Strona główna nauka/tech Dowody genetyczne wskazują na odrębnych osadników Wikingów z Wysp Owczych i Islandii

Dowody genetyczne wskazują na odrębnych osadników Wikingów z Wysp Owczych i Islandii

26
0


Dowody genetyczne wskazują na odrębnych osadników ze strony ojca na Wyspach Owczych i Islandii

Dzisiejszy krajobraz Wysp Owczych. Źródło: Eyðfinn Magnussen

Genetycy badali rozmieszczenie haplogrup chromosomu Y na Wyspach Owczych, o których wiadomo, że zostały skolonizowane przez Wikingów około roku 900 n.e., i porównali je z rozmieszczeniem haplogrup w dzisiejszej Skandynawii.

Za pomocą nowatorskich metod analizy wykazali, że rozkład haplotypów na Wyspach Owczych najbardziej przypomina ten w Norwegii i Danii oraz w mniejszym stopniu w Szwecji, ale różni się od tego w Islandii. Doszli do wniosku, że grupa Wikingów z całej Skandynawii skolonizowała Wyspy Owcze, które różniły się pochodzeniem geograficznym i składem genetycznym od tych, którzy osiedlili się na Islandii.

Starożytni Wikingowie z pewnością mieli bakcyla podróżowania. Od końca VIII wieku do około 1050 roku n.e. przemierzali Atlantyk na swoich langskipach aż do Nowej Fundlandii, Labradoru i Grenlandii, a także badali Morze Śródziemne i kontynentalną Eurazję.

Wiadomo, że wśród miejsc, w których osiedlili się Wikingowie, znalazły się Wyspy Owcze, archipelag składający się z 18 wysp na północnym Atlantyku. Prawdopodobnie nie byli to pierwsi: archeolodzy znaleźli dowody na to, że wyspy te były zamieszkane od około 300 roku n.e., prawdopodobnie przez mnichów celtyckich lub innych mieszkańców Wysp Brytyjskich. Jednak według Sagi Færeyinga, napisanej około 1200 roku, wódz Wikingów imieniem Grímur Kamban osiedlił się na Wyspach Owczych między około 872 a 930 rokiem n.e.

Ale skąd w Skandynawii pochodził Grímur i jego zwolennicy?

„Przedstawiamy mocne dowody na to, że Wyspy Owcze zostały skolonizowane przez zróżnicowaną grupę osadników płci męskiej z wielu populacji skandynawskich” – powiedział dr Christopher Tillquist, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Louisville w Kentucky i główny autor książki nowe badanie opublikowany w Granice w genetyce.

Współautorami Tillquista byli dr Allison Mann z Uniwersytetu w Wyoming i dr Eyðfinn Magnussen z Uniwersytetu Wysp Owczych.

Naukowcy określili genotyp 12 loci „krótkich powtórzeń tandemowych” (STR) na chromosomie Y 139 mężczyzn z Wysp Owczych Borðoy, Streymoy i Suðuroy. Przypisali każdego mężczyznę do najbardziej prawdopodobnej haplogrupy, z których każda ma inne znane rozmieszczenie w dzisiejszej Europie.

Naukowcy porównali rozkład genotypów z genotypami stwierdzonymi u 412 mężczyzn z Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii i Irlandii. Pozwoliło im to zrekonstruować populację źródłową założycieli populacji Wikingów.

Zaawansowane analizy wykazały, że zakres próbek z Wysp Owczych przypominał zakres genotypów z szerszej grupy skandynawskiej, podczas gdy genotypy islandzkie były odmienne.

Autorzy opracowali także potężną innowacyjną metodę genetyczną o nazwie „Odległość mutacyjna od haplotypu modalnego” w celu analizy zmienności SNP (polimorfizmów pojedynczego nukleotydu) w obrębie STR. Pozwoliło im to odkryć „efekt założyciela” – ślady przypadkowej utraty różnorodności podczas historycznej kolonizacji przez niewielką liczbę ludzi – utrzymujący się w składzie genetycznym dzisiejszych męskich populacji Wysp Owczych i Islandii.

„Naukowcy od dawna zakładali, że Wyspy Owcze i Islandia zostały zasiedlone przez podobnych ludów nordyckich. Jednak nasza nowatorska analiza wykazała, że ​​wyspy te zostały założone przez ludzi z różnych pul genów w Skandynawii” – powiedział Tillquist.

Odkryj najnowsze osiągnięcia nauki, technologii i kosmosu dzięki over 100 000 abonentów którzy codziennie korzystają z witryny Phys.org. Zapisz się do naszego bezpłatny biuletyn i otrzymuj aktualne informacje na temat przełomowych, innowacyjnych i ważnych badań —codziennie lub co tydzień.

„Jedna grupa, zróżnicowana pod względem skandynawskiego pochodzenia, osiedliła się na Wyspach Owczych, podczas gdy inna, bardziej zróżnicowana genetycznie grupa Wikingów skolonizowała Islandię. Mają odrębne sygnatury genetyczne, które przetrwały do ​​dziś”.

„Wygląda na to, że między tymi dwiema populacjami nie doszło później do żadnego krzyżowania się, pomimo ich bliskości geograficznej. Nasze wyniki pokazują, że ekspansja Wikingów na północny Atlantyk była bardziej złożona, niż wcześniej sądzono”.

„Każdy langskip, który wypływał na te odległe wyspy, przewoził nie tylko Wikingów, ale także odrębne dziedzictwo genetyczne. Możemy teraz prześledzić te oddzielne podróże prowadzące do podboju i osadnictwa, odkrywając bardziej zniuansowaną historię eksploracji Wikingów, niż ta opowiedziana w podręcznikach historii”.

Więcej informacji:
Allison E. Mann i in., Dowody genetyczne wskazują na odrębnych osadników ze strony ojca z Wysp Owczych i Islandii, Granice w genetyce (2024). DOI: 10.3389/fgene.2024.1462736

Cytat: Dowody genetyczne wskazują na różnych osadników Wikingów z Wysp Owczych i Islandii (2024, 25 listopada), pobrano 25 listopada 2024 z https://phys.org/news/2024-11-genetic-evidence-distinct-viking-settlers.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy