Strona główna zdrowie Dlaczego moja klatka piersiowa „trzeszczy” podczas wdechu i wydechu? Zapytaj lekarza rodzinnego...

Dlaczego moja klatka piersiowa „trzeszczy” podczas wdechu i wydechu? Zapytaj lekarza rodzinnego DR MARTINA SCURR

14
0


Podczas niedawnego przeglądu stanu zdrowia mój lekarz rodzinny zalecił wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej po tym, jak zauważył „trzaski” podczas wdechu i wydechu. Mam 62 lata, nie palę i jestem bardzo aktywny. Jaka może być przyczyna?

Kay Parton w Oxfordshire.

Terminu trzeszczenia używa się do opisania nieprawidłowych dźwięków oddechu słyszalnych podczas osłuchiwania klatki piersiowej przez lekarza stetoskopem.

Jest to grzechotanie, jeden z kilku dźwięków w klatce piersiowej, które mogą wskazywać na potencjalny problem. Inne obejmują ronchi (świszczący oddech); tarcia (słyszalny dźwięk „zgrzytania”); i stridor (wielu z nas słyszało to, opiekując się dzieckiem chorym na zad).

Trzaski (znane również jako rzężenia) słychać, gdy płuca dotknięte są zapaleniem płuc (infekcja pęcherzyków płucnych, które mogą następnie wypełnić się płynem), zapaleniem oskrzeli (zapalenie oskrzeli) lub obrzękiem (płyn w płucach). tkanki zwykle spowodowane niewydolnością serca).

Trudno wyjaśnić, dlaczego u kogoś takiego jak Ty, kto jest aktywny i zdrowy i nie kaszle, słychać trzaski.

Trzaski to jeden z kilku dźwięków w klatce piersiowej, które mogą wskazywać na potencjalny problem

Trzaski to jeden z kilku dźwięków w klatce piersiowej, które mogą wskazywać na potencjalny problem

W swoim dłuższym liście wspominasz, że zeszłego lata miałeś Covid i zastanawiałeś się, czy to odegrało jakąś rolę. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ obecnie czujesz się dobrze.

Twój lekarz pierwszego kontaktu skierował Cię na prześwietlenie klatki piersiowej. Jeśli nie wykazuje to żadnych nieprawidłowości, byłbym spokojny, szczególnie jeśli trzaski już ustąpiły.

Jeśli jednak będą się utrzymywać, zaleciłbym wykonanie spirometrii – badania czynności płuc, które mierzy, ile powietrza możesz wydychać podczas jednego wymuszonego wdechu – ponieważ pomoże to ustalić, czy występuje problem dotyczący płuc.

Jeśli wynik badania jest prawidłowy, należy rozważyć inną możliwość: cichy refluks żołądkowy, podczas którego niewielkie ilości kwasu żołądkowego przedostają się do przełyku, ale nie powodują tradycyjnych objawów zgagi.

Jeśli tak się stanie, zwłaszcza w nocy, kwas może przedostać się do płuc i wywołać podobne trzaski w klatce piersiowej.

Nalegam, abyś upewnił się, że zostałeś ponownie zbadany.

Chociaż nie jest to leczenie, może okazać się pomocne w poprawie równowagi pożytecznych bakterii w jelitach

Chociaż nie jest to leczenie, może okazać się pomocne w poprawie równowagi pożytecznych bakterii w jelitach

Od kwietnia 2023 r. cierpię na przewlekłą biegunkę po ataku zapalenia żołądka i jelit. Zostałem skierowany do gastroenterologa, ale spodziewam się długiego czasu oczekiwania i zaczynam być zdesperowany.

Podana nazwa i adres.

Przewlekła biegunka trwająca ponad rok wymaga rozpoznania.

W swoim dłuższym liście piszesz, że Twój lekarz rodzinny przeprowadził badania, które wykluczyły organizmy zakaźne, takie jak E. coli, Salmonella i Campylobacter.

Badania te wykazały, że wzrósł u Ciebie poziom kalprotektyny w kale – markera we krwi wskazującego na stan zapalny w okrężnicy.

Może to być wynikiem infekcji, ale także przepisanych leków, choroby uchyłkowej (gdzie tworzą się wybrzuszenia w ścianie jelita), choroby zapalnej jelit i, w niektórych, choć rzadkich przypadkach, raka jelita grubego.

Moim zdaniem twoja biegunka wskazuje na pośpiech jelitowy. Pokarm przepływa przez jelita i dociera do jelita grubego tylko częściowo strawiony i podatny na fermentację, powodując gazy i biegunkę.

Pytanie brzmi dlaczego? Gastroenterolog prawie na pewno zaleci kolonoskopię za pomocą aparatu w celu sprawdzenia błony śluzowej jelita grubego.

W międzyczasie nie ma nic do stracenia, zażywając probiotyk, taki jak Symprove lub VSL 3, dostępny w aptekach, do czasu wizyty u specjalisty.

Nie jest to leczenie, ale może okazać się pomocne, poprawiając równowagę pożytecznych bakterii w jelitach.

Rejestruj także swoją wagę, ponieważ utrata masy ciała również może być znacząca i musisz poinformować o tym swojego lekarza.

Moim zdaniem: Wątpliwości co do testów DNA na raka

O teście Galleriego – pojedynczym badaniu krwi, które umożliwia wykrycie ponad 50 rodzajów nowotworów – usłyszałam po raz pierwszy kilka lat temu i wydawało mi się, że jest to postęp o oszałamiających proporcjach.

Jednak późniejsze badania przyniosły zarówno pytania, jak i odpowiedzi.

Celem badania, tzw. płynnej biopsji, jest wykrycie we krwi fragmentów nowotworowego DNA, co pozwala na wczesne zdiagnozowanie 75 proc. wszystkich nowotworów – a to daje największą szansę na wyleczenie.

Najważniejsze pytanie, na które nie ma jeszcze odpowiedzi, brzmi: jak dokładne jest wykrywanie raka, który nie powoduje jeszcze objawów?

Badanie przeprowadzone w 2021 r. na 150 000 osób, opublikowane w Annals of Oncology, wykazało, że test wykrył jedynie 16 procent nowotworów w pierwszym stadium (tj. bardzo wczesnym).

Z opublikowanego w zeszłym roku badania Pathfinder wynika, że ​​u 1,4 procent uczestników test uzyskał pozytywny wynik, który w 62 procentach przypadków okazał się fałszywie dodatni.

Kolejnym pytaniem jest to, w jaki sposób w przypadku pozytywnego wyniku badania krwi wykrywa się miejsce nowotworu, aby można było go usunąć?

Czas i metodyczne badania wykażą, czy moje wczesne podekscytowanie było uzasadnione.



Link źródłowy