Strona główna zdrowie Dlaczego tak wielu mężczyzn w średnim wieku odbiera sobie życie? W obliczu...

Dlaczego tak wielu mężczyzn w średnim wieku odbiera sobie życie? W obliczu tragedii bohatera krykieta Grahama Thorpe’a eksperci ds. śmierci wyjaśniają, dlaczego mężczyźni w wieku od 45 do 64 lat są najbardziej narażeni na samobójstwo

33
0


Bohater krykieta Graham Thorpe zmarł w niedzielę samobójstwem po kilku latach walki z poważnymi stanami lękowymi i depresją – wierząc, że jego rodzinie „będzie lepiej bez niego” – ujawniła jego zdruzgotana żona.

55-letni odbijający z Surrey trafił do szpitala dwa lata temu po poprzedniej próbie i pomimo „przebłysków nadziei” jego zdrowie psychiczne w dalszym ciągu się pogarszało.

Chociaż każdy taki przypadek jest zarówno zdumiewający, jak i tragiczny, oficjalne dane pokazują, że mężczyźni w jego wieku należą do grupy osób, które w Anglii i Walii są najbardziej skłonne do odebrania sobie życia.

Według Urzędu Statystyk Narodowych w 2022 r. było 5642 samobójstw, z czego trzy czwarte (71%) było płci męskiej.

Najbardziej zagrożeni są mężczyźni w wieku od 45 do 64 lat, a liczba samobójstw w tej grupie wiekowej stale rośnie w ostatnich latach, pomimo spadku w grupach starszych i młodszych, a eksperci śledzący ten problem próbują dowiedzieć się, dlaczego.

Legenda Anglii Graham Thorpe odebrał sobie życie – ujawniła jego rodzina

Legenda Anglii Graham Thorpe odebrał sobie życie – ujawniła jego rodzina

Najnowsze dane pokazują, że 20 zgonów na 100 000 dotyczy mężczyzn w średnim wieku.

To prawie trzykrotnie więcej niż najniższy wskaźnik wśród mężczyzn – osób w wieku od 10 do 24 lat – który w 2022 r. wyniósł 7,2 zgonów na 100 000 osób.

Co zatem kryje się za tymi liczbami? Przyczyny samobójstw są zawsze niezwykle złożone, jak twierdzą autorzy książki The Samaritans, która ostrzega przed upraszczaniem przyczyn lub spekulacją na temat „czynnika wywołującego”.

W swoich wytycznych dotyczących zgłaszania problemu dodaje: „Mw większości przypadków nie ma pojedynczego zdarzenia ani czynnika, który skłoniłby kogoś do odebrania sobie życia.

Jednak profesor Nav Kapur z Centrum Zapobiegania Samobójstwom na Uniwersytecie w Manchesterze stwierdził, że jednym z czynników są obawy finansowe.

Powiedział, że wcześniejsze badania wykazały, że w czasach recesji gospodarczej liczba samobójstw mężczyzn w tej grupie wiekowej wzrasta, szczególnie w regionach najbardziej dotkniętych recesją.

„Mężczyźni w średnim wieku są najbardziej narażeni na utratę pracy i brak możliwości znalezienia nowej” – stwierdził.

Profesor Kapur dodała, że ​​mężczyźni w tym wieku częściej postrzegają swoją pracę i status „żywiciela rodziny” jako kluczowy element swojej tożsamości. Utrata tej tożsamości może poważnie wpłynąć na ich poczucie własnej wartości.

Kolejnym czynnikiem jest rozwód. Z raportu organizacji charytatywnej Samaritans z 2012 roku wynika, że ​​rozwiedzeni mężczyźni trzykrotnie częściej podejmowali próby samobójcze niż żonaci mężczyźni.

Uważa się, że dzieje się tak dlatego, że mężczyźni w średnim wieku są w dużym stopniu uzależnieni od wsparcia emocjonalnego swoich żon, a od 30. roku życia mają zazwyczaj mniej przyjaciół niż kobiety w ogóle.

Średni wiek rozwodu wśród mężczyzn w Wielkiej Brytanii wynosi 45 lat.

