Ten Hag wycofał się z gry pod koniec następnego sezonu. Został dyrektorem ds. rozwoju młodzieży i wraz ze Sneldersem, który wrócił już do Holandii, zaczął zdobywać odznaki trenerskie.
„Ja i Erik musieliśmy odbyć 18 sesji i zawsze jechaliśmy razem, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliżał się karnawał i Erik chciał jechać, więc rzucił to” – powiedział Snelders.
Pomimo sporadycznej nieobecności Ten Hag nadal otrzymywał odznaki trenerskie, ponieważ był „lubiany” i „już znał swoją wiedzę” – dodał Snelders.
„Nie był ulubieńcem nauczycieli, ale nauczyciele zawsze pytali: «Czy zgadzasz się z tym, Eriku?»”
Do czasu swojego ostatniego sezonu w Twente, czyli 2008–2009, Ten Hag był tak mocno związany z klubem, że menadżer Steve McClaren – były selekcjoner reprezentacji Anglii – pozwolił mu brać udział w sesjach treningowych przez pierwsze dwa miesiące swojej kadencji, aby nie denerwować się kulturę strony.
Ten Hag odszedł, aby zostać trenerem PSV Eindhoven w 2009 roku, pomagając ukształtować nowoczesny Twente. Ale jaki wpływ miał na niego klub?
„Dba o ludzi. Ma bardzo troskliwą duszę” – powiedział Snelders. „Interesuje go nie tylko zawodnik, ale także człowiek i jego rodzina.
„Nie sądziłem, że będzie zarządzał Manchesterem United [when he left Twente]. Poczynił jednak odpowiednie kroki, aby się rozwinąć i bardzo dobrze radzi sobie z młodymi zawodnikami.
„Ma talent. W Ajaksie znów się rozwinął. To, czego tam dokonał, było niewiarygodne”.