To miała być pełna humoru, świąteczna i pełna gwiazd komedia telewizyjna.
Jednak występ Toma Hanksa w weekendowym skeczu w programie Saturday Night Live – w towarzystwie młodszych gwiazd, w tym Scarlett Johansson i Emmy Stone – wzbudził obawy o zdrowie weterana aktora.
Podczas powtarzającego się odcinka Five Timers Club, w którym wystąpił także Alex Baldwin, fani zauważyli, że ręce Hanksa czasami wyraźnie drżały.
Chociaż 68-letni zdobywca Oscara często trzymał ręce złożone lub w kieszeniach, drżały one, gdy dotykał rekwizytów, w tym kieliszków koktajlowych i prezentów.
Jeden z fanów skomentował X: „Czy tylko ja zauważyłem drżenie Toma Hanksa lwczoraj w SNL?
Inni widzowie sugerowali, że nie był to pierwszy raz, kiedy ten „objaw” pojawił się w ostatnich miesiącach, a inny twierdził: „Jakiś czas temu występował w programie Grahama Nortona i tam też to zauważyłem…”
MailOnline zwrócił się do przedstawicieli Hanksa z prośbą o komentarz, a on niedawno stwierdził, że po sześćdziesiątce jest w „lepszej formie” niż po trzydziestce.
Tymczasem eksperci zasugerowali szereg potencjalnych przyczyn drżenia rąk – i chociaż zwykle nie ma się czym martwić, może to być oznaką poważnego stanu.
Występ Toma Hanksa w weekendowym skeczu w programie Saturday Night Live wzbudził obawy o zdrowie weterana aktora
Podczas powtarzającego się odcinka Five Timers Club fani zauważyli, że dłonie 68-letniego zdobywcy Oscara Hanksa momentami drżały
Choć gwiazda „Foresta Gumpa” często trzymał ręce złożone lub w kieszeniach, trzęsły się one, gdy dotykał rekwizytów, w tym kieliszków koktajlowych i prezentów
Medycznym terminem określającym niekontrolowane drżenie motków jest drżenie, które może objawiać się na różne sposoby.
Lekkie drżenie rąk uważa się za normalne — nazywa się to drżeniem fizjologicznym i może być najbardziej zauważalne, gdy ręce są wyciągnięte.
Używanie kofeiny, stres, zmęczenie lub brak snu mogą nasilić tego rodzaju drżenie.
Jednak silniejszy wstrząs, który zakłóca codzienne życie, może być oznaką powszechnego stanu zwanego drżeniem samoistnym lub ET.
Może to dotyczyć niemal każdej części ciała, jednak najczęściej dotyczy to dłoni, zwłaszcza przy wykonywaniu prostych czynności, takich jak picie z kubka czy wiązanie sznurowadeł.
Jest to schorzenie neurologiczne, które wpływa na nerwy, ale z medycznego punktu widzenia jest uważane za łagodne, ale zwykle z czasem się pogarsza.
Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ET występuje częściej u miliona osób w Wielkiej Brytanii i występuje częściej wraz z wiekiem – prawie jedna na 20 osób w wieku powyżej 65 lat, wzrasta do jednej na pięć osób w wieku powyżej 95 lat.
„Ludzie często zauważają, że drżenie samoistne nasila się pod wpływem stresu, braku snu i kawy, ale, co ciekawe, często może złagodzić się po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu” – powiedziała lekarz pierwszego kontaktu, rezydentka MailOnline, Ellie Cannon.
MailOnline zwrócił się do przedstawicieli Hanksa z prośbą o komentarz, a on niedawno stwierdził, że po sześćdziesiątce jest w „lepszej formie” niż po trzydziestce
Jednak silniejszy wstrząs, który zakłóca codzienne życie, może być oznaką powszechnego stanu zwanego drżeniem samoistnym lub ET
Dodała: „Nawet jeśli drżenie utrzymuje się od dłuższego czasu, jeśli nastąpiło pogorszenie, powiedziałbym, że wymaga to oceny lekarskiej”.
ET, która powoduje problemy, można leczyć lekami, takimi jak beta-bloker propranolol lub lek przeciwpadaczkowy prymidon, które są dostępne wyłącznie na receptę.
Stresujące sytuacje – takie jak występy publiczne – powodują tymczasowe pogorszenie ET i w takich przypadkach lekarze mogą zalecić przyjmowanie leków przed wydarzeniem.
Inną, rzadszą przyczyną drżenia rąk jest choroba Parkinsona – nieuleczalna choroba, w której części mózgu ulegają stopniowemu uszkodzeniu przez wiele lat.
Chociaż może to być objaw, często nie jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym.
Oprócz drżenia, które może dotyczyć całego ciała, głównymi objawami choroby Parkinsona są powolne ruchy oraz sztywne i nieelastyczne mięśnie.
W miarę postępu choroby często pojawiają się problemy z równowagą oraz problemy z koncentracją i pamięcią.
Inną, rzadszą przyczyną drżenia rąk jest choroba Parkinsona – nieuleczalna choroba, w której części mózgu ulegają stopniowemu uszkodzeniu przez wiele lat.
Drżenie rąk w chorobie Parkinsona zwykle występuje w spoczynku – i tak jest Czasami opisany jako wyglądający „jakbyś toczył pigułkę między kciukiem a palcem wskazującym”.
Drżenie to zanika podczas aktywności, podczas gdy w ET drżenie pojawia się tylko podczas aktywności.
Zdiagnozowanie przyczyny drżenia obejmuje badanie fizykalne i wywiad lekarski — na przykład czy występują inne objawy, które mogą wskazywać na coś poważniejszego, takie jak zaburzenia równowagi, sztywność lub spowolnienie ruchu.
Ponadto niektóre leki, takie jak lek przeciwdepresyjny bupropion i lek nasercowy amiodaron, mogą powodować drżenie.
Drżenie może być również problemem po udarze, w zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona.
Zdaniem ekspertów, jeśli drżenie rąk utrudnia jedzenie, pomocne może być używanie odważonych przyborów do jedzenia i współpraca z fizjoterapeutą w celu uzyskania pomocy w zakresie umiejętności motorycznych, takich jak zapinanie guzików.
Zaniepokojenie pojawiło się w zeszłym roku po tym, jak sondaż wykazał, że większość ludzi rozpoznaje tylko dwa z 40 częstych objawów ostrzegawczych choroby Parkinsona.
Organizacja charytatywna Cure Parkinson’s określiła świadomość objawów jako „niebezpiecznie niską”.
Dzieje się tak pomimo tego, że wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla największej szansy na skuteczne leczenie i lepszą jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.
Jedynymi dwoma objawami powszechnie wybieranymi przez opinię publiczną były drgania i problemy z równowagą – odpowiednio 69 i 52%.
Prawie trzy czwarte (74 procent) nie było świadomych, że depresja, lęk lub ból mogą wskazywać na potencjalny objaw.
Ponad cztery na pięć osób (83%) nie wiedziało, że utrata węchu jest prawdopodobnym objawem — objawem, który może pojawić się na wiele lat przed wystąpieniem innych.
Dwie trzecie (66 procent) również nie było świadomych, że fizyczne zamrożenie lub tymczasowa niezdolność do poruszania się może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym.