We wtorek (20 czerwca) Komisja Europejska zaproponowała wzmocnienie unijnych badań i rozwoju w dziedzinie obronności w ramach średniookresowego przeglądu budżetu, nadając mu nowy priorytet poprzez nieznaczne zwiększenie budżetu.
Zgodnie z propozycją dodatkowe 1,5 miliarda euro zostanie przeznaczone na Europejski Fundusz Obronny (EFR), co daje łączną kwotę blisko 9,5 miliarda euro. Program EFR utworzony w 2021 r. ma na celu pobudzenie inwestycji w badania i rozwój w dziedzinie obronności w bloku.
Jak wynika z tekstu Komisji, finansowanie technologii wykorzystywanych w „zastosowaniach obronnych” byłoby również dozwolone w ramach propozycji Komisji dotyczącej jej nowej platformy technologii strategicznych dla Europy, zwanej „STEP”.
STEP opiera się na koncepcji Europejskiego Funduszu Suwerenności, przedstawionej po raz pierwszy przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen.
Jak podaje EURACTIV, Francja w dużej mierze poparła to posunięcie, chociaż niektóre inne państwa członkowskie zadały już pytania dotyczące finansowania branży, która już korzysta ze zwiększonych budżetów krajowych.
Pierwotny budżet zaproponowany przez Komisję w 2018 r. wynosił 13 miliardów euro, ale państwa członkowskie obniżyły go do 8 miliardów euro podczas wielodniowych negocjacji w sprawie budżetu na lata 2021–2027.
W obliczu wojny na kontynencie ukraińskim uwaga państw członkowskich Unii Europejskiej przesunęła się na stawianie obronności na pierwszym planie.
„Globalny krajobraz się zmienił” – napisała Komisja w swoim raporcie Komunikacja. „Niesprowokowana agresja Rosji pokazuje, że stanowi ona i w nadchodzących latach nadal będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy” – stwierdza również, wyjaśniając to posunięcie.
Wielu członków Unii Europejskiej i zachodniego sojuszu wojskowego NATO zadeklarowało dodatkowe budżety na działania związane z obronnością. Berlin na przykład obiecał przeznaczyć 100 miliardów euro na zwiększenie swoich zdolności wojskowych.
UE uruchomiła także fundusz mający na celu wspieranie wspólnych zamówień na sprzęt wojskowy (EDIRPA) w celu uzupełnienia zapasów członków oraz fundusz mający na celu zwiększenie produkcji amunicji na kontynencie (ASAP), o wartości 500 mln euro każdy.
Obrona jest półpriorytetem
W swoim śródokresowym przeglądzie budżetu UE Komisja proponuje dostosowanie budżetu UE do bieżących priorytetów, ponieważ nie uwzględniła w nim gospodarczych konsekwencji pandemii Covid-19 ani wojny na Ukrainie.
STEP „wzmocni Europejski Fundusz Obronny, co zwiększy potencjał innowacyjny europejskiej bazy technologicznej i przemysłowej sektora obronnego, przyczyniając się w ten sposób do otwartej strategicznej autonomii Unii” – stwierdza propozycja.
Mówiąc dokładniej, dodatkowy budżet zostanie przeznaczony na „głębokie technologie cyfrowe, które mogą znacznie zwiększyć wydajność przyszłych zdolności w całej Unii” – czytamy w planach Komisji.
Jego celem będzie „maksymalizacja innowacyjności oraz wprowadzenie nowych produktów i technologii obronnych” – kontynuuje.
EFR przydzielany jest na projekty w ramach rocznego programu prac opracowanego przez 27 państw członkowskich, który określa, który projekt będzie finansowany i na jakim poziomie. Celem projektu STEP jest także rozwój konkretnych technologii, takich jak technologie głębokie i cyfrowe, które mają kluczowe znaczenie dla sektora obronnego.
Należą do nich mikroelektronika, obliczenia wielkiej skali, obliczenia kwantowe, przetwarzanie w chmurze, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, robotyka, 5G i zaawansowana łączność, „w tym działania związane z głębokimi i cyfrowymi technologiami na rzecz rozwoju zastosowań obronnych i lotniczych”.
Wniosek zostanie przedstawiony na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 29–30 czerwca. Jak dotąd „nie przewiduje się żadnej debaty ze względu na brak czasu na przygotowania” – powiedział wyższy rangą urzędnik Komisji, nalegając jednak na szybkie przyjęcie.
[Edited by Alice Taylor]