Profesor Stephen Platt, ekspert ds. polityki zdrowotnej na Uniwersytecie w Edynburgu, również zwrócił uwagę na wysoki wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn w tym wieku, związany z coraz większą izolacją.

„Mamy na myśli wzrost zatrudnienia kobiet, urodzenia pozamałżeńskie, wzrost liczby rozwodów i konkubinatów, drugie i kolejne małżeństwa, gospodarstwa domowe samotnych rodziców, rodziny przybrane, życie w pojedynkę, tworzenie i rozstanie się z partnerami” – stwierdził.

„Wszystkie te tendencje oznaczają, że mężczyźni rzadziej pozostają z partnerem na całe życie, a jeśli połączyć to z ich trudnościami w radzeniu sobie emocjonalnie i możliwością nawiązania nowych związków przy mniejszym wsparciu niż kobiety, oznacza to, że są bardziej podatni na problemy psychiczne i samobójstwa”.

Innym czynnikiem, na który zwrócił uwagę profesor Kapur, jest to, że mężczyźni w tej grupie wiekowej, jako pokolenie, mają tendencję do wyobrażeń na temat męskości, które mogą sprawić, że będą bardziej podatni na myśli samobójcze.

„Dorastały w otoczeniu silnych, milczących, stoickich ojców i męskich wzorców do naśladowania, ale żyją w społeczeństwie, które teraz ceni otwartość i dzielenie się „nowymi mężczyznami”” – powiedział.

Kapitan reprezentacji Anglii Nasser Hussain (po lewej) i Graham Thorpe (po prawej) świętują po historycznym zwycięstwie Anglii nad Pakistanem w 2000 roku. Byli najlepszymi przyjaciółmi

Kapitan reprezentacji Anglii Nasser Hussain (po lewej) i Graham Thorpe (po prawej) świętują po historycznym zwycięstwie Anglii nad Pakistanem w 2000 roku. Byli najlepszymi przyjaciółmi

Oficjalne dane Urzędu Statystyk Narodowych za rok 2022 pokazują, że najwyższy wskaźnik samobójstw jest wśród mężczyzn w wieku od 45 do 64 lat (czarna linia) i wynosi 20,4 zgonów na 100 000 osób w tym wieku

Oficjalne dane Urzędu Statystyk Narodowych za rok 2022 pokazują, że najwyższy wskaźnik samobójstw jest wśród mężczyzn w wieku od 45 do 64 lat (czarna linia) i wynosi 20,4 zgonów na 100 000 osób w tym wieku

„To pokolenie luki, które nie do końca wie, kim jest i jak być”.

Co gorsza, tradycyjne męskie „mechanizmy radzenia sobie” z poczuciem samobójstwa mogą je zaostrzyć.

Profesor Kapur stwierdziła: „Kiedy kobiety źle się czują fizycznie lub psychicznie, chętniej szukają pomocy, odwiedzają lekarza rodzinnego lub dzielą się informacjami z grupą rówieśniczą”.

Powiedział, że mężczyźni natomiast częściej samoleczą się alkoholem lub narkotykami.

„W dłuższej perspektywie alkohol działa depresyjnie na mózg; obniża nastrój. Na krótką metę może to prowadzić do impulsywnych decyzji.

Profesor Shirley Reynolds, ekspertka w dziedzinie terapii psychologicznych na Uniwersytecie w Reading, stwierdziła, że ​​kolejnym czynnikiem jest to, że mężczyźni rzadziej niż kobiety zwracają się o pomoc w przypadku dolegliwości fizycznych i psychicznych.

„Wiemy, że mężczyźni średnio nie zwracają się do NHS z powodu problemów zdrowotnych tak chętnie jak kobiety” – stwierdziła.

Profesor Louis Appleby, przewodniczący rządowej Krajowej Grupy Doradczej ds. Zapobiegania Samobójstwom, również powtórzył te uwagi: „Mężczyźni są bardziej narażeni na samobójstwo, ponieważ częściej piją dużo, stosują metody samookaleczenia, które częściej kończą się śmiercią i są niechętne”. szukać pomocy.

W tym tygodniu Graham Thorpe’s jego żona Amanda i ich dwie córki Kitty (22 l.) i Emma (19 l.) rozmawiały o jego zdrowiu psychicznym i wyraziły nadzieję, że jego walki na boisku i poza nim będą nadal inspirować.

