Strona główna Biznes EBC rozpoczyna obniżki stóp, ale ostrzega przed inflacją – Euractiv

EBC rozpoczyna obniżki stóp, ale ostrzega przed inflacją – Euractiv

64
0


Przeczytaj zapowiedź Euractiv decyzji EBC tutaj

Europejski Bank Centralny dokonał w czwartek pierwszej obniżki stóp procentowych od 2019 r., obniżając koszty pożyczek z rekordowo wysokiego poziomu, ale dał niewiele wskazówek na temat kolejnego ruchu, ostrzegając przed utrzymującą się presją inflacyjną.

Główna stopa depozytowa została obniżona o ćwierć punktu do 3,75 procent po tym, jak bank centralny utrzymywał koszty pożyczek na niezmienionym poziomie od października.

Po bezprecedensowej serii podwyżek stóp procentowych w strefie euro, które rozpoczęły się w połowie 2022 r. w celu stłumienia niekontrolowanych kosztów energii i żywności, inflacja powoli spada w kierunku dwuprocentowego celu EBC.

Czwartkowa obniżka, pierwsza od września 2019 r., zapewni bardzo potrzebny impuls dla borykającej się z trudnościami gospodarki strefy euro.

Posunięcie to oznacza odejście EBC od Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, która również agresywnie podniosła stopy procentowe, ale nie oczekuje się, że zacznie je obniżać przez kolejne miesiące ze względu na lepsze niż oczekiwano dane.

Ponieważ powszechnie oczekuje się czwartkowej obniżki, oczy wszystkich zwrócone są na to, co będzie dalej, po tym jak ostatnie dane o inflacji i wzroście gospodarczym dla 20 krajów stosujących euro okazały się silniejsze, niż oczekiwano.

W zaktualizowanej prognozie frankfurcka instytucja podwyższyła prognozy inflacji na ten i przyszły rok. Nie oczekuje już, że inflacja osiągnie swój cel dwuprocentowy w 2025 r., jak wcześniej oczekiwano, ale raczej osiągnie poziom 2,2 proc.

Podwyższyła także prognozę wzrostu na 2024 r., choć nieznacznie ją obniżyła na rok przyszły.

Odnotowując, że „perspektywy inflacji uległy wyraźnej poprawie”, EBC stwierdził w oświadczeniu, że „krajowa presja cenowa pozostaje silna w miarę podwyższonego wzrostu płac, a inflacja prawdopodobnie utrzyma się powyżej celu przez długi czas w przyszłym roku”.

Powtórzył typowe sformułowanie, że „utrzyma stopy procentowe na wystarczająco restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne”, aby osiągnąć cel inflacyjny, oraz że będzie podejmował decyzje w oparciu o podejście „zależne od danych”.

Decyzje będą podejmowane w oparciu o perspektywy inflacji, stwierdził, dodając jednocześnie, że rada zarządzająca ustalająca stopy procentowe „nie zobowiązała się z góry do przyjęcia określonej ścieżki stóp procentowych”.

Żadnego szybkiego złagodzenia

Czwartkowa obniżka raczej nie zwiastuje rozpoczęcia szybkiego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Ekonomista ING Carsten Brzeski powiedział, że „lepka inflacja ograniczy przestrzeń do dodatkowych obniżek stóp procentowych, a komunikat EBC także nie daje żadnych wskazówek co do przyszłej ścieżki EBC”.

Inwestorzy będą z uwagą obserwować, czy podczas konferencji prasowej po posiedzeniu prezes EBC Christine Lagarde przedstawi jakiekolwiek wskazówki dotyczące tempa cięć w przyszłości.

Mimo że wzrost cen konsumpcyjnych wyhamował z poziomu ponad 10% pod koniec 2022 r., kiedy Europą wstrząsnął szok energetyczny, sprowadzenie inflacji do celu EBC okazuje się trudne.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że inflacja w 20 krajach stosujących euro wzrosła w maju i to szybciej niż oczekiwano – do 2,6 proc. w ujęciu rocznym, w porównaniu z kwietniowym wzrostem o 2,4 proc.

Gospodarka strefy euro również rozwijała się szybciej niż oczekiwano w pierwszym kwartale po wyjściu z recesji, choć nadal jest powolna w porównaniu z silnym wzrostem gospodarki amerykańskiej.

Szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu EBC w lipcu są obecnie oceniane jako niskie.

Zamiast tego wielu analityków uważa, że ​​decydenci mają nadzieję obniżać stopy co drugie spotkanie – a więc raz na kwartał, bo bank spotyka się co sześć tygodni – w tym samym czasie, gdy publikują swoje regularnie aktualizowane prognozy.

Pogląd ten wzmocniły niedawne komentarze szefa holenderskiego banku centralnego Klaasa Knota, członka rady zarządzającej EBC ustalającej stopy procentowe, który powiedział, że stopy procentowe będą obniżane stopniowo, skupiając się na posiedzeniach kwartalnych.

W Stanach Zjednoczonych silniejsze od oczekiwań dane opóźniły oczekiwania co do tego, kiedy Fed – którego następne posiedzenie odbędzie się w dniach 11–12 czerwca – zacznie obniżać koszty pożyczek, podsycając spekulacje, że EBC również może powstrzymać się od tej decyzji.

Jednak decydenci w strefie euro podkreślili, że wytyczają własny kurs.

Istnieją jednak obawy, czy EBC dokona cięć szybciej niż jego amerykański odpowiednik, ponieważ mogłoby to doprowadzić do deprecjacji euro i inflacji paliwowej poprzez zwiększenie kosztów importu do strefy euro.





Link źródłowy