Twoje dłonie mogą być kluczem do wyjaśnienia, dlaczego tak bardzo lubisz pić.
Badanie łączy dłuższe palce serdeczne, wskazujące na wyższy poziom testosteronu w okresie prenatalnym, ze zwiększonym spożyciem alkoholu, co sugeruje wpływ hormonów na nawyki związane z piciem, szczególnie u mężczyzn.
Długość palca i wzorce picia
Z nowego badania wynika, że długość palców może stanowić kluczową wskazówkę dotyczącą Twoich nawyków związanych z piciem.
Istnieją dowody na to, że prenatalne sterydy płciowe mają wpływ na spożycie alkoholu, dlatego eksperci z Uniwersytetu Swansea i współpracownicy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi postanowili przeprowadzić badania na ten temat na próbie studentów.
Wyniki ich badań zostały właśnie opublikowane przez prestiżowe czasopismo internetowe Amerykański dziennik biologii człowieka. Odkryli związek między wysokim spożyciem alkoholu a długim 4t cyfry względem 2II cyfry. Wykazało to, że wysoki poziom testosteronu w okresie prenatalnym w stosunku do estrogenu jest powiązany z wysokim spożyciem alkoholu przez uczniów.
Konsekwencje proporcji cyfr na spożycie alkoholu
Profesor John Manning z zespołu badawczego ds. sportów stosowanych, technologii, ćwiczeń i medycyny (A-STEM) w Swansea powiedział: „Spożywanie alkoholu jest głównym problemem społecznym i gospodarczym. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego spożycie alkoholu wykazuje znaczne różnice u poszczególnych osób”.
W badaniu wzięło udział 258 uczestników – w tym 169 kobiet – i okazało się, że wskaźniki spożycia różnią się w zależności od płci. W porównaniu z kobietami mężczyźni wykazują większą konsumpcję alkoholu i wyższą śmiertelność z powodu nadużywania alkoholu.
Powiedział: „Taki wzór sugeruje udział hormonów płciowych, takich jak testosteron i estrogen. Stosunek cyfr (2D:4D: względne długości 2II [index] i 4t [ring] palce) jest uważany za wskaźnik wczesnego testosteronu (długie 4t cyfra) i estrogen (długie 2II cyfra).
„Wiadomo, że pacjenci uzależnieni od alkoholu mają bardzo długie 4t cyfry w stosunku do ich 2II cyfry, co sugeruje wysoki poziom testosteronu w porównaniu z ekspozycją na estrogen przed urodzeniem. Zgodnie z oczekiwaniami powiązania były silniejsze w przypadku mężczyzn niż kobiet”.
Szersze implikacje i przyszłe badania
Teraz naukowcy mają nadzieję, że ich wnioski pozwolą lepiej zrozumieć czynniki leżące u podstaw wzorca spożycia alkoholu, od abstynencji, przez okazjonalne używanie, aż po szkodliwe uzależnienie.
To najnowszy artykuł, w którym zwrócono uwagę na prace profesora Manninga w dziedzinie stosunków cyfr. W poprzednim badaniu sprawdzano, w jaki sposób współczynnik cyfr może dostarczyć istotnych informacji na temat: wyniki po zarażeniu się Covid-19jak również zużycie tlenu u piłkarzy.
Odnośnik: „Czy wzorzec spożycia alkoholu zależy od prenatalnych sterydów płciowych? Badanie proporcji cyfr (2D:4D) wśród studentów uczelni wyższych” Barbary Ślawski, Anny Kasielskiej-Trojan, Johna T. Manninga i Bogusława Antoszewskiego, 11 listopada 2024 r., Amerykański dziennik biologii człowieka.
DOI: 10.1002/ajhb.24187