Strona główna Sporty Dostarczenie, wyczucie czasu i „czarna sztuka” – anatomia stałego fragmentu gry

Dostarczenie, wyczucie czasu i „czarna sztuka” – anatomia stałego fragmentu gry

4
0


Oprócz czynników technicznych Pedersen uważa, że ​​gdy drużyna odnosi sukcesy po rzutach rożnych, w grę wchodzi także gra mentalna – jej reputacja powoduje niepewność wśród przeciwnika.

„W Blackburn w pewnym momencie przewodziliśmy w lidze pod względem bramek po stałych fragmentach gry” – mówi. Pomaga ci to, gdy wzbudzasz strach u przeciwników. Widać to w Arsenalu. Kiedy widzisz ten strach u przeciwnika, kontynuujesz jego atak. Widzieliśmy to w Blackburn.

Coraz ważniejsza staje się także rola podmiotów, które niekoniecznie są celem dostawy. Odwrócenie wzroku od wykonawcy stałego fragmentu gry i spojrzenie na zawodników oczekujących na dośrodkowanie pozwala dostrzec starannie zaaranżowany program przepychania się i „blokowania”, mający na celu umożliwienie swobodnego biegu przy piłce w przypadku najsilniejszych główek drużyny.

„Kluczem do sukcesu w rzutach rożnych jest «czarna sztuka» – czyli blokowanie” – mówi Stuart Reid, niezależny analityk scenografii, który współpracował z kilkoma zawodowymi klubami.

„Nawet jeśli grasz w drużynie, która nie ma świetnych umiejętności w powietrzu, większość drużyn będzie miała przynajmniej jednego zawodnika, który dobrze radzi sobie w powietrzu. Jeśli użyjesz blokowania, istnieje szansa, że ​​uda ci się uwolnić tego zawodnika”.

„Tony Pulis świetnie blokował” – dodaje Shawcross o swoim byłym menadżerze Stoke. „Zorganizowaliśmy dwa lub trzy różne bloki, zanim piłka wpadnie do siatki, co dałoby temu zawodnikowi przestrzeń do ataku. Idealnie byłoby, gdyby ktoś był wolny na przednim słupku, ktoś wolny na tylnym słupku, ktoś wolny w środku i ktoś blokujący bramkarza.

„Wszystkie rzeczy, o których teraz mowa w tekstach Mikela Artety, zostały zrobione wiele lat temu przez walijskiego geniusza Tony’ego Pulisa”.

Rzuty rożne nadal stwarzają stosunkowo niski procent szans na zdobycie bramki – na przykład w zeszłym sezonie tylko 4,6% rzutów rożnych zakończyło się zdobyciem bramki.

Jednak jak pokazuje Arsenal – gdy podopieczni Artety w sezonie 2023–2024 wykorzystali 6% rzutów rożnych na boisku – praca na poligonie może procentować.

„W dzisiejszych czasach o ważnych meczach decydują stałe fragmenty gry” – podsumowuje Pedersen. „Im lepiej radzisz sobie ze stałymi fragmentami gry, tym większą masz szansę na wygranie tych ważnych meczów. To duży czynnik X”.



Link źródłowy