Strona główna nauka/tech Dotknij słońca rewolucyjnymi „kamieniami słonecznymi” NASA

Dotknij słońca rewolucyjnymi „kamieniami słonecznymi” NASA

26
0


Misja NASA PUNCH
Koncepcja artystyczna przedstawia cztery satelity misji NASA PUNCH obserwujące zewnętrzną atmosferę Słońca, koronę. Źródło: Instytut Badawczy Southwest

Obserwowanie nieba staje się dostępne dla wszystkich dzięki wystawie „Kamienie słoneczne”, projektowi Instytutu ATLAS NASAmisję PUNCH.

Na wystawie znajdują się dotykowe wersje starożytnych petroglifów, które prawdopodobnie przedstawiają wydarzenia słoneczne, dzięki czemu nauka o kosmosie staje się namacalna dla osób niedowidzących.

Ulepszanie obserwacji nieba: doświadczenie wielozmysłowe

Ludzie obserwują Słońce i gwiazdy od tysiącleci, korzystając z dostępnych im narzędzi do rejestrowania obserwacji gołym okiem. Obserwowanie nieba jest na ogół praktyką dla osób widzących, ale teraz może być doświadczeniem wielozmysłowym.

Studenci Instytutu Alliance for Technology, Learning and Society (ATLAS) na Uniwersytecie Colorado w Boulder współpracują z: Polarymetr NASA mający na celu ujednolicenie korony i heliosfery (PUNCH). oraz Centrum dla Niewidomych w Kolorado w celu opracowania dotykowych przedstawień dwóch starożytnych petroglifów (rytów skalnych).

Następnie uczniowie stworzyli wystawę zatytułowaną „Kamienie słoneczne”. W tym filmie studenci-twórcy opisują inspirację do projektu „Solar Stones” oraz wyjaśniają proces projektowania i budowy.

Tabliczki sensoryczne Dwa petroglify astronomiczne
Te dotykowe reprezentacje, czyli tabliczki sensoryczne, dwóch petroglifów, które według astronomów przedstawiają miejsca, w których należy stanąć, aby obserwować i przewidywać wschody słońca (na dole po lewej) i całkowite zaćmienie słońca (na dole po prawej), znalezione w pomniku narodowym Kanionu Chaco w Nowym Meksyku. Źródło: Kai Hughes/Instytut ATLAS na Uniwersytecie Colorado Boulder

Wystawa „Kamienie słoneczne”: Starożytne petroglify ożywają

Wystawa „Kamienie słoneczne” przedstawia dwa petroglify znalezione w Narodowym Parku Historycznym Kultury Chaco, położonym w północno-zachodnim Nowym Meksyku.

Jedna ma osobliwe zawijasy wychodzące we wszystkich kierunkach z centralnego dysku, a druga jest spiralna. Uważa się, że petroglif zakręcony przedstawia całkowite zaćmienie słońca, które miało miejsce 11 lipca 1097 r. Duży wir w lewym górnym rogu petroglifu może reprezentować erupcję słoneczną. Ten petroglif ma znaczenie, ponieważ niektórzy astronomowie stawiają hipotezę, że jest to pierwsze znane przedstawienie burzy słonecznej w najbardziej zewnętrznej warstwie Słońca, zwanej koroną.

Drugi petroglif znajduje się tuż za rogiem petroglifu curlicue i wyznacza miejsce, w którym można obserwować i przewidywać wschody słońca przed i po przesileniu letnim – ważnej kulturowo porze roku dla starożytnych i współczesnych mieszkańców Pueblo.

W tym filmie studenci-twórcy opisują inspirację do projektu „Solar Stones” oraz wyjaśniają proces projektowania i budowy. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należące do NASA

Łączenie dostępności i nauk o kosmosie poprzez naukę dotykową

„Mój zespół naprawdę chciał pracować nad tym projektem, ponieważ przestrzeń jest zwykle medium wizualnym i doświadczeniem, ale co, jeśli nie można zobaczyć? Jak w skuteczny sposób uzupełnić tę wiedzę?” powiedział Kai Hughes, student ATLAS-u pracujący nad projektem. „Pomyśleliśmy, że naprawdę pomocne byłoby połączenie historii, nauk o kosmosie i dostępności, aby stworzyć dotykowe wersje tych petroglifów związanych ze starożytną astronomią, które otwierają drzwi osobom z wadami wzroku lub bez nich”.

„Ten projekt jest dla mnie ważny, ponieważ nigdy nie byłem tradycyjnym uczniem” – powiedziała Caileigh Hudson, kolejna studentka projektu ATLAS biorąca udział w projekcie. „To świetny sposób, aby uczyć ludzi o heliofizyce poprzez dotyk, co różni się od tradycyjnej nauki, którą widzimy w szkołach”.

Misja PUNCH: Zrozumienie wpływu Słońca na nasz Układ Słoneczny

Wysłana przez NASA misja PUNCH, której wystrzelenie zaplanowano na początek 2025 r., obejmuje cztery satelity, które będą badać koronę słoneczną oraz przyspieszanie materii w koronie, aż stanie się wiatrem słonecznym wypełniającym Układ Słoneczny. Satelity będą znajdować się na niskiej orbicie okołoziemskiej i będą wytwarzać ciągłe, trójwymiarowe obrazy wiatru słonecznego i burz słonecznych przemieszczających się ze Słońca na Ziemię.

Misja PUNCH jest również poświęcona projektom informacyjnym i współpracy ze studentami, takimi jak projekt Solar Stones. Program informacyjny PUNCH realizuje temat starożytnych i współczesnych obserwacji Słońca, który pokazuje, że eksploracja Słońca prowadzona przez NASA jest naturalnym przedłużeniem odwiecznego zaangażowania ludzkości w obserwację i przewidywanie zachowania Słońca.

„Nasz temat informacyjny pozwala nam uczynić heliofizykę NASA bardziej osobistą i kulturową stosowną dla znacznie szerszej różnorodności ludzi” – powiedziała Cherilynn Morrow, dyrektor ds. zasięgu misji PUNCH. „Dotyczy to naszych rdzennych Amerykanów i niewidomych współpracowników, którzy współpracują z nami nad tworzeniem wzbogacających produktów informacyjnych, takich jak modele 3D petroglifów, które są korzystne dla wszystkich”.

Zasięg i współpraca: poszerzanie horyzontów obserwacji słońca

Misja PUNCH współpracuje z czterema planetariami i ośrodkami naukowymi, a także innymi wielokulturowymi partnerami z regionu Four Corners w USA (Kolorado, Nowy Meksyk, Utah i Arizona), aby wdrożyć program informacyjny. Więcej informacji można znaleźć na stronie PUNCH witryna misji.

PUNCH jest prowadzony przez biuro Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado. Misją zarządza Biuro Programu Explorers w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland na zlecenie Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. Instytut Badawczy Southwest zbuduje kamery szerokokątne dla statku kosmicznego oraz zbuduje i będzie obsługiwał PUNCH. Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej w Waszyngtonie zbuduje kamery wąskiego pola dla statku kosmicznego i przeprowadzi testy optyczne. Rutherford Appleton Laboratory Space w Wielkiej Brytanii zapewni detektory i kalibrację na potrzeby misji.



Link źródłowy