Strona główna zdrowie Eksperci twierdzą, że szczepionka przeciwcukrzycowa przepisana raz dziennie tysiącom osób w ramach...

Eksperci twierdzą, że szczepionka przeciwcukrzycowa przepisana raz dziennie tysiącom osób w ramach NHS może zmniejszyć ryzyko demencji

68
0


Obiecujące badania sugerują, że przełomowy szczepionka przeciwcukrzycowa przepisana już tysiącom pacjentów NHS może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Liraglutyd — sprzedawany pod marką Saxenda — jest oferowany osobom chorym na cukrzycę typu 2, ponieważ obniża poziom cukru we krwi i wspomaga utratę wagi.

Obecnie, według czołowych brytyjskich ekspertów, zastrzyki podawane raz dziennie mogą również spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera aż o 18 procent.

Naukowcy stwierdzili dziś, że odkrycie „daje nadzieję” i może utorować drogę nowym metodom leczenia demencji, co oznacza, że ​​dalsze badania są niezbędne.

Dr Maria Carrillo, dyrektor naukowy i kierownik ds. medycznych w Stowarzyszeniu Alzheimera, powiedziała: „Żyjemy w epoce bezprecedensowo obiecującej, w której dostępne są nowe metody leczenia na różnych etapach rozwoju, które spowalniają lub mogą zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych spowodowanym chorobą Alzheimera.

Liraglutyd – sprzedawany pod marką Saxenda – jest już przepisywany przez NHS, aby pomóc osobom chorym na cukrzycę typu 2 radzić sobie z chorobą.  Według brytyjskich ekspertów zastrzyki mogą również spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych aż o 18 procent po 12 miesiącach w porównaniu z placebo

Liraglutyd – sprzedawany pod marką Saxenda – jest już przepisywany w ramach NHS, aby pomóc osobom chorym na cukrzycę typu 2 radzić sobie z chorobą. Według brytyjskich ekspertów zastrzyki mogą również spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych aż o 18 procent po 12 miesiącach w porównaniu z placebo

„Badanie to daje nadzieję, że na horyzoncie pojawią się dalsze możliwości zmiany przebiegu choroby.

„Zmiana przeznaczenia leków już zatwierdzonych do stosowania na inne schorzenia ma tę zaletę, że zapewnia dane i doświadczenia z poprzednich badań i praktycznego zastosowania, dzięki czemu wiemy już dużo na temat rzeczywistej skuteczności w leczeniu innych chorób i skutków ubocznych”.

W badaniu naukowcy z Imperial College London obserwowali 204 pacjentów z łagodną chorobą Alzheimera w 24 klinikach w Wielkiej Brytanii.

Każdy z nich przyjmował codziennie zastrzyk przez rok, przy czym połowa otrzymywała do 1,8 mg liraglutydu – standardową dawkę podawaną pacjentom z cukrzycą – a pozostali placebo.

Przed rozpoczęciem badania wszyscy pacjenci przeszli także szczegółowe badania pamięci, skany PET i rezonans magnetyczny w celu oceny struktury i objętości mózgu. Powtórzyły się one po roku.

Naukowcy odkryli, że u osób otrzymujących liraglutyd utrata objętości w kilku obszarach mózgu, w tym w istocie szarej czołowej, skroniowej i całkowitej, była o prawie 50% mniejsza.

Obszary te odpowiadają za szereg kluczowych funkcji, na które często wpływa choroba Alzheimera, w tym za pamięć, język i podejmowanie decyzji.

Doktor Sheona Scales, dyrektor ds. badań w Alzheimer’s Research UK, powiedziała: „Jeśli mamy kontynuować postęp w kierunku wyleczenia, osoby cierpiące na demencję pilnie potrzebują terapii ukierunkowanych na różne aspekty tej choroby.

„Jednak opracowywanie leków na choroby takie jak choroba Alzheimera jest kosztowne i może zająć wiele lat.

„Nowe badanie pokazuje, że u osób z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium przyjmujących liraglutyd zaobserwowano wolniejszy spadek pamięci i myślenia oraz mniejsze kurczenie się mózgu w ciągu 12 miesięcy w porównaniu z placebo.

„Jednakże badanie przeprowadzono na małej grupie osób.

