Strona główna zdrowie Eksperci określają dokładną liczbę tygodniowych słodkich przekąsek, które są „bezpieczne” dla Twojego...

Eksperci określają dokładną liczbę tygodniowych słodkich przekąsek, które są „bezpieczne” dla Twojego serca – jak pokazują badania, małe ilości szkodzą

10
0


Badania szwedzkie sugerują, że jedzenie dwóch małych tabliczek czekolady dziennie może być lepsze dla zdrowia serca niż całkowite unikanie słodyczy.

Naukowcy prześledzili wyniki badań sercowo-naczyniowych 70 000 Szwedów oraz ich nawyki dotyczące przekąsek i odkryli, że abstynencja od słodkich pokarmów zwiększa ryzyko zawału serca.

U osób, które jadły do ​​14 smakołyków tygodniowo, ryzyko udaru było o jedną szóstą mniejsze, a ryzyko zawału serca było o około piątą mniejsze w porównaniu z tymi, które jadły mniej niż dwa takie smakołyki w ciągu siedmiu dni.

Podobne pozytywne skutki dla serca zaobserwowano również w przypadku innych problemów zdrowotnych układu sercowo-naczyniowego, takich jak tętniaki, niewydolność serca i nieregularne bicie serca.

Medycy od dawna ostrzegają, że diety bogate w cukier mogą zwiększać ryzyko chorób serca ze względu na kaloryczne słodkie produkty, które zwiększają ryzyko nadwagi lub otyłości.

Właśnie dlatego NHS zaleca dorosłym Brytyjczykom spożywanie jedynie 30 g dodatku cukru dziennie – co odpowiada około siedmiu kostkom cukru – a dzieciom zaleca się jeszcze mniej.

Prezentowanie swoich ustaleń w czasopiśmie Granice w zdrowiu publicznymautorzy wyjaśnili, że widoczne właściwości ochronne smakołyków mogą być oznaką innych niezdrowych czynników występujących w życiu osób, które ich unikają.

Główna autorka Suzanne Janzi z Uniwersytetu w Lund stwierdziła: „Osoby spożywające bardzo mało cukru mogą stosować bardzo restrykcyjną dietę lub ograniczać cukier ze względu na istniejące problemy zdrowotne”.

Szwedzkie badanie sugeruje, że od czasu do czasu zjedzenie słodkiego poczęstunku zamiast całkowitego jego unikania może być dobre dla serca

Szwedzkie badanie sugeruje, że od czasu do czasu zjedzenie słodkiego poczęstunku zamiast całkowitego jego unikania może być dobre dla serca

Dodała, że ​​odkrycia sugerują, że zbyt mała ilość cukrów w diecie może również zwiększać ryzyko chorób serca, takich jak zawał serca i udar.

„Chociaż nasze badanie obserwacyjne nie może ustalić związku przyczynowego, odkrycia te sugerują, że skrajnie niskie spożycie cukru może nie być konieczne lub korzystne dla zdrowia układu krążenia” – stwierdziła.

Jednak badanie wykazało również, że wysokie spożycie niektórych źródeł cukru zostało powiązane z gorszym stanem zdrowia serca.

Spożywanie napojów zawierających cukier, takich jak napoje gazowane, więcej niż osiem razy w tygodniu zwiększa ryzyko tętniaka serca o prawie jedną trzecią, niewydolności serca lub udaru mózgu o prawie jedną piątą i o 10 procent większe ryzyko nieregularnego bicia serca.

Pani Janzi stwierdziła, że ​​można to powiązać z tym, że takie napoje powodują, że ludzie czują się głodni, co prowadzi do ogólnego spożycia większej ilości kalorii.

„Cukry płynne znajdujące się w słodzonych napojach zazwyczaj zapewniają mniej uczucia sytości niż ich formy stałe – powodują, że czujesz się mniej pełny – co może prowadzić do nadmiernego spożycia” – stwierdziła.

„Kontekst również ma znaczenie — smakołyki są często spożywane w sytuacjach towarzyskich lub przy specjalnych okazjach, natomiast słodzone napoje można spożywać częściej”.

Badanie opierało się na dwóch ankietach żywieniowych przeprowadzonych wśród uczestników, których średnia wieku wynosiła 60 lat i którzy mieli średnią nadwagę, w latach 1997 i 2009.

Uczestników zapytano, jaką formę spożywają cukru, np. napoje gazowane lub smakołyki, i jak często w tygodniu.

Następnie uczestników śledzono aż do śmierci, zdiagnozowania choroby sercowo-naczyniowej lub do zakończenia badania w 2019 r.

Podsumowując, u prawie 26 000 uczestników zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową.

Autorzy nie podali dokładnie, ile gramów smakołyków uważali za „porcję”.

Jednakże odwoływali się do wcześniejszych badań jako podstawy do ustalenia, jakie produkty spożywcze można uznać za słodkie przysmaki, i w których porcja wynosiła 60 g w przypadku ciastek, słodyczy i czekolady oraz 75 g w przypadku lodów.

Dla porównania, glazurowany pączek Krispy Kreme waży około 51 g, a tabliczka mlecznej czekolady Kit-Kat 4 Finger – 41,5 g.

Badanie miało jednak ograniczenia, w tym fakt, że miało charakter obserwacyjny, co oznacza, że ​​nie może wykazać, czy spożycie cukru bezpośrednio spowodowało lub im zapobiegało skutki sercowo-naczyniowe.

Ponadto informacje na temat diety uzyskano w drodze ankiety, co oznacza, że ​​ludzie dokładnie rejestrowali, jaką formę spożywają cukru i jak często, co może powodować błąd ludzki.



Link źródłowy