Strona główna nauka/tech Drzewa usuwają metan z powietrza

Drzewa usuwają metan z powietrza

77
0


Kora drzewa

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Birmingham pokazuje, że drobnoustroje z kory drzew pochłaniają metan atmosferyczny, zwiększając korzyści klimatyczne drzew o 10% i identyfikując je jako ważne pochłaniacze metanu wraz z glebą.

Nowe badania pokazują, że drobnoustroje z kory drzew pochłaniają znaczne ilości metanu, zwiększając korzyści klimatyczne drzew o około 10%. Odkrycie to podkreśla znaczenie drzew w łagodzeniu zmiany klimatu i wspiera sadzenie drzew i ochronę lasów jako kluczowe strategie w światowych wysiłkach na rzecz redukcji metanu.

Według badania opublikowanego w Naturapowierzchnie kory drzew odgrywają ważną rolę w usuwaniu metanu z atmosfery.

Chociaż od dawna wiadomo, że drzewa korzystnie wpływają na klimat, usuwając dwutlenek węgla z atmosfery, nowe badania ujawniają zaskakującą dodatkową korzyść dla klimatu. Mikroby ukryte w korze drzew mogą absorbować metan – silny gaz cieplarniany – z atmosfery.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu w Birmingham po raz pierwszy wykazał, że drobnoustroje żyjące w korze lub w samym drewnie usuwają metan atmosferyczny w skali równej lub większej niż gleba. Obliczają, że dzięki temu nowo odkrytemu procesowi drzewa są ogólnie o 10 procent bardziej korzystne dla klimatu, niż wcześniej sądzono.

Wpływ metanu i wkład drzew

Metan jest odpowiedzialny za około 30 procent globalnego ocieplenia od czasów przedindustrialnych, a emisje rosną obecnie szybciej niż kiedykolwiek od czasu rozpoczęcia pomiarów w latach 80. XX wieku.

Chociaż większość metanu jest usuwana w wyniku procesów zachodzących w atmosferze, gleby są pełne bakterii, które pochłaniają gaz i rozkładają go w celu wykorzystania jako energia. Uważano, że jedynym ziemskim pochłaniaczem metanu jest gleba, ale obecnie naukowcy pokazują, że drzewa mogą być równie ważne, a może nawet ważniejsze.

Główny badacz badania, profesor Vincent Gauci z Uniwersytet w Birminghampowiedział: „Głównym sposobem, w jaki uwzględniamy wkład drzew w środowisko, jest pochłanianie dwutlenku węgla fotosynteza i magazynowanie go w postaci węgla. Wyniki te pokazują jednak niezwykły nowy sposób, w jaki drzewa zapewniają istotne usługi klimatyczne.

„Światowe zobowiązanie dotyczące metanu, zainaugurowane w 2021 r. podczas szczytu klimatycznego COP26, ma na celu ograniczenie emisji metanu o 30 procent do końca dekady. Nasze wyniki sugerują, że sadzenie większej liczby drzew i ograniczanie wylesiania z pewnością muszą być ważnymi elementami każdego podejścia do tego celu”.

Absorpcja metanu różni się w zależności od rodzaju lasu

W badaniu naukowcy badali wyżynne drzewa leśne tropikalne, umiarkowane i borealne. W szczególności dokonali pomiarów w lasach tropikalnych Amazonii i Panamy; umiarkowane drzewa liściaste w Wytham Woods w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii; i borealny las iglasty w Szwecji. Absorpcja metanu była największa w lasach tropikalnych, prawdopodobnie dlatego, że drobnoustroje rozwijają się w panujących tam ciepłych i wilgotnych warunkach. Nowo odkryta absorpcja metanu dodaje średnio około 10% korzyści klimatycznych, jakie zapewniają drzewa umiarkowane i tropikalne.

Badając wymianę metanu między atmosferą a korą drzew na różnych wysokościach, byli w stanie wykazać, że na poziomie gleby drzewa prawdopodobnie emitowały niewielkie ilości metanu, kilka metrów w górę w kierunku przełączników wymiany, a metan z atmosfery jest zużywany.

Ponadto zespół wykorzystał metody skanowania laserowego do ilościowego określenia całkowitej globalnej powierzchni kory drzew leśnych, a wstępne obliczenia wykazały, że całkowity globalny udział drzew wynosi 24,6–49,9 Tg (miliony ton) metanu. Wypełnia to dużą lukę w zrozumieniu globalnych źródeł i pochłaniaczy metanu.

Analiza kształtu drzew pokazuje również, że gdyby cała kora wszystkich drzew świata została ułożona płasko, powierzchnia byłaby równa powierzchni lądu Ziemi. „Drzewiaste powierzchnie dodają trzeci wymiar interakcji życia na Ziemi z atmosferą, a ten trzeci wymiar tętni życiem i niespodziankami” – powiedział współautor Yadvinder Malhi z badania Uniwersytet Oksfordzki.

Profesor Gauci i współpracownicy z Birmingham planują obecnie nowy program badawczy, aby dowiedzieć się, czy wylesianie doprowadziło do zwiększonego stężenia metanu w atmosferze. Ich celem jest także lepsze poznanie samych drobnoustrojów i mechanizmów stosowanych do pochłaniania metanu, a także zbadanie, czy można usprawnić usuwanie metanu z atmosfery przez drzewa.

Odniesienie: „Globalny pobór metanu atmosferycznego przez zalesione powierzchnie drzew wyżynnych”: Vincent Gauci, Sunitha Rao Pangala, Alexander Shenkin, Josep Barba, David Bastviken, Viviane Figueiredo, Carla Gomez, Alex Enrich-Prast, Emma Sayer, Tainá Stauffer, Bertie Welch, Dafydd Elias, Niall McNamara, Myles Allen i Yadvinder Malhi, 24 lipca 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-07592-w





Link źródłowy