Strona główna zdrowie Do operacji mózgu, która mogłaby pomóc 750 000 Brytyjczyków cierpiących na OCD,...

Do operacji mózgu, która mogłaby pomóc 750 000 Brytyjczyków cierpiących na OCD, nie jest potrzebny nóż

17
0


Opracowywana technika operacji mózgu może pomóc ponad 750 000 osób w Wielkiej Brytanii cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Naukowcy z Korei odkryli, że nieinwazyjna procedura z wykorzystaniem ultradźwięków o dużej mocy – podczas której pacjenci pozostają przytomni – znacznie zmniejszyła objawy wyniszczającego stanu zdrowia psychicznego.

Osoby cierpiące na OCD cierpią z powodu niepożądanych myśli i powtarzalnych zachowań, zwanych kompulsjami, które mogą być niepokojące, a także czasochłonne.

Kompulsje mogą obejmować częste mycie rąk, liczenie wzorów, ciche powtarzanie słowa lub frazy lub układanie przedmiotów w określony sposób.

Około jedna na 50 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na OCD w pewnym momencie swojego życia, a większość przypadków można leczyć za pomocą terapii rozmową i leków.

NHS nie zaleca operacji mózgu jako metody leczenia OCD, ale zalecenia nie były aktualizowane od 2005 roku.

Operacja, testowana w dziesięcioletnim badaniu klinicznym, wykorzystuje wiązki energii ultradźwiękowej do niszczenia wybranych obszarów tkanki mózgowej.

Podczas zabiegu pacjenci pozostają przytomni i są poddawani ocenie przed i po dostarczeniu każdej wiązki ultradźwięków – skutki uboczne ograniczają się do bólów i zawrotów głowy podczas zabiegu, które później ustępują.

Nieinwazyjna procedura z wykorzystaniem ultradźwięków może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Nieinwazyjna procedura z wykorzystaniem ultradźwięków może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Osoby z OCD cierpią z powodu niepożądanych myśli i powtarzalnych zachowań, zwanych kompulsjami, takich jak częste mycie rąk

Osoby cierpiące na OCD cierpią z powodu niepożądanych myśli i powtarzalnych zachowań, zwanych kompulsjami, takich jak częste mycie rąk

Wykazano, że operacja „bez skalpela”, zwana skupioną ultrasonografią pod kontrolą rezonansu magnetycznego, zmniejsza objawy i nie powoduje żadnych skutków ubocznych przez ponad dziesięć lat po przeprowadzeniu.

Główny badacz badania, dr Jin Woo Chang z Koreańskiego Szpitala Uniwersyteckiego Anam, powiedział: „Ta technologia zapewni nowe życie osobom cierpiącym i zmagającym się z poważnymi problemami psychiatrycznymi”.

Procedura ultradźwiękowa jest obecnie stosowana przez NHS w leczeniu drżenia samoistnego – schorzenia układu nerwowego często będącego objawem choroby Parkinsona – a także mięśniaków macicy.

Według naukowców w przyszłości można będzie go stosować również w leczeniu innych powszechnych chorób psychicznych, takich jak depresja oporna na leczenie.



Link źródłowy