Strona główna nauka/tech Domowy test na raka jelita grubego jest tak samo skuteczny jak kolonoskopia

Domowy test na raka jelita grubego jest tak samo skuteczny jak kolonoskopia

71
0


Rak jelita grubego u mężczyzn

Nowe badanie podkreśla skuteczność nieinwazyjnego, domowego testu przesiewowego w kierunku raka jelita grubego w zmniejszaniu ryzyka zgonu z powodu raka jelita grubego o 33%.

A Sieć JAMA otwarta Badanie wykazało, że nieinwazyjne, domowe badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego mogą zmniejszyć ryzyko śmierci o 33%.

Naukowcy z Ohio State University i Kaiser Permanente przeanalizowali dane od 11 000 pacjentów i wykazali, że roczna skuteczność FIT jest równa dziesięcioletniej kolonoskopii. W badaniu położono nacisk na poprawę dostępności i zajęcie się dysproporcjami rasowymi w badaniach przesiewowych w kierunku raka.

Nieinwazyjne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Nieinwazyjny test przesiewowy w kierunku raka jelita grubego, który można wykonać w domu, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 33%. Sieć JAMA otwarta. Jest to pierwsze badanie oceniające skuteczność tego narzędzia w określonych grupach rasowych.

„Dowody wskazują, że przeprowadzanie FIT co roku jest tak samo skuteczne, jak kolonoskopia co 10 lat w celu badania przesiewowego osób o średnim ryzyku”. — Chyke Doubeni, lekarz medycyny, MPH

Na potrzeby tego badania naukowcy z Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Stanowym Ohio – Arthur G. James Cancer Hospital i Richard J. Solove Research Institute (OSUCCC – James) oraz Kaiser Permanente ocenili dane od prawie 11 000 pacjentów, którzy przeszli FIT w domu ( badania immunochemiczne kału) wśród członków Kaiser Permanente w Północnej i Południowej Kalifornii w latach 2002–2017. Kaiser Permanente prowadzi jeden z największych programów badań przesiewowych w domu w Stanach Zjednoczonych i jest liderem we wdrażaniu domowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w celu zwiększenia ogólną zgodność z wytycznymi dotyczącymi badań przesiewowych i zmniejszyć różnice w dysproporcjach rasowych.

Znaczenie dostępnych badań przesiewowych

„Właściwy test przesiewowy to taki, który zostanie wykonany – i to dobrze. Chociaż od dziesięcioleci wiemy, że raka jelita grubego można wykryć podczas badań przesiewowych w najwcześniejszym, przednowotworowym stanie, tylko około 60% Amerykanów w wieku 45–75 lat jest na bieżąco z badaniami przesiewowymi. To tragedia, ponieważ moglibyśmy uratować znacznie więcej istnień ludzkich, zwiększając dostępność badań przesiewowych za pomocą nieinwazyjnych metod badań przesiewowych, takich jak FIT” – stwierdził Chyke Doubeni, lekarz medycyny, MPH, starszy autor badania. Doubeni pełni funkcję dyrektora ds. kapitału własnego w Wexner Medical Center, zastępcy dyrektora ds. różnorodności, równości i włączenia społecznego w OSUCCC – James oraz profesora w Ohio State University College of Medicine.

Powiedział, że u niektórych osób może nie zostać poddana koloskopii przesiewowej ze strachu lub zawstydzenia, co powoduje, że u wielu osób diagnozuje się chorobę w bardziej zaawansowanym stadium, trudniejszym do wyleczenia.

Skuteczność FIT-u

„Dowody wskazują, że przeprowadzanie FIT co roku jest tak samo skuteczne, jak kolonoskopia co 10 lat w celu badania przesiewowego osób o średnim ryzyku. To badanie powinno dać osobom i ich klinicystom pewność stosowania tego nieinwazyjnego testu do badań przesiewowych oraz znaleźć sposoby na wdrożenie tych testów w społecznościach o niedostatecznym dostępie do badań, w których odsetek badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest bardzo niski” – stwierdziła Doubeni.

