Strona główna zdrowie Dzieci, które zaraziły się Covidem, po latach są zagrożone znacznie bardziej śmiertelną...

Dzieci, które zaraziły się Covidem, po latach są zagrożone znacznie bardziej śmiertelną chorobą

25
0


Badania sugerują, że dzieci zakażone Covidem mogą być bardziej narażone na cukrzycę.

Naukowcy z Ohio przebadali ponad 600 000 amerykańskich dzieci i nastolatków, którzy zachorowali na Covida lub inną chorobę układu oddechowego.

Zespół odkrył, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u dzieci i nastolatków chorych na Covid było aż o 60 procent większe niż u dzieci z innymi chorobami.

Zauważyli, że może to być spowodowane zakłóceniem metabolizmu przez Covid lub spowodowaniem, że komórki trzustki nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny, co może prowadzić do cukrzycy.

Bycie cukrzykiem typu 2 naraża je na znacznie większe ryzyko powikłań, takich jak udar lub zawał serca.

Naukowcy z Case Western Reserve University w Ohio odkryli, że dzieci i nastolatki zakażone Covidem mogą być bardziej narażone na cukrzycę typu 2 (zdjęcie stockowe)

Naukowcy z Case Western Reserve University w Ohio odkryli, że dzieci i nastolatki zakażone Covidem mogą być bardziej narażone na cukrzycę typu 2 (zdjęcie stockowe)

Jednak w badaniu uwzględniono jedynie korelację, a nie związek przyczynowy, co oznacza, że ​​wyniki nie dowodzą, że Covid powoduje cukrzycę typu 2.

Zespół zauważył, że niektóre z tych przypadków mogły się czaić, zanim uczestnicy zachorowali na Covid, a cukrzycę wykryto podczas leczenia Covid.

Jednak „znaczna część przypadków następuje po infekcji” – napisali. Wiele dzieci nie miało też nadwagi.

Odkrycia te pojawiają się w związku z częstszym wzrostem zachorowań na cukrzycę w USA i Wielkiej Brytanii, za co eksperci obwiniają rosnący wskaźnik otyłości i większy dostęp do ultraprzetworzonej żywności.

Według CDC u około 34 milionów Amerykanów diagnozuje się cukrzycę typu 2, a nieco ponad 5000 z nich ma mniej niż 19 lat.

W nowym badaniu przeprowadzonym przez Case Western Reserve University w Ohio przeanalizowano dane dotyczące 613 602 dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 19 lat w okresie od stycznia 2020 r. do grudnia 2022 r.

U połowy uczestników na którymś etapie badania zdiagnozowano Covid, podczas gdy druga połowa cierpiała na niepowiązaną chorobę układu oddechowego, astmę, zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

W każdej grupie około jeden na 200 uczestników miał nadwagę lub otyłość.

Średni wiek wynosił 15 lat, a większość uczestników (57 procent) była rasy białej.

Naukowcy sprawdzali ryzyko cukrzycy w trzech różnych odstępach czasu: jeden, trzy i sześć miesięcy po zdiagnozowaniu Covida lub innej choroby układu oddechowego.

Dokonano tego na podstawie poziomu HbA1C, który mierzy średni poziom glukozy we krwi.

Naukowcy odkryli, że dzieci i nastolatki zakażone Covidem były o 55 procent bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 miesiąc po zakażeniu niż osoby cierpiące na inne choroby układu oddechowego.

Ryzyko to spadło nieznacznie do 48 procent po trzech miesiącach, a po sześciu miesiącach wzrosło do 58 procent.

Natomiast u osób z nadwagą lub otyłością ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciągu jednego i trzech miesięcy po zakażeniu było dwukrotnie większe w porównaniu z osobami cierpiącymi na inne choroby układu oddechowego.

Po sześciu miesiącach ryzyko w tej grupie było o 227 procent wyższe.

Powyższa mapa przedstawia stany o najwyższym wskaźniku zachorowań na cukrzycę typu 2

Powyższa mapa przedstawia stany o najwyższym wskaźniku zachorowań na cukrzycę typu 2

Powyższy wykres przedstawia szacunkową liczbę przypadków cukrzycy na świecie. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba osób cierpiących na tę chorobę wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2021.

Powyższy wykres przedstawia szacunkową liczbę przypadków cukrzycy na świecie. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba osób cierpiących na tę chorobę wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2021.

Zespół odkrył również, że u dzieci i nastolatków hospitalizowanych w ciągu miesiąca od zarażenia Covidem ryzyko zachorowania na cukrzycę po miesiącu było trzy razy większe w porównaniu z dziećmi hospitalizowanymi z powodu innych chorób.

To podwyższone ryzyko nieznacznie spadło do około 270 procent po trzech i sześciu miesiącach.

Stwierdzili, że Covid może zakłócić metabolizm, prowadząc do braku równowagi składników odżywczych i przyrostu masy ciała, co wiąże się z ryzykiem cukrzycy typu 2.

Ponadto zauważyli, że infekcja może nasilić rozwój przeciwciał atakujących komórki trzustki wytwarzające insulinę. Jeśli organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, we krwi gromadzi się glukoza, zwiększając ryzyko cukrzycy.

Naukowcy zauważyli, że potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo, że cukrzyca utrzyma się lub ustąpi w późniejszym życiu.



Link źródłowy