkowie dominujących grup religijnych nie zrozumieliby”.
Słuchacze podcastu włączyli się w tę dyskusję TikTok wymiany Tran i Simona a jeden z widzów komentuje: „Jako Tajwańczyk/Żyd, który dorastał wśród wpływów/wartości buddyzmu i judaizmu, widzę, że wiele się pokrywa, a to jest piękne i z pewnością może się udać, jeśli obie strony będą szanować i otwarte”.
W przeszłości serial zwrócił uwagę na różne religie. Wśród liderów „kawalerów” identyfikujących się jako Żydzi znajdują się m.in Jasona Mesnickaktóry był kawalerem 13. sezonu w 2009 roku, oraz Andiego Dorfmanaktóra była kawalerem 10. sezonu w 2014 roku.
W 27. sezonie „Kawalera” Zach Shallcross spotkał się z rodziną uczestnika Ariela Frenkla w Nowym Jorku, gdzie zabrała go do żydowskich delikatesów i omówiła znaczenie swojej wiary.
W 2023 roku, podczas pierwszego sezonu spin-offu „Złotego kawalera”, uczestniczka Leslie Fhima wraz z kilkoma innymi uczestnikami wykonuje horę w basenie, śpiewając „Hawa Nagila”, hebrajska pieśń tradycyjnie śpiewana podczas uroczystości.
Gray powiedział, że te pary dokładnie odzwierciedlają, co to znaczy do tej pory w kraju, w którym rośnie liczba małżeństw międzywyznaniowych. „To po prostu odzwierciedlenie rzeczywistości” – stwierdziła. „Ludzie umawiają się na randki ze względu na religię, pochodzenie etniczne i rasę oraz spotykają ludzi z różnych środowisk”.
Podkreśliła jednak, że reprezentacja Trana ma większe znaczenie poza religią. „Widzimy osobę taką jak Jenn, która nie należy do białej, hegemonicznej kultury chrześcijańskiej, jako godną uwagi ze strony zróżnicowanej grupy ludzi i uważaną za pożądaną” – stwierdził Gray.
Aby uzyskać więcej informacji z NBC Asian America, zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter.