Pendżab to epicentrum wypalania ścierniska w Indiach. Choć większość mieszkańców zdaje sobie sprawę ze szkodliwych skutków spalania odpadów pożniwnych, jest to nadal powszechna praktyka, niosąca za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, wydatków gospodarstw domowych i środowiska.
„Jednym z najbardziej godnych uwagi odkryć było to, że migrujący pracownicy rolni, którzy przebywają w regionie jedynie na czas uprawy nasion, zgłaszali lepszy stan zdrowia niż mieszkańcy obszarów wypalanych ścierniskiem. Sugeruje to, że narażenie na wypalanie ścierniska może odgrywać znaczącą rolę w pogarszaniu się zdrowie lokalnej ludności” – mówi Koustuv Dalal, lider projektu, starszy ekonomista ds. zdrowia i profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie Mid Szwecja.
Raport „Spostrzeżenia i realizm wypalania ścierniska w Indiach: analizy ekonomiki zdrowia” to wynik wspólnego projektu pomiędzy Mid Szwecja University i Indyjskim Instytutem Technologii w Ropar. Projekt pogłębił wiedzę na temat społecznych, ekonomicznych, środowiskowych i zdrowotnych konsekwencji wypalania ścierniska w Pendżabie w Indiach.
„Nasze badania pokazują, że wypalanie ścierniska ma daleko idące konsekwencje dla jakości powietrza i jakości życia ludzi. Odkryliśmy, że jakość życia związana ze zdrowiem jest w regionie tak niska, że wyniki wskazują na potrzebę podjęcia szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz poprawy zarówno zdrowia, jak i zdrowia i środowisko” – mówi profesor Dalal.
W badaniach przeprowadzonych w czterech okręgach Pendżabu mierzono emisję ze spalania ścierniska i analizowano jej wpływ na jakość wody i gleby. Ponadto w grupach fokusowych i wywiadach oceniano zdrowie, ekonomię, świadomość i percepcję mieszkańców.
W raporcie stwierdzono, że wypalanie zarostu może być powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak kaszel, problemy z oddychaniem, reakcje alergiczne, nowotwory i problemy z trawieniem. Studenci zgłaszają, że dotyka ich to w codziennym życiu, a niepłodność w głównych obszarach problematycznych regionu znacznie wzrosła.
Oprócz skutków zdrowotnych większość rodzin zgłasza wydatki na opiekę zdrowotną ponad 10% wydatków gospodarstwa domowego, co podkreśla bardzo wysokie obciążenia finansowe.
„Bardzo ważne jest, aby decydenci i społeczności w Pendżabie przyjęły holistyczne podejście do zapobiegania wypalaniu ścierniska. Nasze badania wskazują na potencjał metod alternatywnych, takich jak dotowane maszyny, rozwój rynków słomy jako surowca i dywersyfikacja upraw, zwłaszcza ryżu Basmati produkcji” – mówi profesor Dalal.
Dzięki raportowi naukowcy mają nadzieję pomóc w zaangażowaniu społeczności i zwiększeniu możliwości ograniczenia szkodliwych skutków wypalania ścierniska w Pendżabie i innych regionach Indii.
„Łącząc rozwiązania techniczne i świadomość społeczną, można zrobić krok w kierunku czystszego powietrza i lepszego zdrowia przyszłych pokoleń. Badanie ma ogromne znaczenie w obecnym scenariuszu, ponieważ wypalanie ścierniska staje się coraz większym problemem globalnym, powodując powstawanie większej liczby gazów cieplarnianych, ” – podsumowuje profesor Koustuv Dalal.
Więcej informacji:
Raport: Spostrzeżenia i realizm wypalania ścierniska w Indiach: analizy ekonomiki zdrowia
Dostarczone przez Uniwersytet Mid Szwecja
Cytat: Emisje z czterech okręgów Pendżabu pokazują, że wypalanie ścierniska prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia (2024, 6 grudnia) pobrano 6 grudnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-12-emissions-punjab-district-stubble-poorer.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.