Na podstawie dużego badania eksperci ostrzegają przed pomijanymi grupami żywności, które chronią przed rakiem.
Zachęcają ludzi do spożywania większej ilości błonnika znajdującego się w produktach takich jak płatki owsiane, fasola i popcorn oraz wapnia znajdującego się w jogurcie, mleku krowim i sardynkach.
W nowym badaniu oszacowano, że dieta uboga w błonnik, wapń i warzywa jest odpowiedzialna za aż 35 procent przypadków raka okrężnicy w USA.
Analizując federalne dane dotyczące zdrowia dotyczące 700 000 przypadków raka, naukowcy przyjrzeli się także znanym czynnikom ryzyka, takim jak palenie, promieniowanie i otyłość.
Chociaż palenie było najczęstszym czynnikiem ryzyka wszystkich postaci raka, dieta nadal była powiązana z jednym na 20 przypadków ogółem.
Naukowcy z American Cancer Society odkryli, że dieta uboga w błonnik, ale bogata w przetworzone mięso może zwiększać ryzyko raka jelita grubego
Powyższy wykres pokazuje, że liczba przypadków raka okrężnicy wśród osób poniżej 50. roku życia wzrosła o ponad 5500 w ciągu 20 lat. W 2020 r. nastąpił spadek, ponieważ pandemia Covida spowodowała, że mniej osób zgłaszało się na badania przesiewowe
Chociaż owoce, warzywa, a w ostatnich miesiącach błonnik były reklamowane ze względu na ich właściwości przeciwnowotworowe, nowe badanie wykazało, że wapń jest głównym czynnikiem ochronnym.
Minerał pomaga między innymi utrzymać zdrowie kości, mięśni i serca.
Jednak eksperci uważają, że może również pomóc w wiązaniu kwasów tłuszczowych w okrężnicy, co pomaga zapobiegać tworzeniu się komórek raka jelita grubego.
Agencje zdrowia zalecają 1000 do 2500 miligramów dziennie ze źródeł takich jak chleb żytni, brokuły, mleko i jogurt.
Na filiżankę mleka krowiego, włączając mleko pełne, odtłuszczone i o niskiej zawartości tłuszczu, znajduje się około 300 mg wapnia.
Jednak dane NIH sugerują, że prawie połowa Amerykanów nie spożywa wystarczającej ilości tego składnika odżywczego, co naraża ich nie tylko na ryzyko raka okrężnicy, ale także łamliwości kości i zakrzepów krwi.
Z drugiej strony uważa się, że błonnik zapobiega rakowi okrężnicy, pomagając w częstszych wypróżnieniach, co może skrócić czas przebywania szkodliwych substancji chemicznych w jelitach.
Istnieją dowody na to, że błonnik wiąże substancje rakotwórcze w kale, co pomaga wydalić je z organizmu.
Ma inne właściwości przeciwnowotworowe – takie jak utrzymywanie uczucia sytości na dłużej i zmniejszanie prawdopodobieństwa przejadania się. Nadwaga drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
Nowe badanie wykazało, że brak błonnika jest odpowiedzialny za 12 procent przypadków raka jelita grubego u mężczyzn i kobiet poniżej 50. roku życia.
To może być znaczące, biorąc pod uwagę najnowsze analizy wykazały, że 95 procent Amerykanów nie spożywa wystarczającej ilości błonnika, który można znaleźć w pełnych ziarnach, takich jak owies i owocach, takich jak truskawki.
American Heart Association zaleca, aby dorośli spożywali od 25 do 30 gramów błonnika dziennie z pożywienia, a nie z suplementów.
Tymczasem najnowsze badanie wykazało, że u mężczyzn, którzy nie spożywają wystarczającej ilości owoców i warzyw, ryzyko zachorowania na raka gardła jest o 30 procent większe, a prawie dziewięciu na 10 przypadkom można zapobiec dzięki zdrowej diecie.
Odkrycie to wynika z szacunków CDC, że dziewięciu na dziesięciu Amerykanów nie spożywa dziennie wystarczającej ilości owoców i warzyw – 1,5 do 2 filiżanek owoców i 2 do 3 szklanek warzyw.
Zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w kwas foliowy, takich jak jarmuż i szpinak, może zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej i gardła u mężczyzn
Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu przez amerykański Rak Społeczeństwo (ACS) odkryli, że ogólnie dieta była powiązana z zaledwie czterema procentami przypadków raka i zgonów.
Niezdrowa dieta miała najsilniejszy związek z rakiem jelita grubego.
Odkryli, że za około 13 procent przypadków raka jelita grubego można przypisać przetworzone mięso, takie jak kiełbasa, bekon i hot dogi, a u mężczyzn odsetek ten wzrasta do 14,6 procent.
Zespół ACS odkrył, że nieco ponad połowie nowotworów jelita grubego można zapobiec poprzez zmianę stylu życia, a 35 procent wiąże się z dietą.
Nadal nie jest jasne, dlaczego te mięsa mogą przyczyniać się do raka jelita grubego, ale inne niedawne badania przedstawiły teorie.
Na przykład badanie przeprowadzone przez naukowców z Cleveland Clinic wykazało, że związki zawarte w przetworzonym mięsie, zwane metabolitami, występują w wyższym stężeniu u młodszych osób chorych na raka jelita grubego niż u osób po 50. roku życia.
Główny badacz tego badania, dr Suneel Kamath, powiedział wcześniej DailyMail.com, że metabolity prawdopodobnie pomagają odżywiać komórki nowotworowe i „przejmować” normalne komórki. Powoduje to wzrost guzów, pozbawiając zdrowe komórki energii potrzebnej do utrzymania normalnych funkcji.
Jednak okaże się, dlaczego niższy poziom tych metabolitów jest niższy niż u starszych osób z tą samą chorobą.
Błonnik jest niezbędny do wielu funkcji trawiennych. Należą do nich: wypełnienie stolca, dzięki czemu łatwiej go przechodzi i zapobiega zaleganiu rakotwórczych substancji chemicznych w okrężnicy i odbytnicy.
Badania przeprowadzone na Ohio State University sugerują również, że dieta uboga w błonnik i bogata w cukier może „przyspieszyć starzenie się” komórek, czyniąc je bardziej podatnymi na raka.
Największą zawartość błonnika mają owoce takie jak gruszki, truskawki i awokado, a także produkty pełnoziarniste, takie jak owies.
Ponadto naukowcy z ACS odkryli, że niewystarczająca ilość pokarmów bogatych w wapń, takich jak mleko, jogurt i sardynki, została powiązana z około czterema procentami nowotworów jelita grubego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Nie jest jasne, w jaki sposób wapń może obniżać ryzyko raka jelita grubego, chociaż poprzednie badania sugerują, że pomaga on wiązać kwasy tłuszczowe w okrężnicy, które hamują wzrost komórek nowotworowych.
Ponadto wykazano również, że hamuje enzym dekarboksylazę ornityny, który ulega nadekspresji w niektórych nowotworach i pomaga w odżywianiu nowotworów.
Badanie ACS wykazało również, że niskie spożycie owoców i warzyw jest przyczyną jednego na trzy nowotwory jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani, a także 31 procent zgonów.
Może to wynikać z tego, że wykazano, że jedzenie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), infekcji przenoszonej drogą płciową, która jest główną przyczyną raka szyjki macicy u kobiet oraz raka gardła i jamy ustnej u mężczyzn.
Według Moffitt Cancer Center na Florydzie owoce i warzywa zawierające związek kwasu foliowego najprawdopodobniej zmniejszą ryzyko HPV. Dzieje się tak dlatego, że żywność taka jak szpinak, jarmuż, jajka i owoce cytrusowe zawierają przeciwutleniacze, czyli składniki odżywcze, które atakują cząsteczki chorobotwórcze zwane wolnymi rodnikami.
Wykazano również, że zmniejszają one stan zapalny, który w przeciwnym razie spowodowałby mutację komórek zakaźnych.
Zespół ACS odkrył również, że aż dziewięciu na 10 nowotworów jamy ustnej i gardła można zapobiec, wybierając zdrowszy styl życia, taki jak rzucenie palenia i ćwiczenia fizyczne.