Strona główna zdrowie Eksperci ostrzegają, że niski poziom rozpowszechnienia kluczowej szczepionki przeciw HPV naraża dzieci...

Eksperci ostrzegają, że niski poziom rozpowszechnienia kluczowej szczepionki przeciw HPV naraża dzieci na ryzyko zachorowania na raka w późniejszym życiu

39
0


Eksperci ostrzegają, że co roku tysiące dzieci nie otrzymuje kluczowej szczepionki przeciwnowotworowej.

Szczepienie podaje się dzieciom w wieku od 12 do 13 lat w celu ochrony przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus, znany jako HPV, może wywoływać nowotwory, w tym nowotwory głowy, szyi i szyjki macicy.

Chociaż od 2008 r. wysoce skuteczną szczepionkę oferujemy wszystkim dziewczętom w 8. klasie, a od 2019 r. wszystkim chłopcom, prawie połowa kwalifikujących się dzieci nie otrzymuje jej, co według ekspertów naraża je na bezbronność w późniejszym życiu.

Popyt jest również znacznie niższy niż szczepionka MMR. W Anglii około ośmioro na dziesięcioro dzieci otrzymuje skojarzoną szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR).

Eksperci twierdzą, że ta rozbieżność wynika częściowo z powszechnego przekonania, że ​​szczepionka przeciw HPV ma zapobiegać infekcjom przenoszonym drogą płciową, zatem nie ma zastosowania w przypadku dzieci.

Eksperci ostrzegają, że co roku tysiące dzieci nie otrzymuje kluczowej szczepionki przeciwnowotworowej (Zdjęcie stock)

Eksperci ostrzegają, że co roku tysiące dzieci nie otrzymuje kluczowej szczepionki przeciwnowotworowej (Zdjęcie stock)

Zastrzyk podaje się dzieciom w wieku od 12 do 13 lat w celu ochrony przed wirusem brodawczaka ludzkiego (Zdjęcie stockowe)

Zastrzyk podaje się dzieciom w wieku od 12 do 13 lat w celu ochrony przed wirusem brodawczaka ludzkiego (Zdjęcie stockowe)

Naukowcy twierdzą również, że ponieważ szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest podawana starszym dzieciom, rodzice są mniej skłonni do dźgania ich niż wtedy, gdy są niemowlętami, ponieważ uważają, że ryzyko wystąpienia u nich poważnej choroby jest mniejsze.

HPV rozprzestrzenia się poprzez kontakt skóra do skóry podczas aktywności seksualnej. Około 80 procent nieszczepionych osób zostanie zarażonych wirusem HPV w pewnym momencie życia, ale w większości przypadków jest to zakażenie nieszkodliwe.

Jednak u niektórych może poważnie uszkodzić DNA w komórkach, prowadząc do namnażania się raka.

Według organizacji charytatywnej Oracle Head & Neck Cancer UK liczba szczepień przeciwko wirusowi HPV pozostaje niepokojąco niska. W 2022 r. zaszczepionych zostało jedynie 52 proc. chłopców i 56 proc. dziewcząt.

Michelle Vickers, dyrektor ds. świadomości w Oracle Head & Neck Cancer UK, powiedziała: „Zakażenia HPV wysokiego ryzyka są obecnie najszybciej rosnącym czynnikiem ryzyka i główną przyczyną nowotworów głowy i szyi.

„Obecnie każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się 3300 nowych przypadków raka głowy i szyi związanych z infekcjami HPV”.



Link źródłowy