Strona główna nauka/tech Epidemia kiły pod radarem? Rewolucyjna strategia testowania ujawnia falę ukrytych przypadków

Epidemia kiły pod radarem? Rewolucyjna strategia testowania ujawnia falę ukrytych przypadków

4
0


Elementy szybkiego testu na kiłę
Elementy szybkiego testu na kiłę (na dole po prawej); kolorową fotografię z mikroskopu elektronowego Treponema bladabakterie wywołujące kiłę (bakterie w kształcie spirali zaznaczono na różowo) (w środku) i obraz tła przedstawiający sytuację na izbie przyjęć. Źródło: NIAID

Badanie wspierane przez NIH podkreśla potencjał strategii dotarcia zarówno do osób z objawami, jak i bezobjawowych.

Zapewnienie opcjonalnych testów na kiłę większości osób poszukujących opieki na dużym oddziale ratunkowym doprowadziło do dramatycznego wzrostu liczby badań przesiewowych i diagnozowania kiły – wynika z badania Narodowe Instytuty Zdrowia Badanie wspierane przez NIH, obejmujące prawie 300 000 spotkań na oddziałach ratunkowych w Chicago.

Większość zdiagnozowanych osób nie miała żadnych objawów, co sugeruje, że same strategie testowania oparte na objawach mogą zaprzepaścić możliwości diagnozowania i leczenia osób chorych na kiłę. Wyniki opublikowano dzisiaj w czasopiśmie Otwarte Forum Chorób Zakaźnych.

Rosnące wskaźniki kiły

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że liczba przypadków kiły u dorosłych i kiły wrodzonej wzrosła odpowiednio o 80% i 183% w latach 2018–2022. Ulepszone strategie diagnozowania kiły będą niezbędne, aby dotrzeć do takich populacji, jak kobiety w ciąży i osoby z ograniczonym dostępem do opieka zdrowotna.

Nie określono optymalnego modelu badań przesiewowych w kierunku kiły, zwłaszcza w zakresie zapobiegania kiły wrodzonej. Z wcześniejszej literatury wynika, że ​​ukierunkowane badania przesiewowe w kierunku kiły na oddziałach ratunkowych opierają się na czynnikach klinicznych, takich jak aktywne objawy lub ciąża. Jednakże kryteria przesiewowe stosowane w tych modelach nie uwzględniają większości osób, u których kiła przebiega bezobjawowo.

Nowa strategia przesiewowa

W bieżącym badaniu zespół wprowadził strategię badań przesiewowych w kierunku kiły, która oferowała opcjonalne badania w kierunku kiły każdej osobie, której elektroniczna karta zdrowia wskazywała, że ​​jest w wieku od 18 do 64 lat, nie ma udokumentowanej diagnozy HIV i nie została poddana badaniom przesiewowym na obecność wirusa HIV w ciągu ostatnie 12 miesięcy. Badanie na kiłę można również zlecić każdemu, kto nie spełnia tych kryteriów, na podstawie decyzji klinicznej.

Badanie przeprowadzono na dużym, miejskim, akademickim oddziale ratunkowym w Chicago i oceniano wyniki badań przesiewowych i diagnozy w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2021 r. – dwa lata przed wprowadzeniem nowatorskiej interwencji w zakresie strategii badań przesiewowych i dwa lata w trakcie jej stosowania – gromadząc zbiór danych obejmujący 299 651 spotkań na oddziałach ratunkowych.

Badania przesiewowe dla osób w ciąży

Przed wprowadzeniem strategii badań przesiewowych badania na kiłę wykonano jedynie u 5209 ze 146 644 (3,6%) osób. Po interwencji liczba testów wzrosła dramatycznie do 37 289 ze 153 007, co stanowi 24,4% wizyt na oddziałach ratunkowych. Liczba osób, u których podejrzono aktywne zakażenie kiłą, na podstawie algorytmu badania, wzrosła po interwencji ze 161 do 624.

Tylko u niewielkiego odsetka osób, u których przypuszczano, że doszło do czynnego zakażenia kiłą, wystąpiły objawy lub wykonano badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród kobiet w ciąży odsetek osób poddanych badaniom przesiewowym wzrósł z 272 z 4579 (5,9%) przed interwencją do 2061 z 4129 (49,9%) po interwencji. Potwierdzone rozpoznania kiły wśród kobiet w ciąży wzrosły z dwóch przypadków przed interwencją do 15 po interwencji, podczas gdy wskaźnik wyników pozytywnych pozostał stały, co sugeruje, że wiele straconych szans na postawienie diagnozy przed interwencją. Liczba jednoczesnych rozpoznań kiły i wirusa HIV wzrosła z siedmiu do 24 bez żadnej dodatkowej interwencji związanej z badaniem na obecność wirusa HIV.

Autorzy sugerują, że opcjonalne badania przesiewowe na oddziale ratunkowym mogłyby pomóc w uzupełnieniu obecnych luk w opiece zdrowotnej w zakresie diagnostyki i leczenia kiły, w tym wśród kobiet w ciąży, populacji o dużej zachorowalności oraz osób z ograniczonym dostępem do rutynowej opieki zdrowotnej. Badanie prowadził Uniwersytet w Chicago Sekcje Medycyny Ratunkowej i Chorób Zakaźnych oraz Zdrowia Globalnego, przy wsparciu finansowym Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) NIH.

Odniesienie: „Interwencja przesiewowa oddziału ratunkowego oparta na rezygnacji prowadzi do znacznego wzrostu częstości diagnozowania kiły”, autor: Kimberly A. Stanford, Joseph Mason, Eleanor Friedman, Aniruddha Hazra, Erin Augustine i John Schneider, 10 września 2024 r., Otwarte Forum Chorób Zakaźnych.
DOI: 10.1093/ofid/ofae490

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych.



Link źródłowy