Francja stanie się jednym z wiodących zielonych krajów w Europie, ogłosił w czwartek (24 sierpnia) minister gospodarki Bruno Le Maire, dodając, że zwiększenie inwestycji w przemysł ekologiczny – przy jednoczesnym kontrolowaniu wydatków publicznych – będzie jednym z głównych priorytetów kraju.
„ [inflationary and energy] kryzys mamy już za sobą; nadchodzą czasy podboju. Wprowadzamy naszą politykę gospodarczą na właściwe tory” – powiedział Le Maire dziennikarzom i przedsiębiorcom w czwartek podczas wizyty we francuskiej fabryce naczyń kuchennych Fournier.
W długo oczekiwanym przemówieniu minister określił szereg priorytetów gospodarczych niezbędnych zarówno do zbilansowania ksiąg, jak i zapewnienia swobody dla inwestycji w dekarbonizację i innowacje w przemyśle, w obliczu trzech lat pandemii i wstrząsów energetycznych, które spowodowały eksplozję długu publicznego i inflacji.
„Nasze wyniki gospodarcze są kuloodporne” – powiedział przedsiębiorcom, twierdząc, że od 2017 r. francuska gospodarka radzi sobie lepiej niż włoska, niemiecka i hiszpańska, a jednocześnie utworzono ponad 2 miliony nowych miejsc pracy.
Trzymanie się „polityki strony podażowej” jest właściwym rozwiązaniem, stwierdził Le Maire, odmawiając podążania jakąkolwiek inną drogą polityczną. „Walkowanie przedsiębiorstw i obywateli podatkami w imię większej redystrybucji? Zdecydowanie nie”.
Cięcie wydatków publicznych
Francja jest jednym z najbardziej zadłużonych państw członkowskich UE, osiągając do kwietnia 2023 r. poziom 111,6% PKB, w porównaniu ze średnią w strefie euro wynoszącą 91,6%. Deficyt również wynosi 4,7% PKB, czyli znacznie przekracza próg 3% zapisany w traktatach UE.
„Przyspieszenie” redukcji poziomu długu jest dla Le Maire’a najważniejszym priorytetem – minister zamierza do 2027 r. sprowadzić go z powrotem do 108,3%. W czwartek zapowiedział cięcia wydatków publicznych o wartości 5 miliardów euro, aby osiągnąć te cele, w tym całkowite zniesienie długu do „tarcz” gazu i energii elektrycznej, wdrożonych po raz pierwszy na początku wojny na Ukrainie w celu ograniczenia cen energii.
Le Maire zapowiedział także usunięcie obecnej ulgi podatkowej, która obowiązuje w przypadku zakupu nieruchomości wyłącznie w celu wynajmu. Z kilku doniesień mediów wynika również, że trwają prace nad likwidacją ulg podatkowych sprzyjających praktykom „brązowym”, takim jak niższe stawki podatku na zakup paliwa w taksówkach.
Wreszcie, aby „zapewnić, że każdy płaci państwu to, co jest winien”, zostaną zintensyfikowane prace mające na celu ograniczenie oszustw „socjalnych” i podatkowych. Plan rządowy przedstawiony po raz pierwszy w maju wzbudził jednak obawy, że nie sięga on wystarczająco daleko, co pozwala uniknąć poważnych dyskusji na temat sposobów zwalczania rajów podatkowych.
Minister potwierdził jednocześnie, że podwyżek podatków nie będzie. Zestaw konkretnych podatków produkcyjnych, których wysokość we Francji jest jednym z najwyższych w UE, ma zostać obniżony do 2027 r.
Obniżenie poziomu zadłużenia „wymaga trudnych i odważnych decyzji, a rząd musi być pod tym względem wzorowy” – stwierdził Le Maire.
Zielony przemysł
Le Maire potwierdził również, że krajowa ustawa o „zielonym przemyśle” zostanie wdrożona tak szybko, jak to możliwe, po przyjęciu przez parlament.
Celem tego aktu prawnego będzie wspieranie tworzenia nowych obiektów w sektorach zielonego wodoru, baterii, energii wiatrowej, pomp ciepła i paneli słonecznych, a także ustanawianie środków mających na celu dekarbonizację istniejących elektrowni, w tym poprzez specjalną ulgę podatkową w wysokości 500 mln euro .
Projekt ustawy ma również na celu przekierowanie części oszczędności francuskiego społeczeństwa na ekologiczne projekty poprzez utworzenie nowego, wolnego od podatku „planu oszczędności klimatycznych na przyszłość”, z korzystniejszymi stopami procentowymi niż istniejące plany wspierane przez państwo.
Powinny temu towarzyszyć nowe programy szkoleniowe ukierunkowane na ekologiczny przemysł, a reformy rynku pracy i bezrobocia mają być kontynuowane, aby osiągnąć pełne zatrudnienie do 2027 r.
„Staliśmy się narodem możliwości [and] musi mieć w dłuższej perspektywie wspólną ambicję: stać się pierwszą ekologiczną gospodarką w UE” – zachwalał Le Maire.
Jeśli chodzi o sektory przemysłowe uznane za krytyczne i strategiczne, minister zapowiedział „poszerzenie sektorów wchodzących w zakres [foreign investment] kontroli, zwłaszcza działalności związanej z wydobyciem i przetwarzaniem surowców krytycznych”.
Francja przyjęła w 2019 r. ustawę mającą na celu skuteczniejsze monitorowanie inwestycji zagranicznych w sektorach gospodarki uznawanych za kluczowe dla porządku publicznego, bezpieczeństwa narodowego i obronności. Tam, gdzie obowiązują ograniczenia, przepływy inwestycyjne muszą najpierw zostać zatwierdzone przez Ministerstwo Gospodarki.
[Edited by János Allenbach-Ammann/Nathalie Weatherald]