Strona główna zdrowie Falę nowotworów jelita grubego u młodych ludzi może powodować zaskakujący czynnik związany...

Falę nowotworów jelita grubego u młodych ludzi może powodować zaskakujący czynnik związany ze zdrowiem psychicznym

10
0


Badania sugerują, że stres i lęk mogą częściowo wyjaśniać wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodszych pokoleń Amerykanów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Syczuanie w Chinach odkryli, że pod wpływem częstego stresu wiele zdrowych bakterii żyjących w jelitach zaczyna wymierać, ułatwiając przedostawanie się nowotworu.

Odkryli, że kiedy te bakterie obumierają, guzy rosną szybciej, co prowadzi do bardziej agresywnych, szybko rozwijających się nowotworów jelita grubego.

Odkrycia te wynikają ze wzrostu zachorowalności na raka okrężnicy i odbytnicy u młodych ludzi w USA i Wielkiej Brytanii, co eksperci wcześniej przypisywali diecie.

Dane z JAMA Surgery wykazały, że do roku 2030 ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Dane z JAMA Surgery wykazały, że do roku 2030 ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Jednak wyłaniająca się dziedzina nauki sugeruje, że pewną rolę mogą odgrywać jelita i mikrobiom organizmu.

Jednocześnie dane pokazują, że więcej młodych Amerykanów i Brytyjczyków niż kiedykolwiek jest stale zestresowanych, niespokojnych lub przygnębionych. Sondaże konsekwentnie pokazują, że młodsze pokolenia są bardziej zestresowane niż jakakolwiek inna grupa demograficzna.

Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne odkryli, że przeciętny człowiek w wieku od 18 do 34 lat ocenia swój poziom stresu na sześć z dziesięciu, podczas gdy osoby w wieku 65 lat i więcej oceniają swój poziom stresu nieco powyżej trzech.

Stany Zjednoczone zajmują szóste miejsce pod względem wskaźnika zachorowań na nowotwory o wczesnym początku – 87 przypadków na 100 000 mieszkańców – a nowotwory jelita grubego (CRC) należą do najszybciej rosnących.

Oczekuje się, że w latach 2010–2030 liczba diagnoz wśród osób poniżej 50. roku życia, które są klasyfikowane jako choroby o wczesnym początku, wzrośnie o 90% u osób w wieku od 20 do 34 lat.

Podejrzewa się, że przyczyną rozwoju choroby u młodych ludzi jest kilka czynników: dieta składająca się z wysoko przetworzonej żywności i napojów energetycznych, otyłość, zaburzenie pracy pożytecznych bakterii w jelitach, a ostatnio także wysoki poziom cukru we krwi.

Jako czynnik, ale odrębny, uznano również nadużywanie antybiotyków badanie w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology odkrył, że badania analizujące to powiązanie wykazały sprzeczne ustalenia, a nowsze wyniki nie zostały uwzględnione statystycznie istotne.

Oszczędne antybiotyki są wysoce skuteczną i bezpieczną metodą leczenia chorób bakteryjnych, a leki te zrewolucjonizowały sposób, w jaki lekarze walczą z infekcjami.

Jednak stosowane zbyt często mogą powodować poważne zakłócenia w zdrowych koloniach bakterii żyjących w jelitach – mikrobiomie organizmu.

Dlatego zespół z Chin użył koktajlu antybiotykowego, aby przetestować swoją teorię.

Wyniki badania zaprezentowano podczas Europejskiego Tygodnia Gastroenterologii w 2024 r., ale nie zostały one jeszcze opublikowane w czasopiśmie ani recenzowane, co oznacza, że ​​pełne szczegóły badania – przeprowadzonego na myszach – nie są znane.

Główny badacz, dr Qing Li, powiedział: „W naszym badaniu zastosowaliśmy koktajl antybiotykowy w celu wyeliminowania mikroflory jelitowej, a następnie dokonaliśmy przeszczepu mikroflory kałowej, aby sprawdzić, czy mikroflora jelitowa jest niezbędna w przypadku przewlekłego stresu w celu przyspieszenia postępu CRC”.

Przeszczep mikroflory kałowej to termin naukowy oznaczający, że badacze przenieśli zdrową kupę do organizmu osoby z niezdrowymi jelitami w celu ponownego zasiedlenia przewodu pokarmowego zdrowymi bakteriami.

