Strona główna zdrowie Eksperci twierdzą, że wprowadzenie sześciu prostych zmian w stylu życia może zmniejszyć...

Eksperci twierdzą, że wprowadzenie sześciu prostych zmian w stylu życia może zmniejszyć ryzyko demencji – ponieważ liczba diagnoz osiągnęła rekordowy poziom prawie 500 000

64
0


Badania sugerują, że przyjęcie sześciu nawyków zdrowego stylu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Eksperci twierdzą również, że korzyści można osiągnąć, wykonując zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie – czyli połowę zalecanej dawki.

Coraz częstsza jest demencja, stan, w którym funkcjonowanie mózgu zostaje zaburzone, pozbawiając chorych pamięci i niezależności.

W samej Anglii liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 487 432 w czerwcu tego roku, co stanowi wzrost o 12 procent w porównaniu ze styczniem.

Uważa się, że rosnące wskaźniki wynikają ze starzenia się populacji, zwiększonej świadomości objawów, która powoduje, że więcej osób zgłasza się na badania, oraz zwiększonego występowania czynników ryzyka, które mogą prowadzić do demencji.

Setki uczestników oceniano pod kątem zdrowego stylu życia, uzyskując wynik od zera do sześciu na podstawie różnych czynników.  Wolontariusze, którzy nie pocili się przez co najmniej dziesięć minut dziennie przez trzy lub cztery dni w tygodniu, nie dostali nic.  Inne nawyki związane ze stylem życia dotyczą spożycia alkoholu, palenia tytoniu i jakości snu.  Dwa pozostałe czynniki to interakcje społeczne i posiadanie zainteresowań

Setki uczestników oceniano pod kątem zdrowego stylu życia, uzyskując wynik od zera do sześciu na podstawie różnych czynników. Wolontariusze, którzy nie pocili się przez co najmniej dziesięć minut dziennie przez trzy lub cztery dni w tygodniu, nie dostali nic. Inne nawyki związane ze stylem życia dotyczą spożycia alkoholu, palenia tytoniu i jakości snu. Dwa pozostałe czynniki to interakcje społeczne i posiadanie zainteresowań

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci.  Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad.  Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci. Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad. Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Jednak eksperci twierdzą, że wprowadzenie zaledwie kilku zmian w stylu życia może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby.

W jednym z niedawnych chińskich badań oceniano, jak zdrowe jest życie setek uczestników, przyznając im ocenę od zera do sześciu na podstawie różnych czynników.

Na przykład wykonanie „zdrowego” poziomu ćwiczeń zapewniło im jeden punkt.

Natomiast ochotnicy, którzy nie spocili się przez co najmniej dziesięć minut dziennie przez trzy lub cztery dni w tygodniu, nie dostali nic w tej kategorii.

Inne nawyki związane ze stylem życia dotyczą spożycia alkoholu, palenia tytoniu i jakości snu. Dwa pozostałe czynniki to interakcje społeczne i posiadanie zainteresowań.

Wszystkich 2537 ochotników, którzy w chwili rozpoczęcia badania nie cierpieli na demencję, obserwowano przez dwa lata.

Analiza wykazała, że ​​w przypadku uczestników, którzy zdobyli w sumie co najmniej cztery punkty, ryzyko wystąpienia oznak pogorszenia funkcji poznawczych pod koniec badania było o 29% mniejsze w porównaniu z uczestnikami, którzy otrzymali trzy lub mniej punktów.

Każdy wzrost całkowitego wyniku o jeden punkt powiązano z o 18% niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych, które jest uważane za prekursor demencji, twierdzą naukowcy z chińskiego szpitala ogólnego PLA w Pekinie.

Korzyści okazały się jeszcze wyraźniejsze w przypadku uczestników, którzy cierpieli na choroby kardiometaboliczne, takie jak udar lub zawał serca.

Prowadzenie nieaktywnego trybu życia – definiowanego jako uzyskanie trzech lub mniej punktów – wiązało się z 3-krotnym ryzykiem wczesnego pogorszenia funkcji poznawczych.

Autorzy twierdzą, że około 29,98 procent przypadków wczesnych zaburzeń funkcji poznawczych „nie wystąpiłoby, gdyby wszystkie starsze osoby dorosłe cierpiące na choroby kardiometaboliczne prowadziły aktywny tryb życia”.

Uczestnicy mieli 60 lat i więcej i zostali zapytani o ich codzienne nawyki związane z ćwiczeniami i historię medyczną.

Podczas badania fizykalnego zmierzono także ich wzrost, masę ciała i ciśnienie krwi, a także pobrano próbki krwi w celu oceny poziomu glukozy i cholesterolu.

Następnie ochotników przebadano pod kątem sześciu czynników stylu życia związanych z demencją i monitorowano pod kątem diagnozy choroby.

