Mam 77 lat i od sześciu miesięcy cierpię na niekontrolowany drybling. Ani mój lekarz rodzinny, ani dentysta nie wiedzą, w czym tkwi problem. Jedyny lek jaki biorę to omeprazol na zgagę. Co jest ze mną nie tak?
Doktor Ellie odpowiada: Nadmierne ślinienie się jest niepokojącym objawem, ale może również podrażniać okolice ust, powodując spierzchnięcie warg i infekcje skóry. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na jej leczenie.
Przyczyną wyciekania jest zwykle problem z zębami – obejmuje to próchnicę zębów lub choroby dziąseł.
Jeśli jednak dentysta zbadał sprawę i nie stwierdził żadnego problemu, to faktycznie wyklucza taką możliwość.
Przyczyną wyciekania jest zwykle problem stomatologiczny, taki jak próchnica lub choroba dziąseł
Refluks żołądkowy może również prowadzić do nadmiernego ślinienia się. Lek na zgagę, omeprazol, powinien temu zaradzić, ale możliwe jest, że nie pozwala skutecznie kontrolować problemu, dlatego warto omówić zmianę leku z lekarzem rodzinnym.
Drybling może czasami być wywołany stanem neurologicznym, takim jak choroba Parkinsona, choroba neuronu ruchowego lub stwardnienie rozsiane, chociaż zazwyczaj towarzyszą temu inne objawy, takie jak drżenie, zmęczenie i utrata równowagi.
Jedną z opcji dla pacjenta z tym problemem byłaby wizyta u logopedy, który może wskazać problem z mięśniami połykającymi, który może być przyczyną dryblingu.
Powinni także być w stanie zapewnić ćwiczenia, które pomogą złagodzić objawy. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do jednego z tych specjalistów.
Istnieją również leki pomagające zwalczyć nadmierne ślinienie. Są one zwykle stosowane w leczeniu pacjentów, którzy mają nadmiar śliny, ale nie ma powodu, dla którego ktoś z problemem kapania nie mógłby ich wypróbować.
Ponownie, lekarz rodzinny powinien być w stanie przepisać te metody leczenia.
Mam mały guzek tuż pod ramieniem, który boli kilka razy dziennie. Zwlekałam z pójściem do lekarza, bo nie chciałam niepotrzebnych badań. Co powinienem zrobić?
Doktor Ellie odpowiada: Wszystko, co powoduje codzienne napady bólu, powinno zostać zbadane przez lekarza. Nawet jeśli podstawowa przyczyna nie zagraża życiu, nie ma powodu, dla którego ktokolwiek miałby znosić taki poziom cierpienia.
Biorąc pod uwagę, że guzki mogą być oznaką raka, zawsze należy je sprawdzić u lekarza rodzinnego.
Jednak guzki nowotworowe mają tendencję do zmiany kształtu lub wzrostu w miarę upływu czasu. Jeżeli choroba utrzymuje się przez wiele lat bez zmian, jest mało prawdopodobne, że jest to nowotwór.
Częstszą przyczyną grudek skórnych jest cysta (woreczek z płynem) lub tłuszczak (nagromadzenie tłuszczu), które tworzą się pod skórą. Zwykle NHS nie usuwałaby nienowotworowego narośla. Jeśli jednak powoduje ból, opcją może być operacja.
Zbadanie guzka można przeprowadzić za pomocą prostego i bezbolesnego badania USG.
Zwykle lekarz rodzinny może skierować w tej sprawie, a czas oczekiwania nie powinien być zbyt długi. W rzadkich przypadkach próbkę można pobrać za pomocą igły.
Tymczasem warto omówić możliwości uśmierzania bólu z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.
Cierpię na zespół niespokojnych nóg. Biorę ropinirol i pramipeksol, ale one nie pomagają. Czy możecie polecić jakieś inne zabiegi?
Doktor Ellie odpowiada: Zespół niespokojnych nóg to schorzenie trudne w leczeniu, ponieważ lekarze nie do końca go rozumieją.
Chorzy odczuwają potrzebę poruszania nogami, zwykle wieczorami i w nocy. Mogą również odczuwać mrowienie lub skurcze.
Istnieją pewne dowody, że może to być powiązane z niedoborem żelaza, ale nie dotyczy to wszystkich osób cierpiących.
Wiemy, że palenie, alkohol i kofeina pogarszają sytuację, dlatego ważne jest ograniczenie spożycia tych substancji.
Podobnie ćwiczenia wydają się pomagać w łagodzeniu objawów, dlatego często zalecam pacjentom chodzenie na spacery i rozciąganie nóg raz dziennie.
Coraz więcej leków przepisywanych jest w celu leczenia zespołu niespokojnych nóg. Należą do nich pramipeksol i ropinirol, pierwotnie leki na chorobę Parkinsona, które pomagają złagodzić drżenie, jakiego doświadczają pacjenci.
Badania sugerują również, że leki przeciwbólowe gabapentyna i pregabalina pomagają zmniejszyć nasilenie objawów.
Często najtrudniejszą częścią życia z tą niewygodną chorobą jest to, że prowadzi ona do utraty snu, co jest nie tylko niepokojące, ale może również powodować dalsze problemy zdrowotne.
Lekarze pierwszego kontaktu mogą przepisać kodeinę przeciwbólową, aby złagodzić ból nóg i poprawić jakość snu. Jeśli pacjenci przyjmują już maksymalną dawkę, może być konieczne skierowanie do specjalisty ds. snu.
Ograniczenie czasu korzystania z telefonu komórkowego może pomóc osobom cierpiącym na stany lękowe i depresję (zdjęcie pozowane przez modelkę)
Czy próbowałeś porzucić telefon?
Zdecydowanie za dużo rozmawiam przez telefon, więc będąc na wakacjach, zdecydowałam się zamknąć go w szufladzie. Muszę przyznać, że ten cyfrowy detoks okazał się ogromnym sukcesem.
Zamiast odpowiadać na służbowe e-maile i przeglądać media społecznościowe, skupiłem się na cieszeniu się morzem i słońcem.
W mgnieniu oka poczułem zauważalny spadek poziomu lęku i poprawiła się jakość mojego snu.
Oczywiście w prawdziwym świecie nie możemy zapomnieć o telefonach – są one integralną częścią współczesnego życia. Martwię się jednak, że wszyscy spędzamy zbyt dużo czasu przyklejeni do ekranów.
Kiedy pacjenci mówią mi, że cierpią na stany lękowe i depresję, jedną z pierwszych rzeczy, które sugeruję, jest ograniczenie czasu korzystania z telefonu komórkowego.
Czy myślisz, że możesz być uzależniony od swojego telefonu? Czy próbowałeś się tego pozbyć – i jak to wyszło? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, korzystając z poniższego adresu e-mail.
Czy masz pytanie do dr Ellie Cannon? Wyślij e-mail na adres [email protected]
Doktor Cannon nie może prowadzić osobistej korespondencji, a jej odpowiedzi należy rozumieć w kontekście ogólnym.