nauka/tech

„Egzoszkielet” Teleskopu Rzymskiego pomyślnie przeszedł ekstremalne próby wirówki NASA


Płaski ilustracja statku kosmicznego rzymskiego teleskopu kosmicznego
Zespół lufy zewnętrznej rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace został przetestowany pod kątem wytrzymałości pod wpływem dużych prędkości i sił grawitacyjnych w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard należącym do NASA, zapewniając jego gotowość do misji kosmicznej w 2025 roku. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należące do NASA

Gracja Nancy Rzymski Teleskop KosmicznyZespół lufy zewnętrznej przeszedł rygorystyczne testy wirówkowe w temp NASACentrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Ten kluczowy element, zaprojektowany w celu stabilizacji temperatury i ochrony przed rozproszonym światłem, został przetestowany w częściach ze względu na jego duży rozmiar. W testach poddano go działaniu sił ponad siedmiokrotnie większych od ziemskiej grawitacji, aby zapewnić, że wytrzyma ekstremalne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

Testy OBA przeprowadzone przez rzymski teleskop kosmiczny Nancy Grace

Kluczowy element rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace przeszedł niedawno test wirówki w należącym do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland. Ta kluczowa część obserwatorium, znana jako Zespół Lufy Zewnętrznej, pomaga utrzymać stabilną temperaturę teleskopu i chroni go przed rozproszonym światłem.

Dwuetapowy test wirowania przeprowadzono w ogromnej, okrągłej komorze testowej. Przez całe pomieszczenie rozciąga się masywne stalowe ramię o masie 272 000 kilogramów, przymocowane do gigantycznego obrotowego łożyska pośrodku podłogi.

Sam test przypomina wyrafinowaną wersję popularnej atrakcji karnawałowej, mającej na celu przyłożenie siły odśrodkowej do jeźdźca – w tym przypadku zewnętrznej osłony teleskopu Romana. Wirował do 18,4 obrotów na minutę. To może nie wydawać się dużo, ale wygenerowało siłę odpowiadającą nieco ponad siedmiokrotnej grawitacji Ziemi, czyli 7 Gi wysłał zespół wirujący z prędkością 80 mil na godzinę.

Zespół lufy zewnętrznej rzymskiego teleskopu kosmicznego NASA
Struktura ta, zwana Zewnętrznym Zespołem Lufy, będzie otaczać i chronić rzymski teleskop kosmiczny Nancy Grace należący do NASA przed rozproszonym światłem, które mogłoby zakłócać jego obserwacje. Na tym zdjęciu inżynierowie przygotowują zespół do testów. Źródło: NASA/Chris Gunn

Testowanie naprężeń komponentów złożenia

„Nie mogliśmy przetestować całości Zespół lufy zewnętrznej w wirówce w jednym kawałku, ponieważ jest za duża, aby zmieścić się w pomieszczeniu” – powiedział Jay Parker, kierownik projektu produktu ds. montażu w firmie Goddard. Konstrukcja ma około 17 stóp (5 metrów) wysokości i około 13,5 stóp (4 metry) szerokości. „Zaprojektowano go trochę jak dom na palach, dlatego przetestowaliśmy „dom” i „na palach” osobno”.

Na pierwszy ogień poszły „szczudła”. Technicznie nazywana trybuną dla słoni ze względu na podobieństwo do konstrukcji używanych w cyrkach, ta część zespołu ma na celu otoczenie rzymskiego posągu Instrument szerokiego pola I Instrument koronograficzny jak rusztowanie. Łączy górną część Zespołu Lufy Zewnętrznej z szyną statku kosmicznego, która manewruje obserwatorium na jego miejscu w przestrzeni i będzie go tam wspierać. Stojak na słonia został przetestowany z przymocowanymi do niego ciężarkami, symulującymi pozostałą masę zestawu.

