Strona główna Polityka Elon Musk nie jest bohaterem klimatycznym

Elon Musk nie jest bohaterem klimatycznym

63
0


WIRED od dawna pisze o Elonie Musku – o samochodach elektrycznych, rakietach kosmicznych, maszynach do drążenia tuneli, wszczepialnych interfejsach mózgowych, misji na Marsa i publikowaniu bzdur w Internecie. Zawsze był nieprzewidywalny. A jednak najbardziej szokująca część jego dwugodzinnego wywiadu z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem, transmitowanego na żywo w X na początku tego tygodnia, mogła być właśnie tym, co Musk nie mowić.

Stało się to około 50. minuty, podczas bardzo Trumpowskiej dyskusji na temat cen gazu i prądu. Trump powiedział, że w skali kraju wzrosły, ale „kiedy to spadnie i [sic] Będziemy wiercić, kochanie, wiercić.

Syreński śpiew przemysłu naftowego i gazowego! Dosłownie: Wierć, kochanie, wierć! A Musk, zwolennik – powtórzę to jeszcze raz – samochodów elektrycznych i maniaka „ratowania świata”, odezwał się dopiero pełne dwie minuty później, kiedy zasugerował, aby Trump powołał „rządową komisję ds. efektywności” „w celu ograniczenia wydatków rządowych”. Później on i Trump odbyli krótką wymianę zdań na temat nauki o zmianach klimatycznych. Ale Musk zadał sobie trud podkreślenia, że ​​przemysł naftowy i gazowy nie stanowi problemu. „Jestem zwolennikiem ochrony środowiska, ale… nie sądzę, że powinniśmy oczerniać przemysł naftowy i gazowy, ponieważ to on obecnie podtrzymuje cywilizację” – powiedział.

To było jak odejście. Musk spędził dużą część swojej kariery, odgrywając rolę obrońcy środowiska, czasami posuwając się nawet do przedstawiania siebie jako jedynego człowieka stojącego między światem a katastrofą. Opowiedział w szczególności historię Tesli jako bohaterską podróż mającą na celu uratowanie świata poprzez przejście na zrównoważoną gospodarkę energetyczną. „Myślę, że obiektywnie jestem jednym z czołowych ekologów na świecie, jeśli chodzi o działania” – powiedział na włoskim wydarzeniu politycznym w grudniu ubiegłego roku.

W 2017 roku Musk powiedział Rolling Stone o wyraźnym egzystencjalnym zagrożeniu zmianami klimatycznymi w sposób, który wciąż wydaje się znajomy. „Zmiany klimatyczne to największe zagrożenie, przed jakim stoi ludzkość w tym stuleciu, z wyjątkiem sztucznej inteligencji” – powiedział. „Ciągle to powtarzam ludziom. Nienawidzę być tutaj Cassandrą, ale to wszystko jest zabawą i zabawą, dopóki ktoś nie straci pieprzonego oka. Ten widok [of climate change] podzielają go prawie wszyscy, którzy nie są szaleńcami w społeczności naukowej.” Musk również regularnie oskarża krytyków noszenie wody dla „firm zajmujących się paliwami kopalnymi”.

Aha, i pamiętajcie ten czas (czerwiec 2017), ten Musk opuścił trzy rady prezydenckie Trumpa po wycofaniu się USA z porozumień klimatycznych z Paryża? „Zmiany klimatyczne są faktem” – stwierdził tweetował wówczas. „Opuszczenie Paryża nie jest dobre ani dla Ameryki, ani dla świata”.

Nowsze i pochopne podejście Muska do kwestii klimatu odzwierciedla także nie tylko jego bardzo głośne poparcie dla skrajnie prawicowej polityki, ale także nową historię, którą opowiada o Tesli. Przez ostatnie kilka lat, zwłaszcza gdy dyskusje na temat sztucznej inteligencji osiągnęły szczyt, Musk postrzegał swojego producenta samochodów elektrycznych jako pioniera również w dziedzinie inteligencji robotycznej. W 2019 roku Musk ogłosił, że do końca roku Tesla będzie miała na drogach 1 milion robotaks. (Nie miało to miejsca). Niedawno Tesla podobno przeniosła zasoby z budowy tańszego samochodu elektrycznego, mitycznego Modelu 2, na wypuszczenie specjalnie skonstruowanego robotaxi, mimo że firma nie ujawniła jeszcze żadnej prawdziwej technologii samodzielnego prowadzenia pojazdu. (Odsłonięcie zaplanowano na październik). Musk wielokrotnie powtarzał, że Tesla to firma zajmująca się sztuczną inteligencją i robotyką i jako taka powinna być ceniona przez inwestorów. Jeśli Musk wycofuje się ze swojego poparcia dla nauki o zmianach klimatycznych, rozsądne jest pytanie, czy ma to związek z jego kierunkiem marketingowym dotyczącym najcenniejszej firmy samochodowej na świecie.



Link źródłowy