Czy kiedykolwiek czułeś się wyczerpany, mimo że nie pracowałeś ciężko fizycznie?
Niezależnie od tego, czy chodzi o myślenie o tym, co zjeść, w co się ubrać, czy o naładowaniu telefonu – od chwili przebudzenia współczesne życie jest pełne decyzji.
Chociaż te proste wybory mogą nie wydawać się żmudnymi zadaniami, badania sugerują, że mogą przeciążać nasz mózg i powodować ciągłe zmęczenie.
Tak naprawdę pod koniec dnia wypełnionego pozornie drobnymi zadaniami poznawczymi podjęcie racjonalnych decyzji może być jeszcze trudniejsze, a eksperci twierdzą, że winne może być nagromadzenie się w mózgu określonej substancji chemicznej.
Tutaj MailOnline ujawnia, dlaczego zmęczenie decyzjami tak naprawdę powoduje, że wszyscy jesteśmy wyczerpani.
Chociaż proste wybory mogą nie wydawać się trudnym zadaniem, mogą przeciążać nasz mózg i powodować ciągłe zmęczenie
Naukowcy odkryli, że po podjęciu jednej decyzji ten chemiczny glutaminian po prostu zalega, gromadzi się i zatyka mózg
Kiedy podejmujemy decyzję, mózg wysyła sygnał elektryczny pomiędzy obszarami mózgu wzdłuż przypominających drut struktur zwanych neuronami.
Aby jednak wysłać te wiadomości, mózg potrzebuje substancji chemicznej zwanej glutaminianem, neuroprzekaźnika.
Naukowcy odkryli, że po podjęciu decyzji ten chemiczny glutaminian zatrzymuje się, gromadząc się i zasadniczo zatykając mózg, a efekt staje się coraz gorszy w przypadku coraz większej liczby decyzji.
Odkrycie dokonane przez ekspertów z Paris Brain Institute we Francji nastąpiło po zmierzeniu poziomu tych substancji chemicznych w narządach i ich wpływu na wykonywanie trudnych zadań.
Skoncentrowali się na części mózgu zwanej boczną korą przedczołową – części mózgu, która zajmuje się trudnymi zadaniami i podejmuje decyzje.
Rok 2022 badanie zaobserwowałem, że 40 osób przez sześć godzin wykonywało zadania zapamiętywania, leżąc pod skanerem MRI.
Jedno z zadań polegało na obejrzeniu sekwencji liczb pojawiających się na ekranie i ocenie, czy bieżąca liczba jest taka sama jak poprzednia. Łatwiejsze zadanie otrzymało 14 osób, trudniejsze – 26.
Podczas ćwiczeń poznawczych w kilku punktach mierzono poziom glutaminianu i ośmiu różnych substancji chemicznych w mózgu.
Co ciekawe, pod koniec wyzwań obie grupy miały ten sam poziom glutaminianu w bocznej korze przedczołowej w porównaniu z początkiem eksperymentu.
Sugeruje to, że to ilość zadań powoduje narastanie mentalności, a nie ich trudność.
Naukowcy odkryli, że osoby biorące udział w trudniejszych zadaniach miały wyższy poziom glutaminianu w bocznej korze przedczołowej w porównaniu z początkiem eksperymentu.
Badacze zauważyli jednak, że osoby wykonujące trudniejsze zadania wykazywały inne oznaki zmęczenia, takie jak rozszerzenie źrenic w oczach, co nie miało miejsca w przypadku grupy wykonującej łatwiejsze zadanie.
W badaniu sprawdzano także, jak zmęczenie psychiczne wpływa na skuteczność podejmowania decyzji.
Pomiędzy zadaniami zapamiętywania badacze dali uczestnikom inne ćwiczenia, na przykład to, w którym ludzie wybierali między otrzymaniem mniejszej sumy pieniędzy od razu lub większej później.
Kiedy osoby wykonujące trudniejsze zadania związane z pamięcią poczuły się bardziej zmęczone, zaczęły przyjmować niewielką nagrodę, którą otrzymywały natychmiast, ale nie zawsze tak było w przypadku drugiej grupy.
Sugerowało to, że wybrali opcję, która wymagała najmniejszego wysiłku decyzyjnego.
Eksperci z Paris Brain Institute we Francji zauważyli, że sen może pomóc w przywróceniu równowagi poziomu glutaminianu w mózgu, ale podkreślili, że potrzebne są dalsze badania.
Inne badania również wykazały, że zmęczenie decyzjami naprawdę wpływa na naszą zdolność do logicznego myślenia.
Eksperci z Paris Brain Institute we Francji zauważyli w badaniu, że sen może pomóc w przywróceniu równowagi poziomu glutaminianu w mózgu, ale potrzebne są dalsze badania dotyczące stresu
Jeden 2016 badanieopublikowane w Chronobiology International wykazały, że ludzie podejmują bardziej racjonalne decyzje wcześniej tego samego dnia.
Uczestnicy zostali poproszeni o grę, w której musieli zaakceptować lub odrzucić różne oferty ekonomiczne zaproponowane przez wirtualnego uczestnika. Zakończyli tę grę zarówno o 9:00, jak i 17:00.
Badacze zaobserwowali ostrożniejsze podejmowanie decyzji rano, natomiast wieczorem uczestnicy spędzali mniej czasu na odpowiadaniu na oferty obarczone dużą niepewnością.
Kolejny 2021 rok badanieopublikowane w czasopiśmie Journal of Retailing and Consumer Services, przeprowadziło ankietę wśród ponad 1000 uczestników na temat zakupów pod wpływem impulsu i wykazało również, że ludzie częściej podejmują decyzje pod wpływem impulsu w dalszej części dnia.
Obydwa sugerują, że podejmujemy złe decyzje później w ciągu dnia, gdy nasz mózg jest zmęczony.
Istnieją jednak sugestie, że krótki odpoczynek może pomóc zregenerować siły w mózgu.
Według raportu z 2021 r badanie opublikowane w National Bureau of Economic Research, które analizowało decyzje podejmowane przez sędziów Major League Baseball, wykazało, że mieli oni wyczerpany „budżet” uwagi.
Jednak po krótkich przerwach w grze byli w stanie uzupełnić te budżety uwagi.
Autorzy badania stwierdzili, że można to powtórzyć w innych miejscach pracy i zasugerowali, że krótkie przerwy w dniu pracy mogą pomóc osobom wykonującym „prace wymagające poznawczo”.