Następnie zespół przetestował „dom” — skorupę i pierścień łączący otaczający teleskop. Te części zespołu zostaną ostatecznie wyposażone w grzejniki, które sprawią, że zwierciadła teleskopu nie będą narażone na duże wahania temperatury, które powodują rozszerzanie się i kurczenie materiałów.

Rzymski Teleskop Kosmiczny OBA
Zespół lufy zewnętrznej (OBA) chroni teleskop przed rozproszonym światłem i pomaga utrzymać chłód zwierciadeł. Służy również jako wsparcie strukturalne dla osłony przeciwsłonecznej Solar Array i rozkładanej osłony apertury. OBA jest połączony bezpośrednio z górnym pokładem głównej konstrukcji systemu nośnego statku kosmicznego za pomocą szeregu rozpórek wystających poza instrument szerokiego pola i instrument koronograficzny. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należące do NASA

Zaawansowane projektowanie materiałów i zespołów

Aby dodatkowo chronić przed wahaniami temperatury, zespół lufy zewnętrznej wykonany jest głównie z dwóch rodzajów włókien węglowych zmieszanych ze wzmocnionym tworzywem sztucznym i połączonych tytanowymi końcówkami. Materiały te są zarówno sztywne (dzięki czemu nie wypaczają się ani nie zginają podczas wahań temperatury), jak i lekkie (co zmniejsza wymagania dotyczące startu).

Gdybyś mógł oderwać bok górnej części – „bocznicę” domu – zobaczyłbyś kolejny środek zmniejszający wagę. Pomiędzy panelami wewnętrznymi i zewnętrznymi materiał ma strukturę plastra miodu. Ten wzór jest bardzo mocny i obniża wagę poprzez wydrążenie części wnętrza.

Rzymski teleskop kosmiczny NASA wewnątrz zespołu lufy zewnętrznej
Powyższe zdjęcie przedstawia widok z wnętrza zespołu lufy zewnętrznej należącego do NASA rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace. Wewnętrzne pierścienie, zwane przegrodami, pomogą chronić główne zwierciadło obserwatorium przed rozproszonym światłem. Źródło: NASA/Chris Gunn

Montaż końcowy i przyszłe testy

Zaprojektowany w Goddard i zbudowany przez Applied Composites w Los Alamitos w Kalifornii zespół lufy zewnętrznej firmy Roman został dostarczony w częściach, a następnie zmontowany w szeregu podnośników dźwigowych w największym pomieszczeniu czystym firmy Goddard. Został częściowo rozebrany do testów wirówkowych, ale pod koniec roku zostanie ponownie złożony i zintegrowany z panelami słonecznymi firmy Roman oraz rozkładaną osłoną apertury.

W 2025 roku te świeżo zintegrowane komponenty przejdą wspólnie testy w próżni termicznej, aby upewnić się, że wytrzymają temperaturę i ciśnienie panujące w kosmosie. Następnie przejdą do testu wstrząsowego, aby upewnić się, że wytrzymają wibracje, których doświadczą podczas startu. Pod koniec przyszłego roku zostaną one zintegrowane z resztą obserwatorium.

Aby wirtualnie zwiedzić interaktywną wersję teleskopu, odwiedź:

https://roman.gsfc.nasa.gov/interactive

Szczegóły statku kosmicznego rzymskiego teleskopu kosmicznego
Trzy kluczowe punkty dotyczące misji Rzymskiego Teleskopu Kosmicznego. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należące do NASA

Rzymskim Teleskopem Kosmicznym Nancy Grace zarządza Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland przy udziale Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i Caltech/IPAC w Południowej Kalifornii, Instytut Naukowy Teleskopów Kosmicznych w Baltimore oraz zespół naukowy złożony z naukowców z różnych instytucji badawczych. Głównymi partnerami przemysłowymi są BAE Systems, Inc w Boulder w Kolorado; L3Harris Technologies w Rochester, Nowy Jork; oraz Teledyne Scientific & Imaging w Thousand Oaks w Kalifornii.



Link źródłowy

Related Articles

Back to top button