Strona główna zdrowie Eksplozja chorób przenoszonych drogą płciową w Ameryce obnażyła szokującą liczbę osób, które...

Eksplozja chorób przenoszonych drogą płciową w Ameryce obnażyła szokującą liczbę osób, które co minutę zarażają się tą chorobą

8
0


W zeszłym roku pięciu Amerykanów co minutę zarażało się infekcją przenoszoną drogą płciową, a liczba przypadków utrzymywała się na niemal rekordowym poziomie.

CDC twierdzi jednak, że istnieją oznaki spowolnienia epidemii chorób przenoszonych drogą płciową, która w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o 90 procent.

Urzędnik opublikowane dzisiaj dane wykazało, że w 2023 r. odnotowano 2,4 mln zakażeń przenoszonych drogą płciową, co oznacza wzrost zaledwie o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W ostatnich latach liczba rocznych infekcji wzrosła o ponad 30 procent. CDC stwierdziło, że liczby te dały „przebłysk nadziei”.

Jonathan Mermin, dyrektor Krajowego Centrum CDC ds. zapobiegania HIV, wirusowemu zapaleniu wątroby, chorobom przenoszonym drogą płciową i gruźlicy, dodał:Po prawie dwóch dekadach wzrostu chorób przenoszonych drogą płciową sytuacja się odwraca.

„Musimy jak najlepiej wykorzystać tę chwilę — podtrzymajmy tę dynamikę dzięki kreatywnym innowacjom i dalszym inwestycjom w zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową”.

Poważny wzrost zachorowań na kiłę w ciągu ostatnich 20 lat, także wśród noworodków, nie pozwala lekarzom spać w nocy. Jednak po latach dwucyfrowego wzrostu liczba przypadków wzrosła zaledwie o jeden procent.

Tymczasem liczba przypadków rzeżączki spadła drugi rok, o 7 procent w porównaniu z 2022 r. i poniżej poziomu sprzed pandemii. Liczba przypadków chlamydii pozostała stabilna.

CDC twierdzi, że istnieją oznaki spowolnienia epidemii chorób przenoszonych drogą płciową po gwałtownym wzroście o 90 procent w ciągu ostatnich 20 lat

CDC twierdzi, że istnieją oznaki spowolnienia epidemii chorób przenoszonych drogą płciową po gwałtownym wzroście o 90 procent w ciągu ostatnich 20 lat

W 2023 r. zgłoszony wskaźnik chlamydii wyniósł około 493 na 100 000 osób, co stanowi blisko wskaźnik w 2021 r. wynoszący 495 na 100 000 osób.

W latach 2022–2023 wskaźnik ten wzrósł o 1,3% u mężczyzn, ale spadł o 1,7% u kobiet.

Zaktualizowane dane dostarczają bardzo potrzebnych dobrych wiadomości na temat zdrowia seksualnego, ponieważ coraz więcej młodych ludzi twierdzi, że rzadko lub wcale nie używa prezerwatyw, a coraz mniej szkół zapewnia wszechstronną i potencjalnie ratującą życie edukację seksualną.

W 2023 r. najczęściej zgłaszaną chorobą przenoszoną drogą płciową była chlamydia (1,6 mln przypadków), a następnie rzeżączka (600 000 przypadków).

Chociaż kiła była mniej powszechna, pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego.

Liczba zachorowań gwałtownie spadła w latach czterdziestych XX wieku wraz z pojawieniem się nowoczesnych antybiotyków i powszechnym stosowaniem prezerwatyw.

Pod koniec lat 90. CDC było przekonane, że chorobę można wykorzenić, i opracowało Krajowy Plan Wyeliminowania Kiły w Stanach Zjednoczonych. Do 2002 r. liczba przypadków ponownie wzrosła, nieproporcjonalnie dotykając mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Jednak z najnowszych danych CDC wynika, że ​​liczba przypadków kiły pierwotnej i wtórnej, czyli najbardziej zaraźliwych stadiów choroby, spadła o 10 procent, co stanowi pierwszy znaczący spadek od ponad 20 lat.

Wśród mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych liczba przypadków spadła o 13 procent, co stanowi pierwszy spadek od czasu, gdy CDC zaczęło śledzić krajowe trendy dotyczące tej grupy w połowie XXI wieku.

Wydaje się, że w niektórych regionach wzrost liczby przypadków kiły wrodzonej u noworodków maleje – w 2022 r. w całym kraju będzie to 3-procentowy wzrost w porównaniu z 30-procentowym rocznym wzrostem odnotowanym w poprzednich latach.



Link źródłowy