Naukowcy zaobserwowali coś, co wygląda na dwie gwiazdy krążące wokół siebie w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej.
Prawie każda duża galaktyka ma w swoim sercu supermasywną czarną dziurę. Ta znajdująca się w środku Drogi Mlecznej, zwana Strzelcem A (z gwiazdką oznaczającą gwiazdę), jest około 4 miliony razy masywniejsza od naszego Słońca i jest stosunkowo cicha, czasami połyka przechodzący gaz lub pył.
Naukowcy wiedzą, że gwiazdy mogą powstawać w pobliżu tych gigantycznych czarnych dziur, a nawet orbitować wokół nich, ale nigdy nie widzieli pary gwiazd żyjących tak blisko.
Badania były opublikowany we wtorek w dzienniku Komunikacja przyrodnicza.
Obserwacja nieba jest interesująca i niezwykła, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby mieć pewność, czym są te obiekty, stwierdziła astrofizyk Anna Ciurlo z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
„To pozostawia pewne pytania nadal otwarte” – stwierdził Ciurlo, który nie był zaangażowany w nowe badania.
Liczące około 2,7 miliona lat gwiazdy bliźniacze wydają się być dość młode. Naukowcy twierdzą, że wydają się krążć wokół siebie w odpowiedniej odległości: gdyby były zbyt rozproszone, grawitacja czarnej dziury rozerwałaby je na kawałki. Jeszcze bliżej i połączą się w jedną gwiazdę.
Mimo to kosmiczny duet nie pozostanie stabilny na zawsze. Mogą w końcu połączyć się w jedno, choć termin jest niepewny, twierdzi główny autor badania Florian Peissker z Uniwersytetu w Kolonii.
„Właściwie jesteśmy w naprawdę szczęśliwej sytuacji” – powiedział. „Zaobserwowaliśmy system w samą porę”.
Więcej informacji:
Florian Peißker i in., Układ podwójny w gromadzie S w pobliżu supermasywnej czarnej dziury Strzelec A*, Komunikacja przyrodnicza (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-54748-3
© 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.
Cytat: Dwie gwiazdy mogą krążyć wokół siebie w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w naszej galaktyce Drogi Mlecznej (2024, 21 grudnia) pobrane 22 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-stars-orbiting-supermassive-black -dziura.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.