Zauważa jednak, że bardzo ważne jest, aby każda osoba, która uzyskała pozytywny wynik testu, nie zwlekała z wykonaniem kolonoskopii w celu sprawdzenia nieprawidłowego wyniku FIT. Kolonoskopia przesiewowa to zabieg polegający na wprowadzeniu do odbytnicy cienkiej rurki z małą końcówką aparatu w celu obejrzenia błony śluzowej jelita. Polipy przednowotworowe można następnie usunąć w czasie zabiegu, a wczesne nowotwory są leczone przed osiągnięciem zaawansowanego stadium. FIT polega na pobraniu próbki kału w domu i wysłaniu jej do laboratorium, gdzie zostaje poddane badaniu.

Projekt i metody badania

Na potrzeby nowego badania naukowcy ocenili informacje od 10 711 osób, które ukończyły badanie przesiewowe FIT w kierunku raka jelita grubego. W latach 2002–2017 w wielu ośrodkach medycznych zidentyfikowano pacjentów w wieku od 52 do 85 lat.

Oprócz zmniejszenia o 33% ryzyka śmierci spowodowanej rakiem jelita grubego, naukowcy zaobserwowali o 42% niższe ryzyko nowotworów lewej strony okrężnicy, w tym raka odbytnicy. Badania przesiewowe FIT powiązano także z niższym ryzykiem zgonu z powodu raka jelita grubego wśród Azjatów niebędących Latynosami, rasy czarnej i rasy białej niebędącej Latynosami.

„Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są skuteczne i stanowią jeden z najlepszych sposobów zmniejszania liczby zgonów z powodu raka jelita grubego” – powiedział Douglas Corley, lekarz medycyny, współkierownik badania i dyrektor ds. badań w Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii. „To badanie, obejmujące co najmniej jedno badanie przesiewowe FIT w ciągu ostatnich kilku lat, potwierdza, że ​​ta metoda jest skutecznym narzędziem. Można je wykonywać w domu i przewidujemy, że regularne, coroczne stosowanie, zgodnie z zaleceniami, może z czasem skutkować jeszcze większym zmniejszeniem liczby zgonów z powodu nowotworów. W naszym środowisku zapewnienie wielu metod badań przesiewowych w kierunku raka zwiększyło udział do ponad 80%, co wiąże się z około 50% zmniejszeniem liczby zgonów z powodu raka jelita grubego”.

Zwiększanie dostępu do testów w domu

Centrum Medyczne Wexner i OSUCCC – James uruchomiły Program pilotażowy zapewnienie domowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, które obecnie są oferowane także w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Program stanowi pierwszy krok w szerszej realizacji, zmierzającej do badań przesiewowych.

Według American Cancer Society u pacjentów rasy czarnej ryzyko rozpoznania raka okrężnicy jest o 20% większe i ryzyko śmierci z powodu tej choroby jest o 40% większe w porównaniu z pacjentami rasy białej niebędącymi Latynosami. W regionie Appalachów występuje również nieproporcjonalnie wysoki wskaźnik zgonów z powodu raka jelita grubego.

Odniesienie: „Badanie przesiewowe testów immunochemicznych w kale i ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego” autorstwa Chyke A. Doubeni, Douglas A. Corley, Christopher D. Jensen, Theodore R. Levin, Nirupa R. Ghai, Kimberly Cannavale, Wei K. Zhao, Kevin Selby , Skye Buckner-Petty, Ann G. Zauber, Robert H. Fletcher, Noel S. Weiss i Joanne E. Schottinger, 19 lipca 2024 r., Sieć JAMA otwarta.
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.23671

Współpracownicy biorący udział w badaniu finansowanym przez National Cancer Institute to m.in. Douglas Corley, lekarz medycyny, dr Christopher Jensen, dr Theodore Levin, dr Nirupa Ghai, Kimberly Cannavale, Wei Zhao, Kevin Selby, Skye Buckner-Petty, MPH, dr Ann Zauber , Robert Fletcher, MD, Noel Weiss, MD i Joanne Schottinger, MD.





Link źródłowy