Pani Thorpe powiedziała: „Pomimo posiadania żony i dwóch córek, które kochał i które kochały jego, jego stan nie poprawił się. Ostatnio bardzo źle się czuł i naprawdę wierzył, że bez niego będzie nam lepiej, i jesteśmy zdruzgotani, że tak postąpił i odebrał sobie życie”.

Jego dwie córki ujawniły, że rzadko mówił o swoim legendarnym statusie krykieta – mówiąc im, że „trochę uderzył piłkę” – oraz o tym, jak kocha swoją rodzinę i że „wstawał i tańczył gdziekolwiek i do wszystkiego”.

„To Graham, którego znam, pamiętam i kochałem. Graham był wolnym duchem. Moje ulubione wspomnienie z nim związane to Barbados, które uwielbiał, kiedy po kąpieli pił rum i słuchał ulubionego reggae. Był przystojny, taki przystojny. Był zabawny i bardzo nas wszystkich rozśmieszył”, Pani Thorpe powiedziała „The Times” Michaelowi Athertonowi – jego przyjacielowi i byłemu koledze z reprezentacji Anglii.

Graham Thorpe z Anglii świętuje swoje stulecie podczas drugiego testu przeciwko Sri Lance rozegranego na stadionie Asgiriya w Kandy w 2001 roku – był to jeden z najwspanialszych rund Anglika za granicą

Graham Thorpe z Anglii świętuje swoje stulecie podczas drugiego testu przeciwko Sri Lance rozegranego na stadionie Asgiriya w Kandy w 2001 roku – był to jeden z najwspanialszych rund Anglika za granicą

Szacowany Co roku 6 000 Brytyjczyków i 48 000 Amerykanów umiera w wyniku samobójstwa.

Uważa się, że liczba prób samobójczych jest od 10 do 20 razy wyższa niż te liczby.

Najnowsze dane ONS odnotowały 5642 samobójstw w Anglii i Walii w 2022 r., co stanowi około 10,7 zgonów na 100 000 mieszkańców.

Około trzech na czterech (74,1 procent wszystkich samobójstw) było wśród mężczyzn.

Ogólnie rzecz biorąc, wśród mężczyzn i kobiet najwyższy wskaźnik samobójstw miał osoby w wieku od 50 do 54 lat, wynoszący 15,2 zgonów na 100 000.

Podobnie jak mężczyźni, kobiety w wieku od 45 do 64 lat charakteryzowały się najwyższym wskaźnikiem samobójstw wśród kobiet – 6,7 zgonów na 100 000.

  • Aby uzyskać poufne wsparcie, zadzwoń do Samarytan pod numer 116123 lub odwiedź lokalny oddział Samarytan lub kliknij Tutaj po szczegóły

CZY MAM SIĘ MARTWIĆ?

Wiadomo, że ryzyko samobójstwa u mężczyzn zwiększa ryzyko samobójstwa, w tym bezrobocie i presja finansowa, kryzys w związku, żałoba i życie z dala od dzieci. Do tego dochodzą cechy osobowości i wzorce zachowań…

  • Samokrytyka Nadmierna negatywna samoocena i nieumiejętność cieszenia się sukcesami.
  • Ograniczona zdolność rozwiązywania problemów – czy to zmartwień związanych z pracą, zbliżającą się należnością podatkową, awanturą z partnerem – i stosowania takich sposobów radzenia sobie, które pozwalają uniknąć problemów lub je pogarszają.
  • Ruminacje Częste myśli o sobie i zamyślenie.
  • Myślenie o przyszłości Niezdolność do generowania pozytywnych myśli na temat przyszłości, a także rosnący dystans społeczny i przekonanie, że jesteś ciężarem dla innych.
  • Perfekcjonizm społeczny Przekonanie, że należy spełniać oczekiwania innych, stosując standardy, które mogą być nierealne.

Jeśli martwisz się o kogoś, badania pokazują, jak ważne jest nieustanne oferowanie pomocy i nie poddawanie się. Mężczyźni są bardziej skłonni udawać, że wszystko w porządku, aby uniknąć postrzegania ich jako słabych.



Link źródłowy