„Prowadzone są obecnie większe badania mające na celu sprawdzenie, czy leki takie jak liraglutyd skutecznie spowalniają postęp choroby Alzheimera.

„Nieznane pozostaje „jak” i potrzebne są dalsze badania nad mechanizmem stojącym za liraglutydem i jego działaniem ochronnym przed demencją”.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji.  Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci.  Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad.  Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci. Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad. Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Naukowcy zaprezentują dziś swoje dane podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC) w Filadelfii.

Saxenda jest już dostępna w służbie zdrowia jako lek odchudzający.

Jednak jest przepisywany wyłącznie po skierowaniu przez lekarza pierwszego kontaktu do specjalistycznej placówki zajmującej się odchudzaniem.

Działa w podobny sposób jak semaglutyd – aktywny składnik leków Ozempic i Wegovy – zmieniając metabolizm organizmu, powodując uczucie sytości i mniejszego głodu.

To sprawia, że ​​jedzą mniej i teoretycznie tracą na wadze.

Saxenda jest jednak jednym z wielu podobnych leków, w przypadku których występują globalne niedobory podaży.

Skutki uboczne obejmują bóle, biegunkę, gorączkę, częste oddawanie moczu i problemy ze snem.

Badania wyprodukowane przez firmę Novo Nordisk wykazały, że użytkownicy tracą średnio 6,4% masy ciała w ciągu 68 tygodni.

Uważa się, że w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi około 944 000 osób, a w USA liczba ta wynosi około 7 milionów.

Choroba Alzheimera dotyka około sześciu na 10 osób cierpiących na demencję.

Uważa się, że jest to spowodowane gromadzeniem się amyloidu i tau w mózgu, które zlepiają się, a także blaszkami i splątkami utrudniającymi prawidłową pracę mózgu.

W końcu mózg stara się poradzić sobie z tymi uszkodzeniami i rozwijają się objawy demencji.

Problemy z pamięcią, trudności z myśleniem i rozumowaniem oraz problemy językowe są częstymi wczesnymi objawami choroby, które z czasem się pogarszają.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach liczba przypadków demencji gwałtownie wzrośnie, co sprawi, że tanie narzędzie do badań przesiewowych stanie się niezbędne, aby sprostać temu wyzwaniu.

Analiza przeprowadzona przez Alzheimer’s Research UK wykazała, że ​​w 2022 r. z powodu demencji zmarło 74 261 osób w porównaniu z 69 178 rok wcześniej, co czyni tę chorobę największym zabójcą w kraju.

Co to jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to postępująca, zwyrodnieniowa choroba mózgu, w której gromadzenie się nieprawidłowych białek powoduje śmierć komórek nerwowych.

To zakłóca działanie przekaźników przenoszących wiadomości i powoduje kurczenie się mózgu.

W USA na tę chorobę cierpi ponad 5 milionów ludzi, gdzie jest ona szóstą najczęstszą przyczyną zgonów, a cierpi na nią ponad 1 milion Brytyjczyków.

CO SIĘ DZIEJE?

Gdy komórki mózgowe obumierają, funkcje, które pełnią, zanikają.

Obejmuje to pamięć, orientację oraz zdolność myślenia i rozumowania.

Postęp choroby jest powolny i stopniowy.

Pacjenci żyją średnio od pięciu do siedmiu lat od diagnozy, ale niektórzy mogą żyć od dziesięciu do 15 lat.

WCZESNE OBJAWY:

  • Utrata pamięci krótkotrwałej
  • Dezorientacja
  • Zmiany behawioralne
  • Wahania nastroju
  • Trudności w radzeniu sobie z pieniędzmi lub wykonywaniem połączeń telefonicznych

PÓŹNIEJSZE OBJAWY:

  • Poważna utrata pamięci, zapominanie o bliskich członkach rodziny, znajomych przedmiotach lub miejscach
  • Stawanie się niespokojnym i sfrustrowanym niemożnością zrozumienia świata, co prowadzi do agresywnego zachowania
  • W końcu traci zdolność chodzenia
  • Może mieć problemy z jedzeniem
  • Większość będzie ostatecznie potrzebować całodobowej opieki

Źródło: Stowarzyszenie Alzheimera



Link źródłowy