Strona główna nauka/tech Erupcja na Słońcu z potężnym rozbłyskiem X3.3 uchwyconym przez Obserwatorium Dynamiki Słońca...

Erupcja na Słońcu z potężnym rozbłyskiem X3.3 uchwyconym przez Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA

26
0


Rozbłysk słoneczny X3.3, październik 2024 r
Obserwatorium Solar Dynamics Observatory NASA wykonało zdjęcie rozbłysku słonecznego, widocznego jako jasny błysk po lewej stronie, 23 października 2024 r. Zdjęcie przedstawia część ekstremalnego światła ultrafioletowego, które ujawnia intensywne ciepło materiału rozbłysku, pokolorowanego tutaj pomarańczowy dla przejrzystości. Źródło: NASA/SDO

W dniu 23 października 2024 r. NASA’S Obserwatorium Dynamiki Słońca schwytał potężnego rozbłysk słoneczny który osiągnął szczyt o 23:57 ET. Rozbłysk ten, sklasyfikowany jako X3.3, stanowi zdarzenie o wysokiej intensywności, które może zakłócać komunikację radiową, systemy nawigacji i sieci elektryczne, a także stwarzać ryzyko dla astronautów i statków kosmicznych.

Rozbłyski słoneczne to intensywne rozbłyski promieniowania i energii uwalniane z powierzchni Słońca, wywołane nagłym uwolnieniem energii magnetycznej zmagazynowanej w atmosferze Słońca. Rozbłyski te często pojawiają się w pobliżu plam słonecznych, które są obszarami o silnym polu magnetycznym, a ich intensywność może wahać się od łagodnej do niezwykle silnej. Podzielone na kategorie takie jak C, M i X, gdzie X jest najbardziej intensywne, rozbłyski słoneczne mogą wytworzyć energię o poziomie energii równoważnym milionom bomb wodorowych eksplodujących jednocześnie.

Rozbłysk słoneczny X3.3, październik 2024 r
Obserwatorium Solar Dynamics Observatory NASA wykonało zdjęcie rozbłysku słonecznego – widocznego jako jasny błysk po lewej stronie – 23 października 2024 r. Zdjęcie przedstawia podzbiór ekstremalnego światła ultrafioletowego, które uwydatnia niezwykle gorącą materię we rozbłyskach i które jest pokolorowane pomarańczowy. Źródło: NASA/SDO

Skutki rozbłysków słonecznych mogą sięgać daleko poza samo Słońce, wpływając na Ziemię poprzez zakłócanie komunikacji radiowej, GPS sygnałów, a nawet sieci elektroenergetycznych. Flary stwarzają również ryzyko promieniowania dla astronautów i statków kosmicznych, szczególnie podczas intensywnych wydarzeń klasy X. Naukowcy badają rozbłyski słoneczne, aby lepiej zrozumieć i przewidzieć „pogodę kosmiczną”, pomagając chronić technologię i działalność człowieka, które mogą być podatne na te dramatyczne zdarzenia słoneczne.

Należące do NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) to satelita wystrzelony w 2010 roku, którego zadaniem jest obserwowanie Słońca z niespotykaną dotąd szczegółowością i pomaganie naukowcom w zrozumieniu wpływu Słońca na Ziemię i pogodę kosmiczną. Wyposażony w zaawansowane instrumenty, SDO stale monitoruje atmosferę Słońca, rejestrując obrazy i dane o wysokiej rozdzielczości na różnych długościach fal. Umożliwia to śledzenie w czasie rzeczywistym aktywności słonecznej, takiej jak rozbłyski, plamy słoneczne i koronalne wyrzuty masy.

Obserwacje SDO są niezbędne do badania pola magnetycznego Słońca, wiatrów słonecznych i zdarzeń energetycznych, które mogą mieć wpływ na technologię na Ziemi, w tym na systemy komunikacji i nawigacji. Zapewniając wgląd w mechanikę aktywności słonecznej, SDO pomaga naukowcom przewidywać i łagodzić wpływ pogody kosmicznej na nasze społeczeństwo zależne od technologii.



Link źródłowy