Uzupełniali myszy z CRC próbką zdrowej kupy, wystawili te myszy na stres i obserwowali, co stało się z ich postępem raka.

Bakterie Lactobacillus plantarum żyją naturalnie w jelitach i niektórych sfermentowanych produktach spożywczych. Naukowcy odkryli, że gdy nie ma ich w komórkach jelit, guzy rosną łatwiej

Bakterie Lactobacillus plantarum żyją naturalnie w jelitach i niektórych sfermentowanych produktach spożywczych. Naukowcy odkryli, że gdy nie ma ich w komórkach jelit, guzy rosną łatwiej

Innej grupie myszy z CRC wprowadzono antybiotyki, aby zabić bakterie w jelitach, i wystawiono zwierzęta na stres.

U myszy pozbawionych bakterii jelitowych guzy rosły szybciej niż wtedy, gdy miały silny mikrobiom chroniący je.

Ponadto nawet jeśli do organizmu nie wprowadzono antybiotyków, naukowcy wykazali, że sam stres może osłabić mikrobiom, zwiększając podatność organizmu na nowotwory.

Autorzy badania sugerują zatem, że sam stres może zwiększać ryzyko raka i nowotworów jelita grubego.

Wydaje się, że szczególnie jedna grupa bakterii jest szczególnie dotknięta antybiotykami i stresem: Lactobacillus.

Starsze badania z Trinity College w Irlandii zasugerował, że bakterie te wspierają układ odpornościowy organizmu, mogą chronić przed wirusami i bakteriami oraz zapobiegać uszkodzeniom komórek jelitowych.

Bakteria ta występuje naturalnie w wielu sfermentowanych produktach spożywczych oraz w organizmie człowieka. Kiedy organizm został wystawiony na działanie antybiotyków, w obu badanych grupach liczba bakterii Lactobacillus została całkowicie wyczerpana.

Dr Li powiedział: „To wyczerpanie podkreśla jego kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i jego potencjalny związek z progresją CRC w warunkach przewlekłego stresu.

„Odbudowa pożytecznych bakterii w jelitach, takich jak Lactobacillus, może wzmocnić naturalną obronę organizmu przed rakiem jelita grubego”.

Doktor Li sugeruje, że w przyszłości lekarze będą mogli wykorzystać bakterie Lactobacillus w leczeniu raka CRC.

Powyżej przedstawiono objawy i ich częstotliwość u pacjentów o wczesnym początku, u których rak jelita grubego rozwija się przed 50. rokiem życia, oraz o późnym początku, u których nowotwór rozwija się po tym wieku

Powyżej przedstawiono objawy i ich częstotliwość u pacjentów o wczesnym początku, u których rak jelita grubego rozwija się przed 50. rokiem życia, oraz o późnym początku, u których nowotwór rozwija się po tym wieku

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z USA, w przewodzie pokarmowym i wokół niego żyje około 100 bilionów bakterii – czyli więcej niż liczba komórek w organizmie. Uniwersytet Emory.

Pomagają utrzymać nawilżenie tego obszaru, pomagają organizmowi w rozkładaniu pożywienia, a nawet mogą wytwarzać neuroprzekaźniki i witaminy potrzebne organizmowi do funkcjonowania.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri-Kansas City wykazały, że częstość występowania raka jelita grubego wzrosła o 500 procent wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat i o 333 procent wśród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźniki wzrosły o 71 procent wśród osób od 30 do 34 do 7 przypadków na 100 000 osób. Natomiast wśród osób w wieku od 35 do 39 lat wskaźniki wzrosły o 58 procent, do 12 przypadków na 100 000 osób.

Wskaźniki zachorowalności na raka jelita grubego u osób w wieku od 10 do 44 lat wzrosły we wszystkich grupach wiekowych.

Częstość występowania raka jelita grubego wzrosła o 500 procent wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat i o 333 procent wśród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźniki wzrosły o 71 procent wśród osób od 30 do 34 do 7 przypadków na 100 000 osób. Natomiast wśród osób w wieku od 35 do 39 lat wskaźniki wzrosły o 58 procent, do 12 przypadków na 100 000 osób.



Link źródłowy