Ale mogą być również oznaką demencji – choroby pozbawiającej pamięć, która nęka prawie milion Brytyjczyków i siedem milionów Amerykanów

Ale mogą być również oznaką demencji – choroby pozbawiającej pamięć, która nęka prawie milion Brytyjczyków i siedem milionów Amerykanów

W badaniu jeden punkt przyznano ochotnikom, którzy spełniali każdą z poniższych kategorii:

  • Ćwiczenie: Aktywność przez ponad dziesięć minut „prawie codziennie” lub „trzy lub cztery dni w tygodniu”.
  • Status palenia: Albo nigdy nie paliłeś, albo rzuciłeś palenie.
  • Spożycie alkoholu: Pije rzadko w każdym miesiącu.
  • Kontakty społeczne: Spotykamy się częściej niż trzy razy w miesiącu w celach towarzyskich lub trzy razy w tygodniu z innymi osobami w sąsiedztwie.
  • Rozrywka: codzienne czytanie książek lub gazet, codzienne korzystanie z Internetu lub gra w karty co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Jakość snu: Zasypianie lub trudności z łatwym budzeniem.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „ Dziennik zaburzeń afektywnychmiał jednak swoje wady.

Naukowcy nie wzięli pod uwagę wpływu innych czynników związanych ze snem, takich jak sen krótszy niż absolutne minimum siedmiu godzin na dobę.

Około 900 000 osób w Wielkiej Brytanii i 7 milionów w USA cierpi na demencję – jest to ogólny termin używany do określenia kilku chorób mózgu wpływających na pamięć, myślenie i funkcje poznawcze.

Inne badania również powiązały czynniki związane ze stylem życia ze zwiększonym ryzykiem demencji.

W 2020 r. Komisja Lancet stwierdziła, że ​​nawet 40% przypadków można zapobiec lub opóźnić, skupiając się na 12 modyfikowalnych czynnikach ryzyka, w tym otyłości, cukrzycy typu 2, braku aktywności fizycznej, nadmiernym spożyciu alkoholu i paleniu tytoniu.

Naukowcy mają nadzieję, że podnosząc świadomość na temat czynników ryzyka – które zmieniają się wraz z wiekiem – ludzie będą mogli podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Chociaż liczba przypadków demencji zdiagnozowanych w Anglii jest rekordowa, analitycy szacują, że stanowi ona jedynie 65 procent rzeczywistej liczby przypadków.

Oznacza to, że setki tysięcy Brytyjczyków żyje z tą chorobą, ale nie otrzymuje żadnego wsparcia.

Demencji nie można wyleczyć, jednak dostępne są leki i terapie, które pomagają spowolnić jej postęp i zwalczyć objawy.

Leczenie demencji kosztuje już Wielką Brytanię 4 miliardy funtów rocznie, choć przewiduje się, że w ciągu najbliższych 15 lat kwota ta wzrośnie ponad dwukrotnie do 90 miliardów funtów.

Jest to także jeden z największych zabójców w kraju, powodujący śmierć jednego na 10 Brytyjczyków.

Wielka Brytania nie jest sama w obliczu rosnącej liczby ofiar demencji – eksperci przewidują, że do roku 2050 liczba przypadków tej choroby na całym świecie potroi się do 153 milionów.

Oczekuje się, że wskaźniki na całym świecie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, wzrosną ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz rosnącą niewłaściwą dietę i brak ruchu, co prowadzi do wzrostu czynników ryzyka demencji.

CZYM JEST DEMencja?

Demencja to ogólny termin używany do opisania szeregu zaburzeń neurologicznych

Demencja to ogólny termin używany do opisania szeregu zaburzeń neurologicznych

GLOBALNY Zmartwienie

Demencja to ogólny termin używany do opisania szeregu postępujących zaburzeń neurologicznych (dotyczących mózgu), które wpływają na pamięć, myślenie i zachowanie.

Istnieje wiele rodzajów demencji, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera.

U niektórych osób może występować kombinacja różnych typów demencji.

Niezależnie od tego, jaki typ zostanie zdiagnozowany, każda osoba doświadczy demencji na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Demencja jest problemem globalnym, ale najczęściej występuje w bogatszych krajach, gdzie ludzie prawdopodobnie dożyją bardzo późnego wieku.

ILE OSÓB JEST DOTYCZONYCH?

Towarzystwo Alzheimera podaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii żyje ponad 900 000 osób cierpiących na demencję. Przewiduje się, że do roku 2040 liczba ta wzrośnie do 1,6 miliona.

Choroba Alzheimera jest najczęstszym typem demencji, dotykającym od 50 do 75 procent zdiagnozowanych osób.

Szacuje się, że w USA na chorobę Alzheimera cierpi 5,5 miliona osób. Podobny procentowy wzrost przewidywany jest w kolejnych latach.

Wraz ze wzrostem wieku człowieka wzrasta ryzyko wystąpienia u niego demencji.

Wskaźniki diagnozowania poprawiają się, ale uważa się, że wiele osób cierpiących na demencję nadal pozostaje niezdiagnozowanych.

CZY ISTNIEJE lekarstwo?

Obecnie nie ma leku na demencję.

Jednak nowe leki mogą spowolnić jej postęp, a im wcześniej zostanie wykryta, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Źródło: Towarzystwo Alzheimera



Link źródłowy