Jest to powszechnie używany przedmiot kuchenny, ale być może nadszedł czas, aby porzucić to akcesorium, jeśli chcesz zachować swoje zdrowie pod kontrolą.
Doktor Daniel Pompa, ekspert ds. dobrego samopoczucia z Utah, ostrzega, że skromna gąbka kuchenna jest magnesem dla szkodliwych bakterii, które mogą powodować „choroby i problemy jelitowe”.
Doktor Pompa twierdzi, że te chłonne kwadraty są ozdobione setkami maleńkich „zakątków i zakamarków”, a ich czyszczenie jest prawie niemożliwe.
Nawet jeśli spróbujesz włożyć je do zmywarki w celu wysterylizacji, specjalista ds. bezpieczeństwa żywności twierdzi, że to nie zadziała, ponieważ zarazki zostaną „chronione” w tych maleńkich otworach.
USDA sugeruje również podgrzewanie gąbek kuchennych w kuchence mikrofalowej lub gotowanie w celu „zmniejszenia części ładunku bakteryjnego”, ale dr Pompa pozostaje nieprzekonana.
Doktor Daniel Pompa, ekspert ds. dobrego samopoczucia z Utah, ostrzega, że skromna gąbka kuchenna jest magnesem dla szkodliwych bakterii
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Zamiast tego zaleca wymianę ich „co jeden lub dwa dni”.
Ponieważ jednak koszty zakupu nowych gąbek szybko rosną, sugeruje zamiast tego zainwestować w silikonową nakładkę do szorowania.
W klipie na Instagramie, który zebrał ponad 20 000 polubień, medyk mówi o tych płatkach czyszczących: „I tak szorują lepiej, nie zatrzymują bakterii, a jeśli włożysz je do zmywarki, faktycznie się ich pozbędziesz. ’
Film szybko zyskał dziesiątki komentarzy, a widzowie dzielili się własnymi metodami czyszczenia gąbkami i debatowali, która jest najlepsza.
Jeden z komentatorów powiedział w odpowiedzi na radę dr Pompy: „Proszę, zaprzestańcie tych nonsensów! Ludzie, nie musicie wyrzucać gąbki do mycia naczyń.
Zamiast tego zrób to; po umyciu naczyń gąbką włożyć do miski/pojemnika z mieszaniną wody (najlepiej przegotowanej), soli i octu.
„Jeśli zrobisz to po umyciu naczyń, gąbka może wytrzymać tak długo, jak chcesz”.
Jednak inny komentator zgodził się z dr Pompą, pisząc: „Zawsze uważałem, że te gąbki są obrzydliwe.
W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku niemieccy naukowcy odkryli, że jedna gąbka kuchenna zawierała oszałamiające 54 miliardy komórek bakteryjnych na powierzchni 1 cm kwadratowej.
„Używamy szczotki, którą codziennie myjemy w zmywarce i czyścimy mydłem antybakteryjnym”.
W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku niemieccy naukowcy odkryli, że jedna gąbka kuchenna zawierała oszałamiające 54 miliardy komórek bakteryjnych na powierzchni 1 cm kwadratowej.
Po przeanalizowaniu próbek DNA z 14 różnych gąbek naukowcy odkryli, że dominuje w nich klasa bakterii zwana Gammaproteobacteria, do której zalicza się wiele ludzkich patogenów, w tym bakterie wywołujące dur brzuszny, dżumę, cholerę i zatrucia pokarmowe.
Badanie wykazało, że gąbki kuchenne ze względu na swoją porowatą naturę i zdolność wchłaniania wody „mają zdolność gromadzenia i rozprzestrzeniania bakterii o prawdopodobnym potencjale chorobotwórczym”.
Poza tym naukowcy wykazali, że w kuchni żyje więcej drobnoustrojów niż w toaletach.
„Było to głównie zasługą gąbek kuchennych, które, jak udowodniono, stanowią największe w całym domu zbiorniki aktywnych bakterii” – wyjaśniają.
Naukowcy stwierdzili również, że „gąbki kuchenne nie tylko pełnią rolę rezerwuaru mikroorganizmów, ale także rozprzestrzeniają je na powierzchniach domowych, co może prowadzić do krzyżowego skażenia rąk i żywności, co jest uważane za główną przyczynę wybuchu chorób przenoszonych przez żywność. ’