Badania z Uniwersytet w Nottingham wskazuje, że LSVT LOUD®, specjalistyczne leczenie mowy, jest skuteczniejsze niż tradycyjna terapia NHS dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona, poprawiając ich mowę i ogólną jakość życia.
Duże badanie kliniczne wykazało, że leczenie głosem Lee Silverman (LSVT LOUD®) jest skuteczniejsze niż obecna terapia mowy i języka zapewniana przez NHS podczas leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona (PD).
Wyniki badań finansowanych przez NIHR HTA opublikowano 10 lipca w BMJ’a. Wykazali, że LSVT LOUD® był skuteczniejszy w zmniejszaniu zgłaszanego przez uczestnika wpływu problemów z głosem niż brak terapii mowy i języka, a także terapia mowy i języka zapewniana przez NHS.
Badanie prowadzili eksperci z uniwersytetów w Nottingham i Birmingham, a także współpracownicy z Sandwell and Dudley Hospital Trust, University College London, King’s College London, University of Bangor, Canterbury Christ Church University i Glasgow Caledonian University.
Zostało ono przeprowadzone przez ośrodki terapii mowy i języka NHS w Wielkiej Brytanii, a koordynowane i analizowane przez zespół z Birmingham Clinical Trials Unit (BCTU) na Uniwersytecie Uniwersytet w Birmingham.
Doświadczenia uczestników i wpływ na jakość życia
Badaniami kierowała profesor Catherine Sackley ze Szkoły Nauk o Zdrowiu i Centrum Badań Biomedycznych NIHR Nottingham. Mówi: „Wpływ problemów z mową i komunikacją u osób z chorobą Parkinsona może powodować poczucie napiętnowania. Może uniemożliwić im wychodzenie z domu, nawiązywanie kontaktów towarzyskich i wykonywanie codziennych zadań, takich jak zakupy, co może mieć szkodliwy wpływ na jakość ich życia.
„To pierwsze badanie tego rodzaju, które ma na celu sprawdzenie najskuteczniejszych opcji leczenia. Wyniki wyraźnie pokazują, że zastosowana w ten sposób metoda LSVT LOUD® jest zarówno skuteczna, jak i może być opłacalna. Metoda NHS w obecnej formie nie jest skuteczna. Teraz, gdy mamy te dane, musimy przyjrzeć się innym czynnikom i sprawdzić, czy stosowanie różnych terapii na różne sposoby będzie miało dalszy wpływ na wyniki”.
Opierając się na badaniu pilotażowym finansowanym przez The Dunhill Medical Trust, uczestnicy zostali zrekrutowani z 40 placówek NHS w Wielkiej Brytanii i podzieleni losowo na trzy grupy. Jedna grupa otrzymała LSVT LOUD®, jedna otrzymała aktualne leczenie mowy i języka NHS, a trzecia nie otrzymała żadnej terapii.
Porównanie zabiegów LSVT LOUD® i NHS
LSVT LOUD® to skuteczna terapia mowy dla osób z chorobą Parkinsona i innymi schorzeniami neurologicznymi. Terapia uczy osoby z chorobą Parkinsona używania głosu z bardziej normalną głośnością podczas mówienia w domu, w pracy lub w społeczeństwie. W tym celu pacjentom podaje się ćwiczenia głosowe.
Leczenie w ramach NHS to spersonalizowany program prowadzony przez terapeutę i jest mniej intensywny. Jest dostarczany w ciągu sześciu do ośmiu sesji, a nie LSVT LOUD®, który jest dostarczany w 16 sesjach w ciągu czterech tygodni.
W okresie od września 2016 r. do marca 2020 r. w badaniu wzięło udział 388 osób z chorobą Parkinsona i dyzartrią (trudnościami z mówieniem). 130 przydzielono do grupy LSVT LOUD®, 129 do grupy terapeutycznej NHS, a 129 nie otrzymało żadnego leczenia.
LSVT LOUD® składało się z czterech 50-minutowych sesji bezpośrednich lub zdalnych, prowadzonych co tydzień przez cztery tygodnie, z dodatkową praktyką w domu. Terapię mowy i języka NHS ustalał lokalny terapeuta w odpowiedzi na indywidualne potrzeby uczestnika. Średnio jedna sesja co drugi tydzień odbywała się przez 11 tygodni.
Wyniki próby i wnioski
Wyniki badania wykazały, że LSVT LOUD® był skuteczniejszy w zmniejszaniu skutków dyzartrii niż brak terapii logopedycznej i wersja NHS. Terapia NHS nie wykazała żadnych korzyści w porównaniu z brakiem terapii mowy i języka.
Adrian Wrigley, który choruje na chorobę Parkinsona, powiedział: „Badania dotyczące terapii mowy i języka są dla mnie osobiście bardzo ważne, ponieważ widziałem na własne oczy, jak utrata lub ograniczenie naszego głównego narzędzia komunikacji prowadzi do wyższego poziomu frustracji i niepokoju nie tylko u osób nas z chorobą Parkinsona, ale naszych partnerów i przyjaciół. Dlatego opracowanie skutecznego leczenia jest bardzo ważne dla społeczności osób cierpiących na chorobę Parkinsona”.
Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Leczenie głosem, które daje pacjentom z chorobą Parkinsona nowe życie.
Odniesienie: „Leczenie głosem Lee Silvermana a terapia mowy i języka NHS a kontrola dyzartrii u osób z chorobą Parkinsona (PD COMM): pragmatyczne, oparte na Wielkiej Brytanii, wieloośrodkowe, trójramienne, w grupach równoległych, odślepione, randomizowane badanie kontrolowane” autorstwa Catherine M. Sackley , Caroline Rick, Marian C Brady, Rebecca Woolley, Christopher Burton, Smitaa Patel, Patricia Masterson-Algar, Avril Nicoll, Christina H Smith, Sue Jowett, Natalie Ives, Gillian Beaton, Sylvia Dickson, Ryan Ottridge, Leslie Sharp, Helen Nankervis i Carl E. Clarke, 10 lipca 2024 r., BMJ.
DOI: 10.1136/bmj-2023-078341
Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem, program oceny technologii medycznych.