Strona główna nauka/tech Dobra passa na górze Fuji wreszcie się kończy

Dobra passa na górze Fuji wreszcie się kończy

3
0


Śnieg powraca na górę Fuji
Po jednym z najdłuższych okresów bezśnieżnych w zarejestrowanej historii na japońską górę Fuji w końcu spadł śnieg, uchwycony przez zaawansowaną technologię obrazowania wykorzystaną w misji Sentinel-2. Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA

Na górze Fuji, najwyższej górze Japonii, spadł niedawno pierwszy śnieg po jednym z najdłuższych bezśnieżnych odcinków w ciągu ponad 130 lat prowadzenia rejestrów.

7 listopada misja Copernicus Sentinel-2 wykonała uderzające zdjęcie kultowej pokrywy śnieżnej góry, zaledwie dzień po tym, jak oddział Japońskiej Agencji Meteorologicznej w Shizuoce potwierdził pierwszą obserwację śniegu.

Satelita Sentinel-2 jest wyposażony w wielospektralny obraz o wysokiej rozdzielczości, który rejestruje obrazy optyczne w całym zakresie długości fal, od światła widzialnego po krótkofalowe widmo podczerwieni.

Dane zebrane przez Sentinel-2 wspierają różnorodne zastosowania, w tym rolnictwo precyzyjne, ocenę jakości wody i działania związane z reagowaniem na klęski żywiołowe.

Widok na górę Fuji
Góra Fuji, najwyższy szczyt Japonii, majestatycznie wznosi się na wysokość 3776 metrów (12389 stóp) na wyspie Honsiu. Ten aktywny stratowulkan, znany ze swojej niemal doskonałej symetrii, jest cenioną ikoną kulturową i duchową. Czczona w tradycji shinto i buddyjskiej, góra Fuji była inspiracją dla stuleci sztuki i literatury i nadal przyciąga miliony turystów, od wspinaczy po turystów.

Góra Fuji, aktywny stratowulkan wznoszący się na wysokość 3776 metrów (12389 stóp), jest najwyższą górą Japonii i cudem geologicznym. Położona na wyspie Honsiu ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 r., rozrzucając popiół po całym Tokio. Symetryczny kształt góry, powstały przez tysiąclecia aktywności wulkanicznej, jest natychmiast rozpoznawalny i symbolizuje naturalne piękno Japonii.

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku, góra Fuji służy również jako centralny punkt badań naukowych nad aktywnością sejsmiczną i zmianami środowiska, zachowując jednocześnie swój status miejsca świętego i symbolu kultury.



Link źródłowy