Od czasu debiutu na leki GLP-1 do wstrzykiwań, takie jak Ozempic, cieszy się duże zapotrzebowanie. Oprócz leczenia cukrzycy i otyłości leki te mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i istnieją dowody na to, że mogą ograniczać uzależnienia, a nawet chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów, co tylko jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność. Ale dla osób, które nienawidzą igieł, leki te mają rażącą, oczywistą wadę: wymagają cotygodniowego zastrzyku.
Jednak obecnie na platformach takich jak Instagram i Facebook rośnie liczba reklam doustnych podróbek leków GLP-1. Po tym, jak w 2022 r. zabrakło markowych leków GLP-1, powstał dynamicznie rozwijający się przemysł „łączących” aptek i klinik telezdrowia oferujących kopie leków, na co jest im prawnie dozwolone w przypadku występowania niedoborów. Jednak w przeciwieństwie do gigantów farmaceutycznych produkujących oryginały, te wirtualne kliniki i apteki specjalistyczne oferują doustne wersje semaglutydu i tyrzepatidu na odchudzanie. Oferują pastylki do ssania, tabletki, pigułki, żele do policzków, krople i paski rozpuszczające, obiecując dostarczanie tych samych składników aktywnych, co leki firmowe, bez zastrzyków.
To kusząca perspektywa, zwłaszcza że leki te są oferowane za ułamek ceny ich markowych odpowiedników i często są wysyłane z dnia na dzień, po wypełnieniu przez potencjalnego pacjenta krótkiego kwestionariusza online. Miesięczny zapas pastylek do ssania semaglutydu z dodatkiem witaminy B6 z Startup zajmujący się telezdrowiem Strutna przykład kosztuje 149 dolarów bez ubezpieczenia, w porównaniu z ceną Wegovy’ego przekraczającą 1000 dolarów.
„Jako farmaceutka potrafię docenić podekscytowanie wzrostem spożycia semaglutydu doustnego, ponieważ jest to łatwiejsza droga niż podawanie w formie zastrzyków” – mówi Melinda Lee, farmaceutka prowadząca firmę zajmującą się pakowaniem farmaceutyków Parcel Health oraz informację o dostępności leku GLP-1 baza danych. Wersje doustne również nie muszą być przechowywane w lodówce jak zastrzyki, co ułatwia ich wysyłkę i przechowywanie. Chociaż Lee rozumie entuzjazm, pozostaje sceptyczna. Chociaż przyjmowanie leku doustnie może być bardziej atrakcyjne niż igła, w przypadku GLP-1 nie ma jeszcze dowodów na ich skuteczność, mówi.
W przeciwieństwie do markowych leków Ozempic, Wegovy, Mounjaro i Zepbound, wersje złożone nie zostały rygorystycznie przetestowane w badaniach klinicznych i nie zostały zatwierdzone przez Agencję ds. Żywności i Leków. I chociaż zgodnie z prawem muszą zawierać tę samą substancję czynną, co lek, który naśladują, te leki doustne mogą nie działać tak dobrze, jak leki wstrzykiwane.
Maria Daniela Hurtado Andrade, specjalistka ds. otyłości w Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie, twierdzi, że nie zaleca swoim pacjentom doustnych leków zawierających GLP-1. „Nie biorę ich pod uwagę, nie przepisuję ich i nie popieram” – mówi.